Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|

Zapłacimy kaucję za plastikowe butelki. Resort klimatu ujawnia projekt

19
Podziel się:

Będzie w Polsce system kaucyjny obejmujący butelki plastikowe do 3 litrów oraz szklane do 1,5 litra. Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do konsultacji projekt ustawy zakładający budowę takich systemu. Zgodnie z jego zapisami zadanie stworzenia systemów spocznie na barkach przedsiębiorców wprowadzających opakowania na rynek. Oni też zdecydują o wysokości kaucji. Przedstawiciel branży w rozmowie z money.pl wskazuje na kilka bolączek nowego projektu.

Zapłacimy kaucję za plastikowe butelki. Resort klimatu ujawnia projekt
W cenie napojów w butelkach PET już wkrótce pojawi się również opłata kaucyjna (Adobe Stock, Roman Milert)

Kaucja na plastikowe butelki (do 3 litrów) oraz na szklane (do 1,5 litra) będą pobierane od klientów w momencie zakupu. Pieniądze odzyskamy przy zwrocie butelki. Co istotne, nie będziemy potrzebować do zwrotu paragonu.

System natomiast nie obejmie puszek aluminiowych, o co postulowała część branży i organizacje pozarządowe. Wyłączone z niego będą również opakowania szklane jednorazowego użytku, które są zbierane w ramach systemów gminnych.

Przedsiębiorcy stworzą systemy kaucyjne

W przypadku, jeżeli konsument nie odbierze kaucji na butelkę, to pieniądze te zostaną przeznaczone na funkcjonowanie systemu kaucyjnego. Sam system zorganizują podmioty wprowadzające na rynek butelki objęte kaucją. Ich obowiązkiem będzie selektywna zbiórka opakowań, odbieranie ich i transport do producenta lub do zakładu przetwarzania.

Zobacz także: Pensje rosną w szalonym tempie. "Czeka nas okres wielkiej rotacji"

Do odbierania butelek objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji mają być zobowiązane wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 100 m kw. Mniejsze sklepy będą mogły odbierać butelki i zwracać kaucję dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą za to pobierać kaucję.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że nie ma obowiązku stworzenia jednolitego systemu kaucyjnego obejmującego cały kraj. MKiŚ dopuszcza utworzenie kilku systemów. Uczestniczący w danym systemie będą jednak musieli wybrać spośród siebie "podmiot reprezentujący", a ten do swojej działalności będzie musiał uzyskać zezwolenie od ministra odpowiadającego za klimat.

Nie ma też określonego sposobu organizacji systemu ani wysokości narzuconej kaucji. Jak czytamy, "to w gestii przedsiębiorców pozostanie wybór rozwiązań gwarantujących uzyskanie celu".

Projekt nie określa zasad dotyczących przepływów finansowych czy wysokości kaucji, sposobów na zminimalizowanie oszustw w systemie. Kwestie te będzie ustalał "podmiot reprezentujący", czyli operator systemu. Nie powstało ograniczenie co do liczby utworzonych operatorów systemu. Dużo więc będzie zależało od wprowadzających napoje w opakowaniach. Ważne, czy uzyskają porozumienie, dzięki któremu powstanie jeden operator czy powstanie ich kilku - komentuje w rozmowie z money.pl Andrzej Grzymała, dyrektor zarządzający i wiceprezes zarządu RLG w Polsce.

- W kwestii przedsiębiorców jest wybranie najlepszych efektywnie finansowo i środowiskowo rozwiązań, ale wypracowanie wspólnego stanowiska często jest nie lada wyzwaniem. Kluczowe więc będzie czy system zostanie oparty o scentralizowane rozwiązanie informatyczne, które wesprze zarządzanie wszystkimi procesami. Ułatwi to rozliczenia finansowe, komunikację z infrastrukturą techniczną, logistykę odbiorów, raportowanie, zarządzanie zebranym materiałem, a także analizę i planowanie procesów - dodaje.

Czas na konsultacje

MKiŚ będzie teraz konsultować ostateczny kształt projektu z branżą. Zgodnie z jego zapisami, ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.

Ustanowienie ram prawnych jest pierwszym krokiem do wprowadzenia systemu kaucyjnego. Przed nami 30 dni konsultacji, które mogą także wpłynąć na wygląd ostatecznej ustawy. Wprowadzenie systemu zniweluje negatywne oddziaływanie odpadów opakowaniowych objętych jego zakresem na środowisko i pozwoli na ponowne wykorzystanie zebranego materiału - ocenia Andrzej Grzymała.

Zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko do 2025 r. w Polsce należy zapewnić system selektywnego zbierania butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l wraz z ich zakrętkami i wieczkami na poziomie 77 proc. Do 2029 r. system musi "odzyskiwać" 90 proc. opakowań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Ok PIS
8 miesięcy temu
Genialne jak Polaków robi się w konia. Brawo.
Trzeba myslec...
8 miesięcy temu
Głupota lobbystów bo przecież kaucja jest za butelkę , ale już za zgniecioną butelkę nikt nie zapłaci i taka butelka PET wyląduje w lesie , na ulicy. Zamiast kaucji powinno się instalować punkty przyjmowania konkretnego materiału PET, szkło, metal, czyli segregacja ze względu na rodzaj materiału bo przeciez bo co przyjmowac całe butelki PET , przecież nie będą myte tylko pójdą na przemiał, to samo dotyczy butelek szklanych, rozbitych , uszkodzonych, czy puszek metalowych - a więc SKUP NA WAGĘ materiałów najlepiej zgniecionych, co spowoduje ZNACZNE oszczędności miejsca i ZMNIEJSZENIE ilośći transportu takich surowców. POWINNO się inwestowac w ZGNIATANIE tych materiałów, nie tyko butelek, bo w przypadku szkła mogą to być różne opakowania. Wtedy byłby to najrozsądniejszy system. Już widze teraz te pełne bagazniki poukładanych butelek PET i po piwku czy w puszkach i wielkie torby u ludzi stojących w kolejkach. Znowu ktoś weźmie premie za szkic ustawy a konsekwencji nie przemysli. LUDZIE inwestujcie w urządzenia do zgniatania, które zmniejszają ilość surowca, wtedy można go więcej zgromadzić i rzadziej do skupu jechac , oddac wg wagi a nie sztuki!!!!!!! Policzcie ilu ludzi będzie jeżdzić do skupu specjalnie samochodami, ile potrzeba samochodów komunalnych do wywożenia tych butelek!!!! ZGNIATANIE zmniejsza to wszystko WIELOKROTNIE!!!
Luiza61
8 miesięcy temu
System nie jest przyjazny dla społeczeństwa! Polska to jednak dziki kraj pełen rządzących bezmyślnych cwaniaków. Każdy zapłaci w sklepie za kaucję, ale nie każdy sklep kaucję odda - to tylko tak w Polsce może być. Najgorsze jest to, że MY Polacy nie mamy na to żadnego wpływu, nie możemy się na to nie-zgodzić. Dlaczego w Niemczech można wrzucać plastik i puszki pod każdym sklepem do automatu a u nas nie? No dlaczego?
axel
8 miesięcy temu
A dlaczego płacę kaucję za piwo 50gr a w skupie dają 30 gr?
Franek
8 miesięcy temu
Mądrzej będzie kopać rowy melioracyjnych na Żuławach niż wymyślać bzdety.