Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Zaszczepiłeś się? Nie pokazuj zaświadczenia w internecie

5
Podziel się:

Eksperci ostrzegają: twoja karta szczepienia zawiera wrażliwe dane osobowe, a zdjęcia, które publikujesz w Internecie, na których widnieje zaświadczenie, mogą narazić cię na kradzież tożsamości.

Zaszczepiłeś się? Nie pokazuj zaświadczenia w internecie
Nie publikuj w sieci dokumentów szczepienia. Ułatwiasz pracę złodziejom i oszustom. (Wikimedia Commons, Rwendland, CC 4.0)
bESsISQB

"Pomyśl o tym w ten sposób - kradzież tożsamości działa jak układanka złożona z fragmentów danych osobowych. Nie chcesz dawać złodziejom tożsamości elementów, których potrzebują, aby ukończyć obraz" - pisze amerykańska Federalna Komisja Handlu, przestrzegając przed publikowaniem w sieci zdjęć swoich kart szczepień.

"Gdy złodzieje tożsamości zdobędą potrzebne elementy, mogą wykorzystać te informacje, aby otworzyć nowe konta na Twoje nazwisko, ubiegać się o zwrot podatku dla siebie i zaangażować się w inną kradzież tożsamości" - przypominają eksperci.

Zobacz także: Jak się przygotować do szczepienia?
bESsISQD

Również europejskie urzędy przestrzegają przed podobnymi działaniami. RMF FM pisze, że Johannes Caspar, odpowiedzialny we władzach Hamburga za sprawy związane z ochroną danych osobowych, ostrzegł, iż oszuści mogą dzięki takim zdjęciom podrabiać pieczątki, podpisy lekarzy oraz numery serii szczepionek, żeby tworzyć fałszywe karty szczepień i udostępniać je na czarnym rynku.

W zeszłym tygodniu funkcjonariusze Krajowego Urzędu Kryminalnego Dolnej Saksonii poinformowali, że oszuści sprzedawali paszporty szczepionkowe przez komunikator Telegram w cenach od 99 do 250 euro.

bESsISQJ

Wzrasta również liczba prób oszustw z wykorzystaniem motywu szczepionki przeciw COVID-19. W ostatnich miesiącach nastąpił trzykrotny wzrost rejestracji domen związanych ze szczepionkami, niemal co trzecia jest potencjalnie niebezpieczna.

Fałszuje się też szczepionki. Polska policja zatrzymała w styczniu mężczyznę, w którego mieszkaniu znajdowały się fiolki z płynem oznaczonym jako szczepionki Pfizera. Zdaniem prokuratury, nikt nie otrzymał fałszywych szczepionek. Mężczyzna został aresztowany i oskarżony o oszustwo.

Fiolki przejęte przez władze w ramach dochodzeń zostały przetestowane przez firmę i potwierdzono, że zawierają fałszywą szczepionkę. Fiolki odzyskane w Meksyku również posiadały fałszywe oznakowanie, podczas gdy substancja znajdująca się w fiolkach w Polsce była prawdopodobnie środkiem przeciwzmarszczkowym, powiedział Pfizer.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESsISRe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Scr
7 miesięcy temu
Po co miałbym wrzucać do internetu zdjęcie z zaświadczeniem?
ProsimyOPomoc...
7 miesięcy temu
,,,witam Serdecznie wszystkich państwa . Zwracamy się z ogromną prośbą o pomoc dla Naszego Synka który Traci Wzrok w prawym oczku . Zrobimy Wszystko co możliwe aby Nasz mały 5 letni Synuś chodź w połowie Odzyskał wzrok w prawym oczku . Michaś nosi okularki. Od 3 roku życia leczyliśmy się u Pani Okulistki która zapisała Tylko okularki . Synuś je cały czas nosił a po jakimś czasie zauważyliśmy, że Michaś coraz słabiej widzi i bardzo zaczyna mu uciekać prawe oczko . Po zmianie okulisty zostaliśmy poinformowani że jeszcze trochę i Synuś Stracił by Całkiem wzrok w Prawym oczku... Odrazu zaczęliśmy działać. Okazało się, że Synuś niedowidzi na prawe oczko ale jest to do wyleczenia . A na lewe oczko też ma wadę która musi być zdiagnozowana Specjalistyczną Aparaturą . Ale niestety są potrzebne na to środki... Bardzo prosimy o pomoc.. Mieszkamy w Toruniu na ulicy Reymonta 17. Z góry Bardzo Dziękujemy Za Nawet najmniejszą wpłatę. Numer konta bankowego na który można wpłacać, 34 9511 0000 0000 5461 3000 0010 Pozdrawiamy , Rodzice Michasia
Kwadrat. jajo
7 miesięcy temu
Czy to możliwe?Fałszywa szczepionka fałszywej szczepionki?
bESsISRf
żenua
7 miesięcy temu
Bełkot. W każdej przychodni musisz wyznanie wiary zostawić z peselem i adresem.
70+
7 miesięcy temu
Moją tożsamość musiałem ujawnić. Rejestrując sie na szczepienie. Szczepiąc sie. Dzwoniąc na 989. Teraz dodatkowo wszystko podałem pod kara do GUS od pesel po adres , dochody posiadane domy itd. PiS wie o mnie wszystko.