Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Dodatkowy zasiłek na pokrycie kosztów pogrzebu. 2 tys. zł dla każdego

76
Podziel się:

Rząd planuje zmiany nie tylko w wysokości dobrze znanego Polakom zasiłku pogrzebowego, ale także w przepisach dotyczących zasiłku celowego na pokrycie kosztów pogrzebu. Wyniesie nawet 2 tys. zł i nie będzie wymagał spełnienia kryterium dochodowego. Każdy będzie mógł złożyć wniosek o jego przyznanie.

Dodatkowy zasiłek na pokrycie kosztów pogrzebu. 2 tys. zł dla każdego
Szykują się zmiany w przepisach dotyczących zasiłku celowego na pokrycie kosztów pogrzebu (Adobe Stock)

Sam zasiłek pogrzebowy ma zostać podwyższony po raz pierwszy od 12 lat - z 4 do 7 tys. zł. Jest to jedna z obietnic przedwyborczych Koalicji Obywatelskiej. Jednak to niejedyna zmiana, jaką szykuje rząd.

W ramach tej samej nowelizacji planuje również zmiany dotyczące tzw. zasiłku celowego na zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Obecnie zasiłek ten jest przyznawany osobom, które znalazły się w szczególnej sytuacji życiowej lub losowej.

W ramach planowanych zmian dotyczących zasiłku pogrzebowego, przewidziano zmianę zasad przyznawania zasiłku celowego. W projekcie ustawy nowelizującej zasady te mają zostać uszczegółowione w kontekście sytuacji, gdy zasiłek jest przyznawany na pokrycie kosztów pogrzebu - informuje "DGP".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sądne dni dla PiS. "Niczego nowego nie wymyślili. Ale wszystko podnieśli do szcześcianu"

Co ważne, w uzasadnionych przypadkach, możliwe jest uzyskanie zasiłku celowego bez spełnienia kryterium dochodowego. Resort pracy wskazuje cztery przypadki, w których zapomoga może zostać przekazana osobom, których dochód przekracza przepisowy limit. Są to:

  • zasiłek celowy na pokrycie wydatków powstałych w wyniku zdarzenia losowego,
  • zasiłek celowy na pokrycie wydatków związanych z klęską żywiołową lub ekologiczną,
  • specjalny zasiłek celowy - przyznawany w szczególnych sytuacjach, w wysokości nieprzekraczającej kryterium dochodowego,
  • zasiłek celowy na zasadach zwrotu - przekazywane pod warunkiem zwrotu jego części bądź całości.

Zasiłek do 2 tys. zł bez kryterium dochodowego

Zasiłek celowy na pokrycie kosztów pogrzebu będzie mógł wynieść do 2 tys. zł. Będzie przysługiwał osobie, która pokryła koszty pogrzebu:

  • jeśli po zmarłym nie przysługuje zasiłek pogrzebowy
  • lub jeśli poniosła nadzwyczajne koszty związane z pogrzebem, które nie mogą być pokryte z kwoty zasiłku pogrzebowego.

Typowym przykładem takiej sytuacji jest konieczność transportu zwłok z odległego miejsca lub dłuższego przechowywania zwłok w chłodni - wyjaśnia dziennik.

Jak już wspomnieliśmy, nie będzie konieczności spełnienia kryterium dochodowego, aby złożyć wniosek o takie wsparcie. Przyznanie zasiłku, a także jego wysokość zależeć będą jednak od uznania administracyjnego. Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu 14 dni od dnia ich ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
Danny88
17 godz. temu
Ostatnio chowałem Mamę w maju. Koszty firmy pogrzebowej 7 tys. , Grobowiec w cenie 6 tyś i swoją drogą ksiądz, organista i stypa. Koszt około 20tys. Miasto około 60tys w Lubelskim. Lepiej nie zaczną realizować swoje obietnice. Ps. Pomnik około 20tys.
Polok
1 tyg. temu
Chyba dla zakładu pogrzebowego jakby ktoś nie wydedukował
Grejs
1 tyg. temu
A gdzie zasiłek na leki i medykamenty dla doroslych chorych na cukrzycę typ 1? W zeszłym miesiącu codziennie pismaki rozpisywali się o darczyńcy Tusku....
Stefan
1 tyg. temu
Kiedy wdowie emerytury? ? Wszystko drożeje no prąd I gaz poszedł w górę, to w konsekwencji czysze, woda, ogrzewanie, ścieki , żywność i inne artykuły, bo sklepom też prąd podniesiono Za chwilę paliwo u tak w nieskończoność
Chrupka57
1 tyg. temu
Zasiłek pogrzebowy miał być podniesiony od 1 lipca.Na razie to tylko słowa.które nic nie znaczą.To tylko obiecanki.Pogrzeb w czerwcu 9000 tysięcy.
...
Następna strona