Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Zarobki prezesów spółdzielni mieszkaniowych. Są nowe dane

91
Podziel się:

Od kilkudziesięciu do nawet 179 tys. zł wynoszą zarobki prezesów spółdzielni mieszkaniowych. "Fakt" przeanalizował oświadczenia majątkowe niektórych prezesów, którzy są również radnymi w swoich gminach.

Zarobki prezesów spółdzielni mieszkaniowych. Są nowe dane
Ile zarabiają prezesi spółdzielni mieszkaniowych? Zdj. ilustracyjne (Adobe Stock, Mariusz Stoszewski)

Ryszard Szczuka, szef spółdzielni mieszkaniowej "Nasza Praca" w Częstochowie zarobił w 2023 r. 62 tys. 958,08 zł - wynika z oświadczenia majątkowego radnego miejskiego.

Więcej, bo prawie 143 tys. zł otrzymał prezes sopockiej spółdzielni "Przylesie" Piotr Kurdziel. Natomiast 179,5 tys. zł w oświadczeniu zadeklarował Paweł Sawicki ze spółdzielni "Pod Kopcem" w Warszawie.

Według danych firmy Jooble, która zbiera oferty pracy, średnie roczne zarobki w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce wynoszą ponad 71 tys. zł. Miesięcznie to prawie 6 tys. zł.

Będą zmiany w spółdzielniach?

Ministerstwo rozwoju i technologii przygotowuje zmiany dotyczące funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych. Pracuje nad tym Parlamentarny Zespół ds. Spółdzielczości Mieszkaniowej. Jak informuje "Fakt" w trakcie pierwszego spotkania uczestniczący w nim przedstawiciele lokatorów wyjaśnili, że liczą na większą sprawczość samych mieszkańców w wyborze władz spółdzielni.

"Stąd pomysł, by wprowadzić kadencyjność prezesów. Opcji jest kilka – nie mogliby np. sprawować swojego stanowiska dłużej niż przez pięć lat. Co więcej, byliby wybierani w bezpośrednich wyborach. Przedstawiciele spółdzielców proponują, by takie wybory odbywały się w dni wolne – np. w soboty lub niedziele i by członków zarządów można było wybierać wśród zgłoszony kandydatów. Tak samo walne zebrania, na których podejmowane są ważne dla spółdzielców uchwały, mogłyby odbywać się w dni wolne od pracy, by mieszkańcy mogli brać w nich udział" - czytamy w "Fakcie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
Jack
2 tyg. temu
Od lat kluczowy problem w spółdzielczości mieszkaniowej to brak ustawowego ograniczenia wielkości spółdzielni. Istotą spółdzielni mieszkaniowych jako pewnej formy własnościowej działalności gospodarczej jest to że każdy członek dysponuje jednym udziałem - głosem. Co za tym nie ma możliwości koncentracji udziałów przez jakiegokolwiek członka. W takiej sytuacji spółdzielnia która liczy kilkanaście, czy jeszcze gorzej kilkadziesiąt tysięcy członków w praktyce stopień identyfikacji danego członka z spółdzielnią jest praktycznie żaden, stąd m.in frekwencja na Zebraniach Członków jest kilku procentowa. Pośrednią konsekwencją jest często występujące zjawisko patologizacji Zarządów. Tak więc jeśli chcemy poprawić sytuację w spółdzielczości mieszkaniowej to pierwszym (oczywiście nie ostatnim) zasadniczym krokiem jest ustawowe ograniczenie wielkości spółdzielni np do 5 tys członków z marginesem wynikającym z ilości budynków. Duże spółdzielnie musiałyby się podzielić na mniejsze.
Krakowiaczek ...
2 tyg. temu
Bardzo "rzetelny" artykuł ;) Zarobki prezesów spółdzielni od 65 do 179,5 tys rocznie - zgroza!!! Brutto? Netto? Nawet biorąc najwyższą podaną w artykule kwotę daje to miesięcznie niecałe 15 tys., a przyjmując, że jest to kwota brutto - "na rękę" daje to w okolicy 10 tys zł za kierowanie spółdzielnią i odpowiedzialność całym majątkiem. Średnie wynagrodzenie w spółdzielniach 6 tys. zł (brutto?netto?) czy to w dzisiejszych czasach porażająca kwota? Kierowca autobusu lub tramwaju w Krakowie dostaje min. 5 tys. na rękę. Co do kadencyjności - czy jeśli zarząd się sprawdza jest sens co 5 lat go zmieniać? Ale ok, niech i będzie zasada kadencyjności - ale dla wszystkich. Dla Pań i Panów posłów również - 5 lat i wypad.
+++
2 tyg. temu
Z całym szacunkiem ale 6 tys to nie majątek a pracy pewnie w brud
zxc
2 tyg. temu
Noo...to jak prezes i klika będą mieli tylko 5 lat na dorobienie się to spółdzielcy będą mieli remont za remontem.
Benedek
2 tyg. temu
wicie dlaczego tak się dzieje bo pracownicy spółdzielni wiedzą doskonale że w zasobach spółdzielni mieszka ciemna tłuszcza która można na luzie jechać po przedziale
...
Następna strona