Wyścig niewiedzy
Przy koncepcjach takich jak Internet of Things czy Big Data dużym problemem jest nieznajomość rozwiązań, jakie się za nimi kryją. Przedsiębiorcy, nawet jeśli potrafią w prostych słowach wyjaśnić, na czym polega Machine Learning, często mają problem ze wskazaniem na faktyczne zastosowanie danego narzędzia w swoim biznesie. O wskazaniu zasadności inwestycji we wdrożenie takiej technologii nawet nie mówiąc.
Drugim istotnym problemem jest nieświadomość potrzeb i wyzwań, z jakimi mierzy się dana firma. Czy bez zrozumienia, jak wiele czasu pożera manualne fakturowanie każdej transakcji, można podjąć trafną decyzję o wdrożeniu oprogramowania automatyzującego rozliczenia? Czy system usprawniający zarządzanie magazynem i łańcuchem dostaw ma rację bytu, jeśli nie znamy rzeczywistej skali zadań, jakie każdego dnia wykonują pracownicy? Może się to wydawać niewiarygodne, ale wielu przedsiębiorców wciąż nie rozumie prowadzonych przez siebie firm i zachodzących w niej procesów. A przecież jedynym celem, jaki mają nowoczesne technologie biznesowe, jest by te procesy ułatwiać i przyspieszać.
Nowoczesne technologie nie poprowadzą biznesu same
Chwytem marketingowym jest takie prezentowanie rozwiązań biznesowych, które sugeruje, że samo ich wdrożenie zamieni biznes w górę złota. To mit. Nowoczesne technologie można porównać do szybkich samochodów – pozwolą w krótszym czasie dotrzeć na miejsce, ale nie sprawią, że osoba za kółkiem stanie się nagle doskonałym kierowcą. Technologie i oprogramowanie biznesowe to narzędzia, które usprawniają prowadzenie biznesu, ułatwiają podejmowanie strategicznych decyzji i umożliwiają pełniejszy wgląd w dane firmy. Wciąż to jednak człowiek stoi na czele przedsiębiorstwa – i to on decyduje, jak przekuć uzyskaną przewagę w sukces.
Systemy ERP, oprogramowania działające w chmurze, aplikacje generujące raporty czy obsługujące transakcje finansowe, wszystkie te nowoczesne rozwiązania biznesowe ułatwiają zarządzanie procesami przedsiębiorstwa. Efektem ich świadomego wykorzystania jest oszczędność czasu, zmniejszenie strat materiałów czy zasobów, wreszcie: gromadzenie ogromnych wolumenów danych do analizy. To ogromne korzyści, jednak by przyniosły firmie realną wartość, nie można zatrzymać się na etapie ich dostrzeżenia. Uzyskany czas, dane, zaoszczędzone zasoby należy wykorzystać – tylko wtedy z bonusu staną się wartościowym skutkiem inwestycji.
Jak zainwestować w nowe technologie i nie stracić?
Optymalizację biznesu najlepiej zacząć od dogłębnego zrozumienia procesów, jakie zachodzą w firmie. Dopiero gdy rozumiemy, gdzie tkwią słabości przedsiębiorstwa, warto szukać wskazówek, jak je pokonać (na przykład: jak lepiej zarządzać nieruchomościami w firmie, albo jak dostosować formy księgowania do zmieniających się przepisów), albo też sięgnąć po poradę i wsparcie u konsultantów firm informatycznych. W przedsiębiorstwach IT (takich jak Hicron) osoby zatrudniane na stanowiskach doradczych często pełnią rolę nie tylko programistów i architektów oprogramowania biznesowego. Eksperci mają także wiedzę związaną chociażby z obszarami finansowymi czy administracyjnymi. Wiedza ta pozwala im spojrzeć na system informatyczny w inny sposób: nie jak na kolejny program, ale jak na narzędzie, które ma spełniać określone cele w danej firmie.
Taka zmiana optyki umożliwia modyfikowanie istniejących rozwiązań, docinanie ich do istniejących w firmie procesów. W ten sposób przedsiębiorstwo inwestuje w technologie usprawniające codzienną pracę – a nie w trend, którym podążają wszystkie największe firmy świata. Zamiast licytować się z konkurencją, kto stawia więcej na nowoczesne rozwiązania, lepiej nacisk położyć na faktyczny, przemyślany rozwój firmy.
Artykuł sponsorowany