Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Zobacz, jak wnioskować o ekstra pieniądze

144
Podziel się:

Zamknęli szkołę i przedszkole twoim dzieciom? Nie wiesz, jak zapewnić im opiekę? Nie martw się, specustawa koronawirusowa daje ci pewne możliwości. W takiej sytuacji rodzicom przysługuje dodatkowe wolne od pracy. Te dni nie wliczają się też do obowiązujących limitów.

Puste szkolenie korytarze to widok, do którego najpewniej trzeba się będzie przyzwyczaić.
Puste szkolenie korytarze to widok, do którego najpewniej trzeba się będzie przyzwyczaić. (123RF)

Wniosek o zasiłek można złożyć w ZUS lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (własną działalność). Jeśli wypłatą zasiłków zajmuje się pracodawca (umowa o prace, zlecenie), wystarczy w kadrach złożyć wniosek na formularzu Z-15A.

Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Oblicza się go za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem, także za dni wolne od pracy. Podstawą do naliczania jest przeciętna pensja z ostatnich 12 miesięcy. Najłatwiej więc odjąć od ostatniej pensji 20 proc. jeśli oczywiście na zwolnieniu przebywamy miesiąc.

KLIKNIJ W OBRAZEK PONIŻEJ, ABY POBRAĆ WNIOSEK

Na razie rząd nie zdecydował się na odgórne zamknięcie szkół. Zagrożenie koronawirusem wymusiło zamknięcie fili przedszkola i szkoły podstawowej w Szczecinie."W placówkach przebywały osoby, co do których zachodzi podejrzenie zarażenia się" - tłumaczy Urząd Miasta Szczecin.

Zobacz także: Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają

We wtorek wiceprezydent Poznania zdecydował, że decyzją władz miasta od środy na dwa tygodnie zamknięte zostaną przedszkola, żłobki, baseny i zoo. - Trochę dmuchamy na zimne, profilaktyka jest najważniejsza - mówi Jędrzej Solarski, cytowany przez Radio Zet.

Koronawirus spowodował, że rządzący doszli do wniosku, że obecnie obowiązujące limity zasiłku opiekuńczego, nie są odpowiednie na czas epidemii.

Nowe prawo obowiązuje od 8 marca i opisuje rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. To w nim zmieniono zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek edukacyjnych. Jak to wygląda teraz?

Na zasiłek mogą liczyć płacący składki ZUS, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub dziennego opiekuna.

Zasiłek przysługuje też opiekującym się chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat (w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności, które wymagają stałej lub długotrwałej opieki).

Co zmieniono w specustawie koronawirusowej?

W ramach nowej ustawy wydłużono okres pobierania zasiłku w roku kalendarzowym. Standardowo jest to 60 dni, a ustawa koronowirusa wydłuża ten czas do 74 dni, niezależnie od liczby dzieci. Ustawodawca zostawił standardowe 60 dni z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki i dodał 14 dni z powodu zamknięcia placówki ze względu na koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(144)
Przedsiębiorc...
4 lata temu
A co z osobami które prowadzą działalność na KRUS ??? Przecież my też musimy zostać z dziećmi w domach - my też zatrudniamy ludzi !!!
mn
4 lata temu
sytuacja wymaga ze musimy sobie radzic a nie narzekac RECE na poklad----kazdy niech sie myje-----nie rozmawia z obcymi nie łazi jak nie musi i bedzie po sprawie Panika w sklapach CO sie wczoraj woeczorem dzialo--- ludzie opanujcie sie---
mnb
4 lata temu
zostaw w domu i popros sasiadke by zagladala- jak tak robilam chodzilam na 2 zmiane nie mialam wyboru-taka praca i co Mnie sie n9kt nie pytal ze mam male dziecko ---wychodzilam o 13 wracalam o 23-----dzieci kiedys byly bardziej samodzielne TO my rodzice zrobilismy z nich ulomnych
Aga
4 lata temu
A co z dzieckiem kture ma 10 lat
Stasia
4 lata temu
O a co jeżeli mam dziecko 14 lat i ma grupę nie pełno sprawności
...
Następna strona