Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ziobro narzeka na komorników bez studiów. Komornik odpowiada, że chodzi o kilka osób

Minister sprawiedliwości opowiadając o reformie egzekucji komorniczej, narzekał, że do tej pory część komorników nie miała nie tylko skończonych studiów prawniczych, ale nawet żadnego wykształcenia wyższego. - Są takie przypadki, ale na moje oko może to dotyczyć kilku osób - odpowiada komornik Andrzej Kulągowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Po reformie będzie jasność - komornik musi mieć prawnicze wykształcenie (Fot: East News)

Zbigniew Ziobro mówił podczas konferencji prasowej w ostatnim dniu roku, że reforma egzekucji komorniczej wreszcie ureguluje kwestie wykształcenia komorników. - Obecnie w zawodzie są osoby, które nie mają nawet wyższego wykształcenia - powiedział.

W tej chwili ukończenie studiów jest niezbędne, by wykonywać ten zawód - podobnie jak ukończona aplikacja. O czym więc mówi minister?

- Zbigniew Ziobro ma po części rację, faktycznie są osoby bez studiów, które wykonują ten zawód - mówi w rozmowie z money.pl warszawski komornik Andrzej Kulągowski. Ilu ich jest? Kulągowski nie potrafi powiedzieć dokładnie, bo żadnych badań na te temat nie było. Myśli jednak, że chodzi o najwyżej kilka osób.

Polacy zgłaszają za mało upadłości konsumenckich. Zobacz wideo:

Skąd się wzięli więc komornicy bez dyplomu? Kulągowski przypomina, że jeszcze w latach 90., by wykonywać ten zawód wystarczyło średnie wykształcenie. Później wprowadzono przepisy, zgodnie z którymi komornicy poniżej 35. roku życia musieli uzupełnić wykształcenie, ale ci powyżej - już nie. I część osób, które nie musiały iść na studia, może ciągle jeszcze pracować w zawodzie.

Andrzej Kulągowski przypomina też, że przez jakiś czas zawód komornika mogli wykonywać absolwenci administracji. - Więc i tu minister miał rację, gdy mówił o osobach bez prawniczego wykształcenia - zaznacza komornik.

Obecna reforma dotycząca komorników (wchodzi w życie 1 stycznia) jednak mówi wprost, że komornik musi mieć dyplom ukończenia prawa. - Ci, którzy nie mają takiego wykształcenia lub są po administracji, mają teraz sześć lat na uzyskanie wymaganego dyplomu - wyjaśnia Andrzej Kulągowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-12-2018

KrzysztofTO DLACZEGO V-CE MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI JEST OSOBA PO POLITOLOGII??? NIE PO PRAWIE..?

31-12-2018

HehOdezwał się ten co ma wykształcenie ministerialne buahahahaaaa

31-12-2018

ADAMMoze i nie mial studjow ale przedawnionymi i trefnymi dlugami firmy windykacyjnej nie pogardzil ,nie przeszkadzal mu nawet lipny nakaz sadowe o … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (187)