Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Zarobki w Polsce. W tych miastach zarabia się najlepiej

43
Podziel się:

Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Jaworzno - to czołówka miast z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem brutto w Polsce. Statystycznie najmniej zarabia się w Grudziądzu, Piotrkowie Trybunalskim i Tarnobrzegu - wynika z najnowszych danych GUS.

Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Jaworzno - to czołówka miast z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem brutto.
Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Jaworzno - to czołówka miast z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem brutto. (Shutterstock.com)

Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane dotyczące zarobków w Polsce. Dane za rok 2018 zebrano z 66 miast na prawach powiatu, czyli m.in. dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Najwyższe przeciętne wynagrodzenie, wynoszące 8 tys. 121 złotych brutto, jest w położonym na Śląsku Jastrzębiu-Zdroju. To 168 proc. średniej krajowej. Jastrzębie po raz kolejny znalazło się na czele rankingu miast oferujących najwyższe przeciętne zarobki.

Przeciętne wynagrodzenie w Jastrzębiu-Zdroju rosło w 2018 niemal pięć razy szybciej niż średnia krajowa. Różnica w porównaniu z 2017 r. w całym kraju wyniosła 307 zł, a w Jastrzębiu - 1511 złotych.

Zobacz także: Oglądaj też: Ekspert rynku pracy. "Wątpię abyśmy dorównali niemieckim płacom"

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Warszawa. Przeciętne wynagrodzenie w stolicy wyniosło w 2018 roku 6433 zł brutto, co stanowi 133 proc. średniej krajowej.

Podium zamyka Jaworzno z przeciętną pensją na poziomie 5705 zł. Wysoko są też: Sopot, Katowice, Gdańsk, Gliwice, Dąbrowa Górnicza i Kraków z medianą powyżej 5 tys. złotych.

Najgorzej zarabiają mieszkańcy Grudziądza. Przeciętna pensja w tym mieście to 3 743 zł, co stanowi 77 proc. średniej krajowej.

Ranking zamykają: Piotrków Trybunalski (3765 zł), Tarnobrzeg (3808 zł), Przemyśl (3828 zł) i Nowy Sącz (3861 zł).

Podane przez GUS dane nie dotyczą przedsiębiorstw, w których pracuje mniej niż 10 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
XXXXX
3 lata temu
Najwięcej zarabia się w Łodzi , netto UWAGA aż około 2000 zł i to jeszcze z dodatkiem za godziny nocne.Dalszy komentarz ZBĘDNY.
Tolekbanan
3 lata temu
U nas w hipermarkecie przeciętne zarobki netto to 1300 zł.I nie ma mowy o umowie o pracę.Prawie wszyscy umowa zlecenie. To jest prawdziwa Polska
Puk-puk
3 lata temu
To na kopalniach jastrzębskich tak dobrze płacą
No
3 lata temu
Kopalnie i wszystko jasne ile zarabiają prezesi ?
Listonosz
3 lata temu
Na poczcie polskiej 1900 na rękę i z paczkami trzeba się nalatatać jak pies..pieniądze marnotrawia na placówkach na bezsensowne kursy z malutką paczka na wioski (A rano listonosz tam jedzie ) A na podwyżki niema pieniędzy marne grosze a wymagania jak by zarabiał kilka tysi
...
Następna strona