Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Zarobki w NBP. 31 marca to dzień sądu dla prezesa Adama Glapińskiego

122
Podziel się:

Do końca marca tego roku dowiemy się, czy Martyna Wojciechowska zarabiała w poprzednim roku nawet 65 tys. zł miesięcznie. Zgodnie z ustawą, którą podpisał w poniedziałek prezydent, do tego dnia NBP musi opublikować dane o wynagrodzeniach.

Nowa ustawa przewiduje, że pensja prezesa i wiceprezesa mają być takie same, jak w przypadku kierowniczych stanowisk w państwie
Nowa ustawa przewiduje, że pensja prezesa i wiceprezesa mają być takie same, jak w przypadku kierowniczych stanowisk w państwie (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bECyMPvp

O wysokich zarobkach w NBP zrobiło się głośno po publikacji "Gazety Wyborczej". Dziennik ujawnił, że współpracowniczka prezesa Adama Glapińskiego, Martyna Wojciechowska, miesięcznie zarabiała 65 tys. zł. Wtedy posłowie wszystkich partii zaczęli domagać się ujawnienia zarobków w banku centralnym.

Prace nad ustawą zakładającą jawność wynagrodzeń trwały zaledwie kilka tygodni, a w poniedziałek 25 lutego prezydent Andrzej Duda złożył pod nią podpis.

Jarosław Gowin o zarobkach w NBP: szlag mnie trafił

bECyMPvr

Po pierwsze jawność

Do 31 marca na stronie internetowej NBP muszą się znaleźć informacje o zarobkach w poprzednim roku. Obowiązkowej publikacji podlegać będą dane o wysokości wynagrodzeń prezesa, wiceprezesów, członków zarządu NBP.

Ponadto publikowane będą informacje o zarobkach osób zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu i ich zastępców oraz osób zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem dyrektora departamentu i jego zastępcy.

bECyMPvx

W zestawieniu ujęte będą wszystkie premie i nagrody.

Ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Publikacji dokonuje się "niezwłocznie", więc możemy się spodziewać, że ustawa zacznie obowiązywać w najbliższych dniach. Jeśli tak się stanie, dane o wysokości wynagrodzenia urzędników za poprzedni rok poznamy do końca marca.

Gdyby z jakiegokolwiek powodu ustawa nie została opublikowana przed końcem marca, wysokość zarobków poznamy dopiero w 2020 r. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, bo trudno byłoby wyjaśnić przyczyny opóźnienia publikacji.

bECyMPvy

Jawne oświadczenia majątkowe

Ponadto ustawa poszerza krąg osób zobowiązanych do corocznego składania oświadczeń majątkowych. Wcześniej obowiązek ten dotyczył tylko prezesa NBP. Teraz obejmie również członków zarządu, dyrektorów i ich zastępców oraz osoby zarabiające tyle samo co dyrektor departamentu i jego zastępcy.

Oświadczenia majątkowe składa się do 31 marca.

bECyMPvz

30 dni na wdrożenie nowych zasad

Nowelizacja zakłada, że wynagrodzenie prezesa i wiceprezesa NBP będzie ustalane na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z kolei zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały.

I tak, maksymalne wynagrodzenie dyrektorów nie będzie mogło przekraczać 60 proc. wynagrodzenia prezesa NBP.

W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy prezes NBP udostępni na stronie internetowej NBP uchwały zarządu w sprawie zasad wynagradzania pracowników obowiązujące w latach 1995-2018. Znajdzie się tam również informacja o wysokości wynagrodzeń, jakie w tych latach otrzymywali pracownicy najwyższego szczebla, m.in. prezes, wiceprezesi, dyrektorzy departamentów.

bECyMPvA

Zarząd NBP będzie miał 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, by dostosować zasady wynagradzania pracowników do nowych zasad.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECyMPvS
KOMENTARZE
(122)
Ciekawe
3 lata temu
To teraz poproszę o komisje egzaminacyjną która sprawdzi poziom wiedzy.
nec
3 lata temu
Głosujcie na pis dostaniemy 500+ i 13 emeryturę, co nas obchodzi ta pani !
rencistka
3 lata temu
Pazerność tego pana wykrzywiła mu mordę
bECyMPvT
Polak
3 lata temu
wypowiedzi glapińskiego to szok,jak człowiek o tak niskich morałach może piastować funkcję prezesa NBP
Maser
3 lata temu
Podobno zmieniali umowy na niższe aby wykazać mniej.
...
Następna strona