Notowania

nbp
22.02.2019 07:18

Zarobki w NBP. Sejm zagłosował za jawnością wynagrodzeń

Sejm w piątek w nocy poparł legislacyjną poprawką Senatu do noweli ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń w NBP. Teraz ustawa trafi ona do prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Forum)
Prezes NBP w asyście swoich współpracowniczek. (Fot: Piotr Guzik)

Zgodnie z nowelą, pensja prezesa i wiceprezesów NBP jest ustalana na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Z kolei zasady wynagradzania pracowników NBP będą ustalane przez zarząd banku w drodze uchwały. Wielkość środków na wynagrodzenia ustalana będzie corocznie w planie finansowym NBP, z uwzględnieniem poziomu płac w sektorze bankowym.

Maksymalne wynagrodzenie dla poszczególnych pracowników, poza wiceprezesami oraz członkami zarządu NBP, nie będzie mogło przekroczyć 60 proc. wynagrodzenia prezesa NBP.

Ustawa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zakłada, że zarobki w NBP będą jawne. Mają być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, a informacje nformacje o pensjach maiłyby objąć okres od 1995 roku. Prócz tego dyrektorzy banku centralnego będą mieli obowiązek składania oświadczeń majątkowych każdego roku.

- Prawo jest prawem i należy je respektować. Teraz będzie jawność zarobków, mamy ustawę. Jak będzie trzeba w internecie opublikować nasze zdjęcia rentgenowskie, to też to zrobimy. Wszystko może być jawne, na wszystko się zgodzimy w imię zgody narodowej - mówił z przekąsem podczas jednej z konferencji prasowych RPP prezes NBP Adam Glapiński.

W noweli znajduje się również przepis, który nakazuje upublicznić, m.in. zarobki prezesów, wiceprezesów, członków zarządu NBP oraz pracowników banku zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu i ich zastępców za lata 1995-2018.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nbp, zarobki, wiadomości, adam glapiński
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-02-2019

emerytUrzędniczki państwowe nie powinny przypominać Kardashianek, ani dmuchanych lalek.

22-02-2019

ogórekPanie glapa, ładniejszych niuniek nie mogłeś sobie znaleźć?

22-02-2019

ficte dwie blondi jakie mają napompowane usta,ciekawe...

Rozwiń komentarze (300)