Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zapiski z obrad RPP. Obniżki stóp procentowych jeszcze nie teraz. Na razie mają jeden głos

4
Podziel się

To już czwarte posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej podczas którego dr Eryk Łon obstaje przy obniżce stóp procentowych o 0,25 pkt. proc. I tylko on. "Niestety" dla spłacających kredyty.

RPP utrzymuje stopy procentowe od prawie pięciu lat
RPP utrzymuje stopy procentowe od prawie pięciu lat (NBP)
bEiuWgTF

Pozostałych dziewięcioro członków rady nie uważa, żeby to był dobry moment na obniżki oprocentowania banku centralnego. Spłacający kredyty mogą tylko westchnąć z rozżalenia, bo ich raty pozostaną niezmienione.

Jeszcze w lipcu za obniżką głosowali: Eugeniusz Gatnar i Kamil Zubelewicz, ale od tego czasu inflacja przyśpieszyła i w następnych głosowaniach wniosku nie zgłaszali. Inflacja w roku bieżącym ma według prognoz NBP osiągnąć poziom 2,3 proc., by przyśpieszyć w przyszłym roku do 2,8 proc. Rosnące ceny to niewłaściwy czas na obniżanie stóp procentowych. Obniżka może tylko przyśpieszyć wzrost cen. Jedynym, który już czwarty miesiąc z rzędu poddaje propozycje obniżek pod głosowanie jest Eryk Łon.

Rynek finansowy oczekuje długiego okresu stabilizacji kosztu pieniądza i braku zmian stóp procentowych nawet do końca 2022 roku.

bEiuWgTH

Zobacz też: Polskie złoto wróciło do NBP. Bartłomiej Sienkiewicz: zupełny absurd

Perspektywy krajowej koniunktury pozostają korzystne, a dynamika wzrostu PKB - pomimo oczekiwanego jej obniżenia - utrzyma się w najbliższych kwartałach na relatywnie wysokim poziomie - wynika z zapisków (z ang. minutes) z grudniowego spotkania RPP, opublikowanych w czwartek przez Narodowy Bank Polski.

"W kierunku spowolnienia dynamiki PKB może oddziaływać utrzymywanie się niskiego wzrostu za granicą oraz możliwe obniżenie się dynamiki inwestycji. Jednocześnie stabilizująco na koniunkturę będzie oddziaływał dalszy wzrost popytu konsumpcyjnego" - podano w komunikacie.

bEiuWgTN

Część członków RPP oczekuje nieznacznego obniżenia dynamiki wzrostu PKB w czwartym kwartale bieżącego roku.

"Członkowie Rady wskazywali, że dynamika wynagrodzeń w gospodarce nieco wzrosła w trzecim kwartale br., do czego przyczynił się wzrost wynagrodzeń w sektorze publicznym. Zwracano również uwagę na utrzymywanie się niskiej stopy bezrobocia" - wskazano.

Niektórzy członkowie RPP podkreślali, że popyt na pracę może się stabilizować. "Świadczy o tym obniżenie się dynamiki płac i kolejny nieznaczny spadek zatrudnienia w ujęciu miesięcznym w sektorze przedsiębiorstw oraz mniejsza liczba ofert pracy w ostatnim okresie".

bEiuWgTO

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej NBP, wzrost PKB sięgnie 4,3 proc. w tym roku, a następnie spowolni do 3,6 proc. w 2020 r. i do 3,3 proc. w 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiuWgUi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
124
2 lata temu
Już dawno powinny isc ale w górę.
wódz
2 lata temu
obniżki??? oleju
Gerry
2 lata temu
Dosyć okradania z oszczędność! Ten sam bank, który daje na lokacie marny 1% minus belka, oferuje kredyty na 10-15%...
bEiuWgUj
www.taniekloc...
2 lata temu
Ostatni gwizdek na świąteczną pożyczkę bez zaświadczeń. Decyzja w 5 minut. RRSO 0% Oznacza to, że oddajemy tyle ile pożyczyliśmy, a nie kilkadziesiąt procent więcej jak w bankach. Sprawdź czy Tobie przyznamy www.tanieklocki.pl/alegotowka