Notowania

nbp
26.02.2019 12:37

Zarobki w NBP. 31 marca to dzień sądu dla prezesa Adama Glapińskiego

Do końca marca tego roku dowiemy się, czy Martyna Wojciechowska zarabiała w poprzednim roku nawet 65 tys. zł miesięcznie. Zgodnie z ustawą, którą podpisał w poniedziałek prezydent, do tego dnia NBP musi opublikować dane o wynagrodzeniach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nowa ustawa przewiduje, że pensja prezesa i wiceprezesa mają być takie same, jak w przypadku kierowniczych stanowisk w państwie (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

O wysokich zarobkach w NBP zrobiło się głośno po publikacji "Gazety Wyborczej". Dziennik ujawnił, że współpracowniczka prezesa Adama Glapińskiego, Martyna Wojciechowska, miesięcznie zarabiała 65 tys. zł. Wtedy posłowie wszystkich partii zaczęli domagać się ujawnienia zarobków w banku centralnym.

Prace nad ustawą zakładającą jawność wynagrodzeń trwały zaledwie kilka tygodni, a w poniedziałek 25 lutego prezydent Andrzej Duda złożył pod nią podpis.

Jarosław Gowin o zarobkach w NBP: szlag mnie trafił

Po pierwsze jawność

Do 31 marca na stronie internetowej NBP muszą się znaleźć informacje o zarobkach w poprzednim roku. Obowiązkowej publikacji podlegać będą dane o wysokości wynagrodzeń prezesa, wiceprezesów, członków zarządu NBP.

Ponadto publikowane będą informacje o zarobkach osób zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu i ich zastępców oraz osób zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem dyrektora departamentu i jego zastępcy.

W zestawieniu ujęte będą wszystkie premie i nagrody.

Ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Publikacji dokonuje się "niezwłocznie", więc możemy się spodziewać, że ustawa zacznie obowiązywać w najbliższych dniach. Jeśli tak się stanie, dane o wysokości wynagrodzenia urzędników za poprzedni rok poznamy do końca marca.

Gdyby z jakiegokolwiek powodu ustawa nie została opublikowana przed końcem marca, wysokość zarobków poznamy dopiero w 2020 r. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, bo trudno byłoby wyjaśnić przyczyny opóźnienia publikacji.

Jawne oświadczenia majątkowe

Ponadto ustawa poszerza krąg osób zobowiązanych do corocznego składania oświadczeń majątkowych. Wcześniej obowiązek ten dotyczył tylko prezesa NBP. Teraz obejmie również członków zarządu, dyrektorów i ich zastępców oraz osoby zarabiające tyle samo co dyrektor departamentu i jego zastępcy.

Oświadczenia majątkowe składa się do 31 marca.

30 dni na wdrożenie nowych zasad

Nowelizacja zakłada, że wynagrodzenie prezesa i wiceprezesa NBP będzie ustalane na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z kolei zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały.

I tak, maksymalne wynagrodzenie dyrektorów nie będzie mogło przekraczać 60 proc. wynagrodzenia prezesa NBP.

W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy prezes NBP udostępni na stronie internetowej NBP uchwały zarządu w sprawie zasad wynagradzania pracowników obowiązujące w latach 1995-2018. Znajdzie się tam również informacja o wysokości wynagrodzeń, jakie w tych latach otrzymywali pracownicy najwyższego szczebla, m.in. prezes, wiceprezesi, dyrektorzy departamentów.

Zarząd NBP będzie miał 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, by dostosować zasady wynagradzania pracowników do nowych zasad.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nbp, ustawa o jawności zarobków, wynagrodzenia, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-02-2019

NNN''Do końca marca tego roku dowiemy się'' - tylko czy na pewno? jak ich znam to coś zachachmęca.

26-02-2019

kandydatka na aniołka glapyglapa to koleś prezesa nie boi się żadnych sądów

26-02-2019

maxNawet jak im ukrócą to i tak już swoje nabrali.

Rozwiń komentarze (122)