Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy. Jakie dokumenty trzeba złożyć?

1
Podziel się

W związku z epidemią koronawirusa zamknięte zostały szkoły i przedszkole. Rodzice, którzy nie byli w stanie zapewnić opieki swoim dzieciom, mogli liczyć na specustawę, zgodnie z którą otrzymali dodatkowe wolne od pracy oraz prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy na dziecko można złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w przypadku własnej działalności za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Wniosek o zasiłek opiekuńczy na dziecko można złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w przypadku własnej działalności za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. (Pixabay)
bEpPoJiZ

Epidemia koronawirusa wywróciła życie wielu rodzin do góry nogami. Decyzja rządu o zamknięciu przedszkoli i szkół sprawiła, że dzieci musiały zostać w domu, a rodzice zagwarantować im opiekę. Z pomocą przyszła specustawa koronawirusowa.

Gdzie złożyć wniosek?

Wniosek o zasiłek opiekuńczy na dziecko można złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w przypadku własnej działalności za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Z kolei jeśli chodzi o wypłatę zasiłków, to w przypadku umowy o pracę i zlecenia zajmuje się tym pracodawca. Wtedy wystarczy w dziale kadr złożyć wniosek na formularzu Z-15A.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpPoJjb

Jaka jest wysokość zasiłku?

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, który obliczany jest za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem. Dotyczy to także dni ustawowo wolnych od pracy. Podstawą do naliczania jest przeciętna pensja z ostatnich 12 miesięcy.

W ramach specustawy koronawirusowej wydłużono okres pobierania zasiłku w roku kalendarzowym. Ustawodawca zostawił standardowe 60 dni z powodu nieprzewidzianego zamknięcia szkół i dodał 14 dni z powodu zamknięcia jej ze względu na koronawirusa.

bEpPoJjh

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEpPoJjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Pracownik ZUS
rok temu
Należy złożyć oświadczenie o zamknięciu placówki szkolnej, a nie Z-15. Niech autor się podszkoli.