Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Zerowy PIT dla młodych nie tak korzystny jak to przedstawia rząd

44
Podziel się:

Pensja wyższa nie o 18 proc, a zaledwie o 8 proc. Zerowy PIT dla młodych zwalnia z podatku, ale nie ze składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Młodzi skorzystają, przekonuje rząd. Okazuje się, że umiarkowanie
Młodzi skorzystają, przekonuje rząd. Okazuje się, że umiarkowanie (Shutterstock.com)

Szacuje się, że 2 mln pracowników (mających umowę o pracę lub umowę zlecenia) do 26. roku życia może skorzystać ze zwolnienia ich przychodów z podatku PIT. Ministerstwo Finansów przedstawia wyliczenia, z których wynika, że młoda osoba, która zarabia 2250 zł, po zmianach zyska 133 zł miesięcznie. Tyle tylko, że, jak zauważa "Rzeczpospolita" 18-proc. podatek dochodowy płacony dotychczas przez młodych wynosił 284 zł. Co się więc stało z brakującymi 154 zł?

- Młodzi od sierpnia zostali zwolnieni z PIT, ale zapłacą wyższa składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W praktyce na zwolnieniu z 18-proc. PIT zyskają podwyżkę wynagrodzenia, ale tylko o ok. 8 proc. – wyjaśnił w rozmowie z "RZ" Cezary Szymaś, księgowy z biura rachunkowego ASCS-Consulting.

Więc wprowadzenie zerowej stawki PIT to zmiana pozorna.

Zobacz także: Obejrzyj: Klin podatkowy w Polsce. "Zamiast rozwiązania problemu kiełbasa wyborcza"

Wszystko dlatego, że składka zdrowotna pomniejsz podatek dochodowy. Gdy jednak nie ma podatku, zatrudniony płaci składkę z pensji. W tym roku młodzi nie odczują skutków owej pozorności, bo po złożeniu rozliczenia za 2019 r. dostaną zwrot zapłaconych obecnie składek. W 2020 r., gdy nie będą już mieli podatku do potrącenia, zapłacą w zamian 9-proc. składkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(44)
olo
4 lata temu
Podniosłem płacę 2 pracownikom o 400 zl i oczywiście ZUS wziął 400 zł i podatek wzrósł o 54 zł. Tak państwo daje i zabiera.Firma 3 osobowa.
44
5 lata temu
Pis to gorszy syf niz kila i dzuma. Dla patoli 500 plus w sam raz.
Polak
5 lata temu
PiS na wodę i fotomontaż. Głosuję na Konfederatów.
mr
5 lata temu
Niektórzy będą narzekać nawet gdyby dostawali kasę za nic. Przykre. Obniżenie podatków zawsze jest korzystne niezależnie od tego jaka partia tego dokona. Dobrze pamiętam czasy kiedy vat był podnoszony "na chwilę" i nikt nie protestował.
Dorobkiewicz ...
5 lata temu
To żadne odkrycie - dla tych co potrafią liczyć i wiedzą jakie są obciążenia fiskalne wynagrodzenia. Było od początku jasne, że tak to będzie..
...
Następna strona