Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Lokaty dla firm w PKO BP zawieszone. Nie wiadomo kiedy wrócą

169
Podziel się:

Oprocentowanie kredytów spadło, a razem z nim praktycznie nie ma co liczyć na odsetki z oszczędności trzymanych w bankach. PKO BP już zdecydował nawet o zawieszeniu oferowania lokat dla firm.

PKO BP rezygnuje z oferowania lokat firmom.
PKO BP rezygnuje z oferowania lokat firmom. (materiały prasowe PKO BP)

"Od 6 lipca 2020 r. zawieszamy do odwołania oferowanie lokat terminowych dla firm i przedsiębiorstw" - poinformował największy polski bank PKO BP.

W komunikacie możemy przeczytać, że lokaty bankowe otwarte do 5 lipca będą prowadzone na dotychczasowych warunkach, natomiast w pierwszym dniu kolejnego okresu umownego zostaną zamknięte, a środki pieniężne zgromadzone na rachunku lokaty wraz z odsetkami zostaną przekazane klientowi na rachunek.

To oznacza, że firmy, które mają konto w PKO BP i oszczędzone środki chcą mieć jakkolwiek oprocentowane, muszą założyć lokaty do końca tego tygodnia. Trzeba jednak podkreślić, że i tak w tej chwili odsetki oferowane przez bank są minimalne.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Leszek Miller ostrzega: Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej

Od 2 czerwca dla lokat do kwoty 250 tys. zł bank oferował firmom oprocentowanie na poziomie zaledwie 0,01 proc. (niezależnie czy klient zobowiązywał się trzymać te pieniądze 7 dni czy rok). Dopiero powyżej 250 tys. zł można było liczyć na odsetki rzędu od 0,05 proc. do 0,25 proc. (im dłuższy okres tym wyższy procent).

Skąd decyzja o zawieszeniu lokat dla firm? Na infolinii banku można usłyszeć informację, że wynika to z rekordowo niskich stóp procentowych, które w tym roku ścięła drastycznie Rada Polityki Pieniężnej. Można się domyślać, że bankom przestało się opłacać oferowanie jakichkolwiek odsetek firmom w takiej sytuacji.

Na pytanie o to, w jaki inny sposób przedsiębiorcy będą mogli od poniedziałku lokować wolne środki na jakikolwiek procent, usłyszeliśmy, że już praktycznie nie ma alternatywy.

W komunikacie bank informuje, że zawieszenie oferowania lokat obowiązuje "do odwołania". Z informacji przekazanych przez infolinię wynika, że taki stan może potrwać dłużej. I wiele zależy od przyszłych decyzji RPP i ewentualnych podwyżek stóp procentowych.

Sami ekonomiści PKO BP w ostatnich prognozach wskazywali, że główna stawka ustalana przez RPP na obecnym poziomie 0,1 proc. może utrzymać się nie tylko w tym, ale i w przyszłym roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

oszczędzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(169)
Nn
3 lata temu
Poproszę o kredyt z takim oprocentowaniem, no dobra nawet mogę się zgodzić na 5%
piotr
3 lata temu
śmiech przez łzy. Banksterzy zarabiają krocie na kredytach, a ludziom na lokatach dają po 0,01%. Dlatego wycofałem już prawie 50% środków z banków, a wkrótce wycofam jeszcze większą ilość.
As
3 lata temu
Jeżeli ktoś jest taki bystry i twierdzi, że są kraje w których oprocentowanie jest ulemne to ma rację. Ale niech zwróci uwagę, że prawie nie ma w nich inflacji, a oprocentowanie kredytów jest kilkakrotnie niższe niż w Polsce.
kolo
3 lata temu
Zabierac pieniądze z PKO BP do innych banków
KLIJENT
3 lata temu
W DU...............E MAM ICH !! WYPŁACAM WSZYSTKIE OSZCZĘDNOŚCI ! NIE BĘDĄ SIĘ PAŚĆ NA MOJEJ KASIE ! PROSTE ,WYPŁATA PRZELANA NA KONTO A NATĘPNY DZIEŃ WYPŁACAM WSZYSTKO ! TAK JAK BYŁO DAWNIEJ WYPŁATA DO RĘKI.
...
Następna strona