Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Zobacz, jak wnioskować o ekstra pieniądze

144
Podziel się

Zamknęli szkołę i przedszkole twoim dzieciom? Nie wiesz, jak zapewnić im opiekę? Nie martw się, specustawa koronawirusowa daje ci pewne możliwości. W takiej sytuacji rodzicom przysługuje dodatkowe wolne od pracy. Te dni nie wliczają się też do obowiązujących limitów.

Puste szkolenie korytarze to widok, do którego najpewniej trzeba się będzie przyzwyczaić.
Puste szkolenie korytarze to widok, do którego najpewniej trzeba się będzie przyzwyczaić. (123RF)
bDUJEizp

Wniosek o zasiłek można złożyć w ZUS lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (własną działalność). Jeśli wypłatą zasiłków zajmuje się pracodawca (umowa o prace, zlecenie), wystarczy w kadrach złożyć wniosek na formularzu Z-15A.

Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Oblicza się go za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem, także za dni wolne od pracy. Podstawą do naliczania jest przeciętna pensja z ostatnich 12 miesięcy. Najłatwiej więc odjąć od ostatniej pensji 20 proc. jeśli oczywiście na zwolnieniu przebywamy miesiąc.

KLIKNIJ W OBRAZEK PONIŻEJ, ABY POBRAĆ WNIOSEK

bDUJEizr

Na razie rząd nie zdecydował się na odgórne zamknięcie szkół. Zagrożenie koronawirusem wymusiło zamknięcie fili przedszkola i szkoły podstawowej w Szczecinie."W placówkach przebywały osoby, co do których zachodzi podejrzenie zarażenia się" - tłumaczy Urząd Miasta Szczecin.

Zobacz także: Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają

We wtorek wiceprezydent Poznania zdecydował, że decyzją władz miasta od środy na dwa tygodnie zamknięte zostaną przedszkola, żłobki, baseny i zoo. - Trochę dmuchamy na zimne, profilaktyka jest najważniejsza - mówi Jędrzej Solarski, cytowany przez Radio Zet.

bDUJEizx

Koronawirus spowodował, że rządzący doszli do wniosku, że obecnie obowiązujące limity zasiłku opiekuńczego, nie są odpowiednie na czas epidemii.

Nowe prawo obowiązuje od 8 marca i opisuje rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. To w nim zmieniono zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek edukacyjnych. Jak to wygląda teraz?

Na zasiłek mogą liczyć płacący składki ZUS, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub dziennego opiekuna.

bDUJEizy

Zasiłek przysługuje też opiekującym się chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat (w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności, które wymagają stałej lub długotrwałej opieki).

Co zmieniono w specustawie koronawirusowej?

W ramach nowej ustawy wydłużono okres pobierania zasiłku w roku kalendarzowym. Standardowo jest to 60 dni, a ustawa koronowirusa wydłuża ten czas do 74 dni, niezależnie od liczby dzieci. Ustawodawca zostawił standardowe 60 dni z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki i dodał 14 dni z powodu zamknięcia placówki ze względu na koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDUJEizS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(144)
Mamasama
rok temu
A co z dziećmi powyżej 8 roku życia? Mam zostawic sama córkę (w lutym skonczyla 8 lat) w domu bez opieki przez 9 godzin gdy będę w pracy?
LeeVanTovitsh
rok temu
A czy ktoś w tym całym szaleństwie i wszechobecnych zasiłkach, urlopach i przysługujących prawach, myśli o firmach ? Ludzie przedsiębiorcy muszą to wszystko jakoś utrzymać, im nikt nie pomaga. Z czego mają brać pieniądze, jak zabezpieczyć funkcjonowanie firm ? Czy ktoś z Was się zastanawia jakie to może mieć konsekwencje ? Ratujmy firmy
Majkel
rok temu
Paranoja, zamkną przedszkole i zdrowe dziecko razem ze zdrowym rodzicem będą siedzieć w domu i jeszcze dostanie zasiłek, a osoba nie posiadająca dzieci ma normalnie iść do pracy, ryzykować zarażenie wirusem, pracować za dwóch i nic za to nie dostanie...
bDUJEizT
ja
rok temu
a co ma zrobić pracodawca ja 90% załogi pójdzie na zasiłek opiekuńczy. Kto rekompensuje te straty, co co z resztą pracowników dlaczego mają robić za tych uprzywilejowanych?
AntyWspółczes...
rok temu
Drogi Rodzicu! Po raz kolejny udowadniasz mi jak bardzo współcześni rodzice są niedojrzali i nieodpowiedzialni. Czy wg Ciebie koronawirus, czy jakikolwiek biologiczny twór ominie Twoje dziecko, które puścisz do szkoły, przedszkola, żłobka, internatu itd. ? Nie. Zaznaczam Ci, nie odpuści, Twój bąbelek nie jest wyjątkowy i jeśli świadomie będziesz go narażać(tylko dlatego), że boisz się być z dzieckiem w domu, spędzić z nim czas w wyjątkowej sytuacji, to zastanów się czy podjąłeś odpowiednią decyzję, starając się o potomstwo. Dla mnie to jest sytuacja patowa, nie ma znaczenia czy Ci się to podoba czy nie, to stan klęski żywiołowej i każdy powinien myśleć o swoim bezpieczeństwie, zdrowiu. Ani pozostałe dzieci, ani nauczyciele, ani ktokolwiek nie zasługuje na bycie narażanym na chorobę, tylko dlatego, że ty nie masz co zrobić z dzieckiem jak będziesz w pracy. To nie idź do tej pracy! Zostań z chorym dzieciakiem w domu i daj innym ludziom żyć. Coraz częściej uświadamiam sobie jak zepsuci są rodzice dzieci w wieku szkolnym. Roszczeniowi i pospolici, tylko brać, chcieć coś, żądać ... ale nic od siebie .... |Współczesny rodzicu, jesteś brudny od swoich pomysłów, Rodzicu jesteś samolubny .... Rodzicu obudź się ! Twoje dziecko jest Twoim problemem, nie lekarza, nie nauczyciela, Twoim ! Zrozum to sobie !
...
Następna strona