Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zerowy PIT dla młodych nie tak korzystny jak to przedstawia rząd

44
Podziel się

Pensja wyższa nie o 18 proc, a zaledwie o 8 proc. Zerowy PIT dla młodych zwalnia z podatku, ale nie ze składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Młodzi skorzystają, przekonuje rząd. Okazuje się, że umiarkowanie
Młodzi skorzystają, przekonuje rząd. Okazuje się, że umiarkowanie (Shutterstock.com)
bDTbOGjV

Szacuje się, że 2 mln pracowników (mających umowę o pracę lub umowę zlecenia) do 26. roku życia może skorzystać ze zwolnienia ich przychodów z podatku PIT. Ministerstwo Finansów przedstawia wyliczenia, z których wynika, że młoda osoba, która zarabia 2250 zł, po zmianach zyska 133 zł miesięcznie. Tyle tylko, że, jak zauważa "Rzeczpospolita" 18-proc. podatek dochodowy płacony dotychczas przez młodych wynosił 284 zł. Co się więc stało z brakującymi 154 zł?

- Młodzi od sierpnia zostali zwolnieni z PIT, ale zapłacą wyższa składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W praktyce na zwolnieniu z 18-proc. PIT zyskają podwyżkę wynagrodzenia, ale tylko o ok. 8 proc. – wyjaśnił w rozmowie z "RZ" Cezary Szymaś, księgowy z biura rachunkowego ASCS-Consulting.

bDTbOGjX

Więc wprowadzenie zerowej stawki PIT to zmiana pozorna.

Zobacz także: Obejrzyj: Klin podatkowy w Polsce. "Zamiast rozwiązania problemu kiełbasa wyborcza"

Wszystko dlatego, że składka zdrowotna pomniejsz podatek dochodowy. Gdy jednak nie ma podatku, zatrudniony płaci składkę z pensji. W tym roku młodzi nie odczują skutków owej pozorności, bo po złożeniu rozliczenia za 2019 r. dostaną zwrot zapłaconych obecnie składek. W 2020 r., gdy nie będą już mieli podatku do potrącenia, zapłacą w zamian 9-proc. składkę.

bDTbOGkd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTbOGky
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(44)
Facet
2 lata temu
Mam 27 lat i jakoś potrafię o siebie zadbać pomimo obecnego rządu... Rzuca klody pod nogi
miecio123
2 lata temu
to znaczy ze jest to pic na wodę,i mydlenie oczu.
Stary
2 lata temu
Czyli starsi doświadczeni pracownicy będą robić na młodych, emeryci też się dorzucą extra :-(
bDTbOGkz
Jan
2 lata temu
Pracuje jako księgowy. Osoba która napisała ten artykuł nie ma pojęcia o czym mówi. Od każdej umowy o pracę, zawsze są potrącane trzy elementy: 1) składki społeczne 2) składka zdrowotna 9% 3) podatek Część składki zdrowotnej (7,75%) pomniejsza faktycznie wysokość podatku. Jeżeli jednak nie ma podatku to niczego nie pomniejszy (no bo co by miała pomniejszyć?). Natomiast 9% składki i tak zawsze było potrącane (i dalej jest). Nikt nie zacznie nagle płacić dodatkowych 9%, bo od zawsze je płacił...
Piada
2 lata temu
Ciekawe gdzie mój komentarz o wyższej kwocie wolnej od podatku dla wszystkich ;-)
...
Następna strona