Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PKO BP ogranicza ofertę lokat do minimum. Tą drogą pójdą kolejne banki

156
Podziel się

Od dawna oferta lokat bankowych, które miały sensowne oprocentowanie, jest bardzo mała. Niedługo może nie być wyboru. Tak jest już w PKO BP. Od nowego roku bank wycofał wszystkie lokaty, z wyjątkiem jednej, która z odłożonego tysiąca złotych daje 2 grosze odsetek.

PKO BP ogranicza ofertę lokat do minimum. Tą drogą pójdą kolejne banki
PKO BP wycofał z oferty prawie wszystkie rodzaje lokat. (materiały prasowe PKO BP)
bDAuUrzF

Największy polski bank zdecydował się na dalsze uszczuplenie oferty lokat. W połowie ubiegłego roku zawiesił możliwość zakładania lokat przez firmy. Teraz, od 1 stycznia, PKO BP podobny zabieg uczynił wobec wszystkich klientów indywidualnych.

"Zawieszamy oferowanie lokat terminowych na 1, 6 i 12 miesięcy, we wszystkich kanałach sprzedaży - w ofercie dostępna będzie wyłącznie lokata na 3 miesiące" - czytamy w oficjalnym komunikacie banku.

Oczywiście lokaty założone do 31 grudnia są dalej utrzymywane zgodnie z pierwotnymi warunkami. Aż do ich wygaśnięcia.

bDAuUrzH
Zobacz także: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu? Zapytaliśmy ekspertów

Klienci PKO BP nie zostali więc zupełnie pozbawieni możliwości założenia lokaty, ale nie mają już wyboru. I trzeba przyznać, że proponowane oprocentowanie jest śmiesznie niskie, bo wynosi zaledwie 0,01 proc. i to w skali roku.

To oznacza, że po trzech miesiącach z ulokowanego tysiąca złotych klient może liczyć na odsetki w wysokości 2,5 grosza. Uwzględniając podatek Belki, wychodzi na czysto 2 grosze zysku.

bDAuUrzN

Ten proces trwa

- PKO BP jest pierwszym bankiem, który zdecydował się na taki ruch - zauważa Anna Serafin, ekspert Totalmoney.pl. Dodaje jednak, że w ostatnich miesiącach widać spore zmiany na rynku lokat.

- Banki proponują teraz mniej takich produktów depozytowych i wraz z kolejnymi obniżkami stóp procentowych przez RPP decydowały się na cięcie oprocentowania. Cokolwiek można już teraz zarobić tylko na krótkoterminowych produktach na 3-6 miesięcy, ale zazwyczaj specjalna oferta dotyczy tylko nowych klientów banku albo gdy lokata jest zakładana na nowe środki - komentuje.

bDAuUrzO

Banki z PKO BP na czele muszą zdawać sobie sprawę, że w ten sposób wielu klientów zniechęcą do trzymania u nich swoich pieniędzy. A może właśnie tych pieniędzy mają już za dużo? Statystyki pokazują, że w 2020 roku regularnie przybywało depozytów, a kredytów, na których banki głównie zarabiają, udzielały mniej niż wcześniej.

- PKO BP już od długiego czasu nie stawia na lokaty. Od kilku lat ich oferta depozytowa była wąska, a proponowane oprocentowanie szeregowało tę ofertę na ostatnich miejscach naszych rankingów - podkreśla Anna Serafin.

Ekspertka wskazuje, że decyzja PKO BP wynika więc z już dawno przyjętego przez bank modelu biznesowego, a pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła tę decyzję. Sugeruje, że PKO BP ma duże grono stałych klientów i nie opłaca mu się przyciągać nowych promocyjnym oprocentowaniem lokat.

bDAuUrzP

PKO BP pierwszy, ale nie ostatni

Pytanie, czy klienci innych banków mogą spodziewać się podobnych ruchów w najbliższych tygodniach i miesiącach? Tak było poprzednio z ofertą lokat skierowanych do firm.

- Jest to bardzo prawdopodobne. Raczej jednak będzie to ograniczenie oferty i skupienie się na krótkoterminowych depozytach niż wycofanie jej zupełnie. Jest to tym bardziej prawdopodobne po ostatnich słowach prezesa NBP o możliwej kolejnej obniżce stóp procentowych w pierwszym kwartale tego roku - wskazuje Serafin.

- Widać tendencję na rynku, że banki nie stawiają już na lokaty. Mają z czego inwestować w akcję kredytową, a środowisko niskich stóp procentowych sprawia, że przyciąganie klientów w ten sposób nie jest dla nich opłacalne - dodaje.

bDAuUrzQ
bDAuUrAi
gospodarka
pieniądze
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(156)
Damian
3 tyg. temu
Walka z klasa średnia. Nic nie oszczędzisz i będziesz na łasce „dobrodziei”, którzy żeby Ci dać musza najpierw zabrać i skasować swoją prowizje... Taki jest ideał komunizmu: równo, czyli g.... Niestety ludzie zapomnieli o PRL, ale przyjdzie nam za to zapłacić... Żeby nie było tu nie chodzi tylko o PiS, cała polityka to teatr dla ubogich żeby myśleli, ze maja coś do powiedzenia i ktoś się o nich troszczy xd Mamy system rządowo-korporacyjny (mafia) który eksploatuje masy i odmawia im cukru, deszczu (podatki), powietrza (rygory „dla waszego dobra” dzieciaczki).
Tu i teraz
3 tyg. temu
to nie warto trzymać pieniędzy w żadnym banku...jeszcze dopłacimy
mm345
3 tyg. temu
Rządzący okradają ludzi poprzez inflację. 500+ i inne programy będą teraz spłacane pieniędzmi ludzi, którzy coś oszczędzili i trzymają jeszcze w bankach. Inflacja prawdziwa to minimum 5% rocznie. Ludzie bez pięniędzy i z kredytami to idealny wyborca dla jedynej partii bo rząd może im dać benefity czy inne 14-stki.
bDAuUrAj
Reks
3 tyg. temu
UCIEKAĆ od złotówki.... Następne będą ujemne odsetki (praktycznie już są, jeżeli uwzględnić opłaty), a potem konfiskata/zamrożenie depozytów jak w Grecji albo w 1950 roku w Polsce.
zxcz
3 tyg. temu
jeden (narodowy, jedynie sluszny) bank, jedna lokata, to juz niedlugo suwerenie
...
Następna strona