Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Lokaty dla firm w PKO BP zawieszone. Nie wiadomo kiedy wrócą

169
Podziel się

Oprocentowanie kredytów spadło, a razem z nim praktycznie nie ma co liczyć na odsetki z oszczędności trzymanych w bankach. PKO BP już zdecydował nawet o zawieszeniu oferowania lokat dla firm.

PKO BP rezygnuje z oferowania lokat firmom.
PKO BP rezygnuje z oferowania lokat firmom. (materiały prasowe PKO BP)
bDIMqrmd

"Od 6 lipca 2020 r. zawieszamy do odwołania oferowanie lokat terminowych dla firm i przedsiębiorstw" - poinformował największy polski bank PKO BP.

W komunikacie możemy przeczytać, że lokaty bankowe otwarte do 5 lipca będą prowadzone na dotychczasowych warunkach, natomiast w pierwszym dniu kolejnego okresu umownego zostaną zamknięte, a środki pieniężne zgromadzone na rachunku lokaty wraz z odsetkami zostaną przekazane klientowi na rachunek.

bDIMqrmf

To oznacza, że firmy, które mają konto w PKO BP i oszczędzone środki chcą mieć jakkolwiek oprocentowane, muszą założyć lokaty do końca tego tygodnia. Trzeba jednak podkreślić, że i tak w tej chwili odsetki oferowane przez bank są minimalne.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Leszek Miller ostrzega: Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej

Od 2 czerwca dla lokat do kwoty 250 tys. zł bank oferował firmom oprocentowanie na poziomie zaledwie 0,01 proc. (niezależnie czy klient zobowiązywał się trzymać te pieniądze 7 dni czy rok). Dopiero powyżej 250 tys. zł można było liczyć na odsetki rzędu od 0,05 proc. do 0,25 proc. (im dłuższy okres tym wyższy procent).

bDIMqrml

Skąd decyzja o zawieszeniu lokat dla firm? Na infolinii banku można usłyszeć informację, że wynika to z rekordowo niskich stóp procentowych, które w tym roku ścięła drastycznie Rada Polityki Pieniężnej. Można się domyślać, że bankom przestało się opłacać oferowanie jakichkolwiek odsetek firmom w takiej sytuacji.

Na pytanie o to, w jaki inny sposób przedsiębiorcy będą mogli od poniedziałku lokować wolne środki na jakikolwiek procent, usłyszeliśmy, że już praktycznie nie ma alternatywy.

W komunikacie bank informuje, że zawieszenie oferowania lokat obowiązuje "do odwołania". Z informacji przekazanych przez infolinię wynika, że taki stan może potrwać dłużej. I wiele zależy od przyszłych decyzji RPP i ewentualnych podwyżek stóp procentowych.

bDIMqrmm

Sami ekonomiści PKO BP w ostatnich prognozach wskazywali, że główna stawka ustalana przez RPP na obecnym poziomie 0,1 proc. może utrzymać się nie tylko w tym, ale i w przyszłym roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDIMqrmG
oszczędzanie
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(169)
To może
8 miesięcy temu
my, klienci, w podziękowaniu zawiesimy swoje rachunki w bankach? Przecież nie musimy im płacić za obsługę, nie musimy płacić kartami. możemy przejść na system " gotówka z ręki do ręki" !
~Mariokrak
8 miesięcy temu
Więcej sponsoringu dla sportu i innych notabli z partii PiS i będzie likwidacja albo upadek tego "wielkiego" banku, który potrąca z emerytury zagranicznej składki zdrowotne na ZUS !!!
Solaris
8 miesięcy temu
Polska rzeczywistość, tym którzy oszczędzali - zabrać, a dać tym którzy całe życie jechali na kredytach. Żeby mogli płacić mniejsze raty kredytów trzeba zabrać tym którzy czegoś w życiu chcą się dorobić. A prezydent będzie się chwalił, że to jego zasługa, bo mniejsze raty kredytów są. Patologia i tyle.
bDIMqrmH
Gorg
8 miesięcy temu
Natychmiast zlikwidować złodziejski podatek Belki ! Podatek można brać od zysku a nie od straty a oprocentowanie lokaty poniżej inflacji to strata !
pytanie
8 miesięcy temu
Nasz polski bank najgorszym bankiem w kraju. Od momentu zmiany władzy oprocentowanie non stop maleje. Niedługo będzie ujemne. Trzeba zabierać pieniadze, ale co dalej robić?
...
Następna strona