Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zarobki w Polsce. W tych miastach zarabia się najlepiej

43
Podziel się

Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Jaworzno - to czołówka miast z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem brutto w Polsce. Statystycznie najmniej zarabia się w Grudziądzu, Piotrkowie Trybunalskim i Tarnobrzegu - wynika z najnowszych danych GUS.

Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Jaworzno - to czołówka miast z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem brutto.
Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Jaworzno - to czołówka miast z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem brutto. (Shutterstock.com)
bDUqnrUB

Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane dotyczące zarobków w Polsce. Dane za rok 2018 zebrano z 66 miast na prawach powiatu, czyli m.in. dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców.

Najwyższe przeciętne wynagrodzenie, wynoszące 8 tys. 121 złotych brutto, jest w położonym na Śląsku Jastrzębiu-Zdroju. To 168 proc. średniej krajowej. Jastrzębie po raz kolejny znalazło się na czele rankingu miast oferujących najwyższe przeciętne zarobki.

Przeciętne wynagrodzenie w Jastrzębiu-Zdroju rosło w 2018 niemal pięć razy szybciej niż średnia krajowa. Różnica w porównaniu z 2017 r. w całym kraju wyniosła 307 zł, a w Jastrzębiu - 1511 złotych.

bDUqnrUD
Zobacz także: Oglądaj też: Ekspert rynku pracy. "Wątpię abyśmy dorównali niemieckim płacom"

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Warszawa. Przeciętne wynagrodzenie w stolicy wyniosło w 2018 roku 6433 zł brutto, co stanowi 133 proc. średniej krajowej.

bDUqnrUJ

Podium zamyka Jaworzno z przeciętną pensją na poziomie 5705 zł. Wysoko są też: Sopot, Katowice, Gdańsk, Gliwice, Dąbrowa Górnicza i Kraków z medianą powyżej 5 tys. złotych.

Najgorzej zarabiają mieszkańcy Grudziądza. Przeciętna pensja w tym mieście to 3 743 zł, co stanowi 77 proc. średniej krajowej.

Ranking zamykają: Piotrków Trybunalski (3765 zł), Tarnobrzeg (3808 zł), Przemyśl (3828 zł) i Nowy Sącz (3861 zł).

Podane przez GUS dane nie dotyczą przedsiębiorstw, w których pracuje mniej niż 10 osób.

bDUqnrUK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUqnrVe
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(43)
nonsens
2 lata temu
w Warszawie dobre zarobki tylko dla najlepszych specjalistów z językami, prezesów i gwiazd TV, a reszta szaraków robi za 2500 zł
Gość
2 lata temu
Co mnie obchodzi średnia. Jak prezes zarabia 100 000 tys. a sprzątaczka 1000 zł to średnio mają po 50 tys. Mnie obchodzi wypłata netto. Proszę pisać stawki godzinowe przy ogłoszeniach o pracę tak jak w cywilizowanych krajach. W Polsce już to powoli wchodzi i dzięki Bogu.
Adiii
2 lata temu
O! Tak powstaje propaganda! Co za brednie zarobkowe!
bDUqnrVf
crocodillo
2 lata temu
a ile zarabia pis?
nick
2 lata temu
Przecietnie wynagrodzenie to nic nie mowi. Bo moze byc w miescie miliarder i biedota i wynik wyjdzie taki jakby całe miasto zajmowało mieszczaństwo o średnim statusie.
...
Następna strona