Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|

Zapomnij o 75-150 minutach ćwiczeń tygodniowo. Według nowych badań żeby długo żyć, potrzeba więcej ruchu

72
Podziel się:

Fakt, że uprawianie aktywności fizycznej znacznie wydłuża przewidywaną długość życia, nie powinien być już dla nikogo nowością. Co jednak ciekawe, najnowsze badania sugerują, że rozpowszechniane do tej pory zalecenia dotyczące aktywności fizycznej mogą nie być do końca aktualne.

Zapomnij o 75-150 minutach ćwiczeń tygodniowo. Według nowych badań żeby długo żyć, potrzeba więcej ruchu
Ruch ma wpływ i na długość życia, i na mózg (Adobe Stock, Stevica Mrdja)

Ruch to nieodzowny element życia człowieka, który pragnie cieszyć się dobrym zdrowiem oraz wizją długowieczności. Amerykański Forbes, powołujący się na wyniki jednego z badań opublikowanych w tygodniku Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego, wskazuje, że "może istnieć związek między niższą masą mięśniową a spadkiem zdolności poznawczych u osób starszych". Właśnie dlatego tak ważne są regularne treningi, dzięki którym możemy właściwie zadbać o swoją kondycję fizyczną.

"Wykonywanie 30-60 minut ćwiczeń siłowych w tygodniu obniża prawdopodobieństwo śmierci o 15 procent" – podaje Forbes, powołując się na Brytyjski Dziennik Medycyny Sportowej (ang. British Journal of Sports Medicine).

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne sugeruje obecnie, aby minimalny czas treningu wynosił tygodniowo 150 minut w przypadku umiarkowanego wysiłku fizycznego lub 75 minut w przypadku intensywnych ćwiczeń. Te zalecenia mogą nie być już aktualne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przedwczesna śmierć zapisana w oczach. Zaskakujące badania naukowców

Nowe badania: nie 150, tylko co najmniej 300 minut ćwiczeń tygodniowo

Sfinansowane przez Narodowe Instytuty Zdrowia (ang. National Institutes of Health) badanie, na które powołuje się amerykański Forbes, przeprowadzone zostało na grupie 100 000 dorosłych osób. Czas obserwacji uczestników wynosił 30 lat.

Jak informuje Forbes, samo spełnienie aktualnie obowiązujących wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego miało korzystny wpływ na 100 000 badanych. Sporo zmieniało się jednak w przypadku tych badanych, którzy poświęcali na ćwiczenia więcej czasu, niż zalecane minimum.

Ludzie, którzy ćwiczyli dwa do czterech razy więcej niż minimalne zalecenie, jakim jest 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowej, mieli obniżone ryzyko śmierci od 26 do 31 proc., podczas gdy ci, którzy angażowali się w ćwiczenia dwa do czterech razy więcej niż zalecone 75 minut, wykazywali obniżenie prawdopodobieństwa zgonu od 21 do 23 proc. – czytamy w artykule Forbesa.

W badaniu stwierdzono, że ryzyko śmierci najwyraźniej zmniejsza się, gdy na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności poświęcimy od 300 do 600 minut tygodniowo. W przypadku bardziej energicznych ćwiczeń czas ten wynosić powinien od 150 do 300 minut.

Przyjmując takie dane, obecne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej powinny zostać zaktualizowane. Co więcej, w badaniu nie stwierdzono, aby przekraczanie zaleceń dotyczących umiarkowanej oraz intensywnej aktywności fizycznej miało jakikolwiek negatywny wpływ na zdrowie uczestników.

zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
Mela
7 miesięcy temu
Mysle, ze ryzyko smierci wynosi zawsze 100% i mozna co najwyzej dyskutowac nad czasem i jakoscia zycia
Syrena
8 miesięcy temu
Zając skacze całe życie i żyje 15 lat,żółw łazi powoli i żyje 300lat Lepszej teorii nie trzeba...
naukowiec
8 miesięcy temu
Chociaż nie prowadzę statystyki, to mam wrażenie, że wielu sportowców umiera w relatywnie młodym wieku, a z artykułu wynika, że przekraczanie 300 minut dziennie na ćwiczenia nie wpływa na skrócenie życia - może teraz o tym napiszecie? Z kolei w innym artykule cytującym inne badania stwierdzono, że wystarczy w ogóle ruszyć się z domu (jakieś 3000 kroków zamiast wcześniej zalecanych 10 tys kroków) ...i już jest ok, a to jest jakieś góra 15 minut dziennie. Wniosek: artykuł jest niekompletny, czyli nic nie warty
Marcin
10 miesięcy temu
Przez sport do kalectwa. Wszystko w umiarze.
Ushsjsisis
10 miesięcy temu
A po choleerę tyle żyć? Przy głodowych emeryturach będzie trzeba na emeryturze żyć po to żeby jeszcze pracować żeby moc przeżyć. Żyć trzeba tu i teraz. Jeść pic palić i walić. Dodatkowo powinna byc zalegalizowana eutanazja na życzenie. Jeżeli komuś się znudzi życie to powinien mieć możliwość jeśli zakończenia w medyczny sposób.
...
Następna strona