Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Agora ostro o decyzji UOKiK. "Kompromituje urząd i chroni konkurentów, a nie konkurencję"

5
Podziel się:

UOKiK po ponadrocznych analizach nie dał zgody wydawcy "Gazety Wyborczej" na przejęcie Radia ZET. W odpowiedzi władze Agory mówią o kompromitacji urzędników, naruszeniu przepisów oraz procedur i zapowiadają odwołanie.

Agora ostro o decyzji UOKiK. "Kompromituje urząd i chroni konkurentów, a nie konkurencję"
Agora nie zgadza się z decyzją prezesa UOKiK, która blokuje przejęcie spółki Eurozet. (Flickr, agencja.zajac)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakazał przejęcia spółki Eurozet przez Agorę. Według prezesa Tomasza Chróstnego mogłoby to prowadzić do powstania duopolu i marginalizacji pozostałych grup i stacji radiowych.

Na odpowiedź i to bardzo zdecydowaną ze strony władz Agory nie trzeba było długo czekać. Z oświadczenia zarządu wynika, że nie zgadza się merytorycznie z decyzją prezesa UOKiK i skorzysta z przysługującego mu odwołania od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Decyzja Prezesa UOKiK kompromituje Urząd. Chroni konkurentów Agory, a nie konkurencję. Została podjęta z naruszeniem przepisów prawa oraz procedur administracyjnych" - czytamy w oświadczeniu spółki.

Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Agora wskazuje na "arbitralną i selektywną ocenę materiału dowodowego oraz analizy ekonomicznej", jak i naruszenie standardów kontroli wypracowanych dotychczas przez polski urząd, jak również przez Unię Europejską.

"Prezes UOKiK odrzucił argumenty merytoryczne przedstawione w sprawie, a jego decyzja oparta jest na wybiórczo potraktowanych materiałach, które zostały dobrane do z góry założonej tezy. To bezprzykładne naruszenie zasady bezstronności i obiektywizmu UOKiK" - czytamy dalej.

Według Agory wnioski, które wyciągnął prezes Chróstny z analizy rynku, są absurdalne. Pod pretekstem ochrony rynku przed "sytuacją zbliżoną do duopolu", prezes chroni sytuację zbliżoną do monopolu. Ignoruje tym samym argumenty reklamodawców wskazujące na korzystne efekty z pojawienia się nowej oferty Agory i zwiększenia presji na rynkowego hegemona, podano także.

"Szacując na poziomie 70 proc. łączny udział w rynku ogólnopolskiej reklamy radiowej dwóch największych graczy po połączeniu Agory z Eurozetem, prezes UOKiK mija się z prawdą. Ten udział po koncentracji wyniósłby niespełna 65 proc., z czego blisko 39 proc. to udział obecnego lidera rynku" - podkreślają władze Agory.

Według spółki nawet po koncentracji największy obecnie gracz na rynku radiowym utrzymałby pozycję dominującą, podczas gdy w przypadku dokonania koncentracji łączny udział Agory i Eurozet wyniósłby około 25 proc.

"Wydając zakaz koncentracji Prezes UOKiK wiedział, że Agora była gotowa na dalszą redukcję tego udziału. Swoją decyzję ogłosił na kilkanaście godzin przed umówionym spotkaniem w tej sprawie. Już wcześniej Agora zaproponowała działania, które neutralizowały zastrzeżenia przedstawione przez Prezesa UOKiK w odniesieniu do wielu rynków lokalnej reklamy radiowej, w szczególności w Poznaniu, Legnicy i Zielonej Górze" - wskazuje spółka.

Przedstawiciele firmy twierdzą też, że nie zostali uprzedzeni o zakończeniu toczącego się postępowania i nie mieli szansy na zapoznanie się z aktami sprawy ani na finalne wyrażenie swojego stanowiska przed wydaniem decyzji.

"Agora, posiadając 40 proc. udziałów, pozostaje mniejszościowym udziałowcem spółki Eurozet. W przekonaniu o słuszności swoich argumentów spółka złoży odwołanie od decyzji Prezesa UOKiK do właściwego sądu i jest zdeterminowana do skorzystania ze wszelkich możliwych narzędzi prawnych w tej sprawie" - podkreśla spółka.

Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK w październiku 2019 roku. Miesiąc później prezes UOKiK skierował sprawę do tzw. drugiego etapu, co oznacza, że konieczne było przeprowadzenie dokładnego badania rynku.

W listopadzie 2020 roku prezes UOKiK Tomasz Chróstny przedstawił zastrzeżenia do tej koncentracji.

Agora stoi na czele grupy kapitałowej, która zajmuje się głównie działalnością prasową, wydawniczą i radiową. W tej ostatniej posiada m.in stacje: TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda, Rock Radio. Działa również na rynku sprzedaży reklam.

Z kolei Eurozet m.in. produkuje i nadaje programy radiowe - główne stacje to Radio ZET, Meloradio, Antyradio, Radio Plus, Chili ZET. Sprzedajne też czas reklamowy, a także zarządza serwisami internetowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
wojtas
3 lata temu
hehe; ciekawe która niezależna spółka skarbu państwa ma chrapkę na Zetkę? a tak na poważnie to słucham tak Zet jak i RMF; jeżeli w zetce po przejęciu przez "niezależnego" właściciela usłyszę 1 newsa typowego dla propagandy moja przyjaźń z Zetką zostanie zakończona; szkoda fajnego radia
Ggg
3 lata temu
Nie po to kryształy ciułają kasę za respiratory, wybory, szpitale tymczasowe itp, żeby im teraz frukta ktoś sprzątnął sprzed nosa.
Dziennikarz
3 lata temu
Soros z Michnikiem "juz byli w kurniku, juz witali sie z gaska"? A tu nic. Brawo UOKIK. Monopolizowanie mediow to proces POLITYCZNY, ktory odbywa sie na calym swiecie ale musi podlegac prawom WOLNEJ KONKURENCJI!
Dziennikarz
3 lata temu
Soros z Michnikiem "juz byli w kurniku, juz witali sie z gaska"? A tu nic. Brawo UOKIK. Monopolizowanie mediow to proces POLITYCZNY, ktory odbywa sie na calym swiecie ale musi podlegac prawom WOLNEJ KONKURENCJI!
rycho
3 lata temu
Jak byscie zatrudnili za 40 tysi jakiegos pismana z polecenia Hofmana to moglibyscie przejac nawet San Escobar.