Notowania

pit
01.08.2019 21:34

Mateusz Morawiecki w CNN tłumaczy brak podatków dla najmłodszych Polaków. "Wielka inwestycja"

Polacy w wieku do 26 lat od dziś nie muszą płacić podatku dochodowego. Premier Mateusz Morawiecki na antenie CNN tłumaczył tę decyzję, koniecznością zatrzymania ich w kraju. Stwierdził również, że bezpłatna edukacja przy emigracji, której doświadczyła Polska, była "marnotrawstwem”.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mateusz Morawiecki na antenie CNN wyjaśniał powody zwolnienia najmłodszych Polaków z PIT (Fot: VIPHOTO)

- Uważam, że jest to bardzo dobry ruch – pochwalił sam siebie w rozmowie z amerykańską stacją informacyjną Mateusz Morawiecki. Z kolei dziennikarz prowadzący rozmowę przyznał, że to innowacyjne podejście do systemu podatkowego.

Szef polskiego rządu tłumaczył, że zwolnienie najmłodszych pracujących Polaków z obowiązku dzielenia się pensją z państwem ma pozwolić im "szybko znaleźć pracę, zebrać doświadczenie", a w efekcie ma sprawić, aby nie emigrowali.

Zerowy PIT dla młodych pracowników już od 1 sierpnia.
Zerowy PIT dla młodych pracowników. Zmiany już od 1 sierpnia. Kogo obejmie ustawa?

- To oczywiście stanowi koszt dla naszego budżetu. Jednakże nasz budżet jest bardzo bliski równowagi. Tak więc uda nam się sprostać tym kosztom, ale dla mnie jest to przede wszystkim wielka inwestycja w przyszłość naszego kraju - dodał Morawiecki i wyjaśnił, że sytuacja, w której edukacja uniwersytecka w Polsce jest darmowa, a jej absolwenci po studiach emigrują, jest "z punktu widzenia ekonomii marnotrawstwem".

- W ten sposób uboższa Polska traciła kosztem bogatszej Anglii, bogatszych Niemiec czy bogatszej Francji. Oczywiście nam się to nie podobało. Było to marnotrawstwo zasobów, a zasoby ludzkie są najcenniejszymi zasobami - przekonywał i przypominał, że bezrobocie wśród najmłodszych spadło do poziomu około 10 proc., a w całym kraju wynosi około 4 proc.

Oglądaj też: Obniżka PIT. "To pomysł przedwyborczy, termin wprowadzenia nie jest przypadkowy"

Tym samym, zdaniem premiera, nie powinno dochodzić do sytuacji, w której zatrudniający osoby przed 26. rokiem życia będą oferować im odpowiednio obniżone pensje.

Premier wyjaśnił także, że pieniądze na sfinansowanie tak dużego projektu pochodzą z innych podatków.

- W czasach rządów naszych poprzedników mieliśmy do czynienia z ogromną luką podatkową, uchylaniem się oraz unikaniem płacenia podatków. W Europie mamy podatek VAT i można porównać go z podatkiem dochodowym w Stanach Zjednoczonych. 25 proc. luki w VAT zostało zlikwidowane i te środku inwestujemy w edukację młodego pokolenia i ulgi podatkowe, aby umożliwić młodym ludziom pozostanie w Polsce – przekonywał Morawiecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pit, podatki, materusz morawiecki, wiadomości, wiadomości, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-08-2019

RexBrawo! świetny ruch, który może rzeczywiście przyczynić się do zatrzymania części młodych ludzi w Polsce. Niestety mnie już nie obejmie ale jako … Czytaj całość

02-08-2019

dzwonnikNie ma lepszej opcji politycznej niż PiS! Z premierem Morawieckim wszyscy zajdziemy bardzo daleko.

02-08-2019

gerberBrak podatków dla młodych to inwestycja w przyszłość. I ich i naszą. Premier wie co robi. To świetny strateg.

Rozwiń komentarze (181)