Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy się wyczerpał. Nie będzie więcej wypłat

179
Podziel się:

Rodzice dzieci do 8. roku życia mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego tylko do dnia 26 lipca - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rząd nie przedłuży już świadczenia dla rodziców opiekujących się dziećmi
Rząd nie przedłuży już świadczenia dla rodziców opiekujących się dziećmi (Flickr)

"Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8. roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca br." - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie.

Informacja o wstrzymaniu wypłat pojawiła się tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Rząd zamierzał przykręcić kurek z dniem 12 lipca. Wszystko zgodnie z ostatnim rozporządzeniem. Informowała o tym minister Magdalena Maląg. Jednak chwilę później zmieniła zdanie, świadczynie zostało utrzymane na kolejne dwa tygodnie.

Zobacz także: Obejrzyj także: Zasiłek opiekuńczy. Prezes ZUS: "Wyczerpał się". Padła też deklaracja dot. 14. emerytury

Teraz, już po wyborach, dodatkowy zasiłek zostaje wycofany. Jak informuje resort, po 26 lipca, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa istnieje nadal możliwość korzystania ze zwykłego zasiłku opiekuńczego.

W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego – zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka w wieku do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci). Przysługuje on również w przypadku choroby dziecka w wieku do ukończenia 14. roku życia.

Wypłaty od marca

Dodatkowy zasiłek był wypłacany od marca tego roku, kiedy zamknięto szkoły, przedszkola i żłobki. Kilkukrotnie rząd wydłużał okres wypłat. Zakładała to ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Dodatkowy zasiłek obejmował wszystkich rodziców dzieci do lat 8 za sprawą ustawy o tarczy antykryzysowej 4.0. Przysługiwał na okres pandemii koronawirusa, w przypadku, gdy żłobek, klub dziecięcy, przedszkole czy inna placówka nie może zapewnić opieki z powodu ograniczeń w funkcjonowaniu tych placówek w związku z COVID-19 lub jeżeli rodzice mimo otwarcia placówki nie będą mogli posłać do niej dziecka. Obejmuje także osoby objęte ubezpieczeniem społecznym rolników.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(179)
kiki
3 lata temu
Nareszcie !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Gość
3 lata temu
""""PracujacaMamaZapieprzam za dwoje, jestem sama z dziećmi, i nikt nie pyta czy mam siłę, nie wszyscy są tacy jak piszesz i uważasz. Jest mi przykro czytając takie komentarze, bo dzięki tym 500 mogę posłać dzieci na kolonie, na zajęcia dodatkowe, kupić lepsze ciuchy, czy lepsza wyprawkę do szkoły. Nie pamiętam żebym Ja miała tak dobrze jak moje dzieci. Poniżasz Moja osobę swoją wypowiedzią..."""" --------------------- Dzięki mnie Ciebie na to stać, ale mnie nie.
Gość
3 lata temu
"""27-07-2020 AdaZastanów się co piszesz. PrzyPOmnij sobie jaką była stopa bezrobocia za twoich idoli. Jak wykształceni Polacy siedzieli na zmywakach i szparagach! Ewidentnie wyzala się w tobie zawiść. Ludzie zwiewali do Niemiec, Wielkij Brytanii, bo tam była dużo lepsza osłona dzieci i rodzin. Bardzo płytki komentarz. No cóż, jaki pan taki kram. Niewiele masz do POwiedzenia..."""" ============ Taaak. Nie ma bezrobocia. Nie rejestrują, dlatego nie ma.
Gość
3 lata temu
Zmienić natychmiast ministra finansów. Na te stanowisko powołać króla Midasa !
LEA
3 lata temu
czyżby Pisowi źródełko wyschło ???, ups, no i co teraz ? czym będzie karmił swój elektorat ...
...
Następna strona