Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|

Zawieszenie działalności gospodarczej. Na czym polega i jak to zrobić?

85
Podziel się:

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców ma problemy z płynnością finansową. Są oni zmuszeni do podejmowania zdecydowanych kroków, a jednym z nich jest zawieszenie działalności gospodarczej. To pozwala zaoszczędzić na składkach ZUS i podatkach.

Zawieszenie działalności gospodarczej jest prawem każdego przedsiębiorcy.
Zawieszenie działalności gospodarczej jest prawem każdego przedsiębiorcy. (Pixabay)
bEUanrYl

Ze względu na epidemię koronawirusa, polski rząd wprowadził wiele obostrzeń, które dotykają dużą część firm. Sklepy, restauracje czy punkty usługowe są zamknięte lub mają zdecydowanie mniej klientów niż zwykle. Ich właściciele szukają oszczędności, a jednym z radykalnych kroków pozwalających na zaoszczędzić i przetrwać trudny czas jest zawieszenie działalności gospodarczej.

Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej jest prawem każdego przedsiębiorcy. Jeśli zdecyduje się on na taki krok, nie musi odprowadzać składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz rozliczać podatków. Działalność zawiesić można w każdym momencie. Prawo zezwala na czasowe zawieszenie działalności i powrót do niej, gdy sytuacja rynkowa będzie lepsza.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEUanrYn

W czasie zawieszenia przedsiębiorca nie musi składać deklaracji VAT i jest wyrejestrowany z ZUS. Jednak po upływie 30 dni od zapłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne, traci się prawo do świadczeń zdrowotnych.

Podczas zawieszenia działalności, przedsiębiorca nie może jej wykonywać i uzyskiwać z tego tytułu przychodów. Nie może też na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło wykonywać tych samych usług, które świadczył w ramach prowadzonej firmy.

W trakcie zawieszenia można rozliczać koszty stałe, które są związane z zabezpieczeniem źródła przychodu. Chodzi o media czy czynsz, na które umowy zostały zawarte przed terminem zawieszenia działalności.

bEUanrYt

Jak dokonać zawieszenia działalności gospodarczej?

Do zawieszenia działalności gospodarczej niezbędne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. Sposobów na jego złożenie w CEIDG jest kilka. W obecnej sytuacji wywołanej epidemią koronawirusa utrudnione jest złożenie go w urzędzie miasta lub gminy albo wysłanie wniosku pocztą. Najlepiej skorzystać z internetu.

Wystarczy zarejestrować się na stronie CEIDG, wypełnić wniosek i podpisać go, wykorzystując do tego Profil Zaufany lub bankowość elektroniczną. We wniosku trzeba wskazać, z jakim dniem chcemy zawiesić działalność gospodarczą.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEUanrYu

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEUanrYO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
to żadna nowo...
2 lata temu
zawieszenie działalności wprowadzono w 2004 roku, a przepis zmodyfikowano 1 lipca 2011 roku - panie Premierze??????
to żadna nowo...
2 lata temu
zawieszenie działalności wprowadzono w 2004 roku, a przepis zmodyfikowano 1 lipca 2011 roku - panie Premierze??????
Cezary
2 lata temu
Rzeczywiście zawieszenie działalności gospodarczej wiąże się nierozerwalnie z barkiem płynności finansowej , rzeczywiście opłaca się tylko koszty związane z zabezpieczeniem źródła dochodu to jednak sam fakt zwieszenia związany jest z wyrejestrowaniem podmiotu z ZUS co nie jest obojętne dla rozumienia przyczyn zawieszenia choćby dla przykładu samo uczestnictwo w rynku usług czy też produkcji - reklamy , promocja koszty kooperacyjne dla podmiotów o charakterze produkcyjnym itp.To nie jest otwarcie czy też zamykanie sklepu to są niełatwe procesy ponownego uruchamiania działalności gospodarczej i jej uczestnictwo w rynku produkcyjnym czy też usługowym a jak znam życie sam charakter zawieszenia działalności ulega zatarciu wraz z upływem czasu.
bEUanrYP
sprawiedliwy
2 lata temu
Jedynie dobre rozwiązanie dla tych firm, które miały zaległości w ZUS. Dla nich umorzeń nie ma, więc zawieszenie to jedyne koło ratunkowe
Świniopas
2 lata temu
Jeżeli nie zatrudniasz to możesz zawiesić, ale podatek lokalny od nieruchomości, musisz zapłacić w 100 procentach. Tak mówi polski ustawodawca. Podatek od nieruchomości możesz zapłacić w wysokości tylko ok. 30 procent, tylko jeżeli (zamkniesz) zlikwidujesz firmę.
...
Następna strona