Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Zdetronizują USA? Katar zwiększa produkcję LNG

Podziel się:

Katar rozpoczął budowę nowych zakładów skraplania gazu. Ma to być odpowiedzią emiratu na rosnący globalny popyt. Problemem nie jest nawet to, że gaz jest dziś najtańszy od trzech lat - informuje "Rzeczpospolita".

Zdetronizują USA? Katar zwiększa produkcję LNG
Widok z lotu ptaka na tankowce LNG (Getty)

Dziennik powołując się na informacje Bloomberga pusze, że "nowy zakład LNG ma do końca dekady produkować 16 mln ton paliwa rocznie, co zwiększy moce produkcyjne Kataru do 142 mln ton LNG rocznie".

Katar liczy na rosnący popyt

Katar planując nowe inwestycje, liczy na to, że zwiększy się popyt m.in. ze względu na wzrost liczby ludności, zwłaszcza w krajach azjatyckich.

"Katar zawarł już umowy na sprzedaż 126 mln ton LNG. W tym jest 27-letnia umowa z PetroChina i europejskimi gigantami energetycznymi Eni, TotalEnergies, Shell — do niedawna klientami rosyjskiego Gazpromu. Według analityków światowy popyt na LNG może osiągnąć szczyt do 2030 roku" - pisze "Rzeczpospolita".

Te kroki mogą doprowadzić do tego, że Katar znów odzyska pozycję lidera, jeżeli chodzi o miano największego dostawcy gazu na świecie i zdetronizuje Stany Zjednoczone.

Europa uniezależniła się od Rosji

Rosja jeszcze w 2021 roku dostarczała do Europy 25 proc. ropy naftowej oraz 45 proc. gazu. Rosyjska inwazja na Ukrainę zmieniła sytuację geopolityczną, wymuszając odejście od węglowodorów naznaczonych krwią.

Od inwazji Rosji na Ukrainę import gazu z Rosji do UE znacznie się zmniejszył. Spadek ten został zrekompensowany głównie gwałtownym wzrostem importu skroplonego gazu ziemnego (LNG), zwłaszcza z USA.

Jak wskazała Komisja Europejska, od stycznia do listopada 2022 r. import LNG z USA wyniósł ponad 50 mld m sześc., w więc ponad dwukrotnie więcej niż w całym 2021 r. (ponad 22 mld m sześc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl