Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Zapora na granicy z Białorusią. Zbudują ją Budimex i Unibep

37
Podziel się:

Szczegóły powierzonej firmom Budimex i Unibep budowy zapory na granicy Polski z Białorusią zostaną przedstawione w tym tygodniu. Pierwsza z firm postawi zaporę na odcinkach o łącznej długości ponad 105 km, a druga - 80 km. Wartość oferty Budimexu to 326 mln zł netto, Unibepu to 197,5 mln zł netto.

Zapora na granicy z Białorusią. Zbudują ją Budimex i Unibep
Koszt budowy zapory sięgną 1 mld 615 mln zł, (Straż Graniczna, Facebook, Straż Graniczna)

MSWiA poinformowało w ubiegłym tygodniu, że dwie firmy wyłoniono spośród siedmiu zaproszonych do składania ofert. Oferty wpłynęły w ubiegły poniedziałek, a w czwartek zebrał się Zespół do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Wybór Budimexu i Unibepu zarekomendował pełnomocnik ds. budowy zapory Marek Chodkiewicz, a Zespół przychylił się do tej propozycji.

Jak podało MSWiA, w ocenie inwestora - którym formalnie jest komendant główny Straży Granicznej - Budimex i Unibep w najwyższym stopniu spełniają przyjęte kryteria, "w szczególności posiadają doświadczenie w budowie inwestycji liniowych, własne zaplecze sprzętowe oraz pracownicze".

Zobacz także: Zmiany w podatkach i akcyzie? Kościński: analizujemy, system musi być sprawiedliwy

"Zapewniają również możliwość realizacji budowy zapory w trybie elementów prefabrykowanych, co umożliwi ograniczenie do niezbędnego minimum prace wykonywane na miejscu, mogących istotnie destabilizować działania ochronne służb w pasie granicznym" - podkreślił resort spraw wewnętrznych.

Trzy odcinki

MSWiA wyjaśniało wcześniej, że część granicy, na której stanie zapora, zostanie podzielona na cztery odcinki, a prace będą na nich prowadzone jednocześnie w systemie trzyzmianowym, 24 godziny na dobę.

Z raportów zarządów wybranych spółek wynika, że Budimex zaprojektuje i wybuduje zaporę na dwóch pierwszych odcinkach o łącznej długości ponad 105 km, a konsorcjum w składzie Unibep i spółka zależna Budrex - na dwóch kolejnych o łącznej długości 80,7 km. Wartość oferty Budimexu to ponad 326 mln zł netto, a Unibepu ok. 197,5 mln zł netto. Suma wartości obu ofert to ok. 523,5 mln zł netto.

Termin realizacji w obydwu ofertach to do 150 dni od zawarcia umowy. Początkowo MSWiA informowało, że umowy z wykonawcami zostaną zawarte do 15 grudnia. Zgodnie z piątkowym komunikatem resortu szczegółowe informacje w sprawie budowy zostaną przedstawione w tym tygodniu na konferencji prasowej. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku, a skończyć do połowy przyszłego.

5,5 m wysokości

Zapora zostanie zbudowana na odcinkach ochranianych przez Podlaski Oddział SG. Ma mierzyć 5,5 m wysokości: 5 metrów to stalowe słupy, zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Zastosowane zostaną także nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą, jak czujniki ruchu czy kamery. Jak wcześniej informowało MSWiA, stalowe panele dostarczy konsorcjum dwóch spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce.

Inwestycja - zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada - jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Koszt budowy w Ocenie Skutków Regulacji do projektu tej ustawy oszacowano na 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych (perymetrii).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
siwy1954
3 lata temu
O ile dobrze pamietam , to pieniadze przeznaczone na płot , to około 1mld 800 mln , czytam ,ze koszt to w porywach 800 mln , to gdzie jest miliard ,czy już w kieszeniach rzadzacych
POLAK
3 lata temu
A co to jest za firma Unibep ??? Skąd ona się wzięła???!
Andrzej.
3 lata temu
Tylko po co miliardy wyrzucone w błoto , ciocia Angela zadzwoniła do Łukaszenki i się opamiętał.
JMK
3 lata temu
Te koszty to tylko niewielki procent tego co zapłacimy za ok. 25 lat plucia na Białorusinów i Łukaszenkę. A będzie kosztować jeszcze więcej. A wystarczy tylko dobrze żyć z sąsiadami, szanować ich i handlować z nimi. To tak niewiele.
andrzej
3 lata temu
W tym roku to mogą postawić jedno przęsło , bo rok już się kończy a umowa nie podpisana.
...
Następna strona