Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Zasiłek opiekuńczy się wyczerpał. Nie będzie więcej wypłat

179
Podziel się

Rodzice dzieci do 8. roku życia mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego tylko do dnia 26 lipca - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rząd nie przedłuży już świadczenia dla rodziców opiekujących się dziećmi
Rząd nie przedłuży już świadczenia dla rodziców opiekujących się dziećmi (Flickr)
bDmFGYOd

"Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8. roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca br." - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie.

Informacja o wstrzymaniu wypłat pojawiła się tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich. Rząd zamierzał przykręcić kurek z dniem 12 lipca. Wszystko zgodnie z ostatnim rozporządzeniem. Informowała o tym minister Magdalena Maląg. Jednak chwilę później zmieniła zdanie, świadczynie zostało utrzymane na kolejne dwa tygodnie.

Zobacz także: Obejrzyj także: Zasiłek opiekuńczy. Prezes ZUS: "Wyczerpał się". Padła też deklaracja dot. 14. emerytury
bDmFGYOf

Teraz, już po wyborach, dodatkowy zasiłek zostaje wycofany. Jak informuje resort, po 26 lipca, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa istnieje nadal możliwość korzystania ze zwykłego zasiłku opiekuńczego.

W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego – zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka w wieku do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci). Przysługuje on również w przypadku choroby dziecka w wieku do ukończenia 14. roku życia.

Wypłaty od marca

Dodatkowy zasiłek był wypłacany od marca tego roku, kiedy zamknięto szkoły, przedszkola i żłobki. Kilkukrotnie rząd wydłużał okres wypłat. Zakładała to ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

bDmFGYOl

Dodatkowy zasiłek obejmował wszystkich rodziców dzieci do lat 8 za sprawą ustawy o tarczy antykryzysowej 4.0. Przysługiwał na okres pandemii koronawirusa, w przypadku, gdy żłobek, klub dziecięcy, przedszkole czy inna placówka nie może zapewnić opieki z powodu ograniczeń w funkcjonowaniu tych placówek w związku z COVID-19 lub jeżeli rodzice mimo otwarcia placówki nie będą mogli posłać do niej dziecka. Obejmuje także osoby objęte ubezpieczeniem społecznym rolników.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDmFGYOG
KOMENTARZE
(179)
lolo
4 miesiące temu
Może wreszcie jakiś bon dla pracujących?Bo ile można utrzymywać to społeczeństwo?
zombi
4 miesiące temu
i co ja teraz pocznę , za co kupię piwo i fajki , mam jeszcze 500 na trójkę nie wiem czy moich dzieci ale to mało , przymykam oko czy moje czy nie moje bo płacą mi pincetki co miesiąc , a z tego co mówią to będę mógł babę nap,,,,,ć jak za parę dni zmienią ustawkę Stambuł ! Poczekam jeszcze kilka tygodni bo dadzą na wyprawki do szkoły i te wakacyjne bony i jak to przepiję i przepalę to ruszam protestować i nie będę głosować na PIS ! no chyba że dołożą jakiś grosz dla nierobów PL, lub inaczej dla robów pińcetek plus !
Dori
4 miesiące temu
Wiadomo było że po wyborach wszystko się zmieni.
bDmFGYOH
aga
4 miesiące temu
dajcie w końcu coś dla pracujących nie mających chwastów w czym jesteśmy gorsi???w tym że jesteśmy dyspozycyjni i nie pobieramy żadnych świadczeń????
Ewa
4 miesiące temu
Przecież są wakacje i rodzice zawsze muszą dzieciom zapewnić opiekę więc nie rozumiem czemu zasiłek miałby być wypłacany dalej.przedszkola i żłobki prywatne są otwarte i nie mają limitów A państwowe ma obowiązek przyjąć dziecko mimo limitów jeżeli rodzice pracują.po prostu przyzwyczailiscie się,że macie legalne pieniądze za siedzenie w domu i teraz żal wrócić do pracy po 4 miesiącach
...
Następna strona