Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WZI
|

"Złote paszporty". Cypr i Malta podejrzane o złamanie unijnego prawa

12
Podziel się:

Komisja Europejska wszczęła procedurę o naruszenie unijnego prawa przeciwko Cyprowi i Malcie. Chodzi o tzw. złote paszporty, czyli przyznawanie obywatelstwa za inwestycje.

"Złote paszporty". Cypr i Malta podejrzane o złamanie unijnego prawa
"Złote paszporty" Cypru to złamanie prawa UE. (PAP)

O sprawie nadawania obywatelstwa w zamian za inwestycje zrobiło się głośno po tym, jak reporterzy Al-Dżaziry nagrali przewodniczącego cypryjskiego parlamentu Demetrisa Syllurisa oferującego pomoc w uzyskaniu cypryjskiego paszportu osobie podającej się za chińskiego kryminalistę.

Cypryjski rząd zapowiedział, że od 1 listopada program przyznawania tzw. złotych paszportów zostanie zawieszony.

Jednocześnie Komisja Europejska wszczęła przeciwko Cyprowi i Malcie procedurę o złamanie prawa Unii Europejskiej.

Zobacz także: Tarcza 5.0 dla turystyki. "Bardzo ważny element wsparcia"

Jak zaznaczyła Komisja, przyznawanie obywatelstwa Malty i Cypru ma wpływ na całą Unię, bo osoba, która uzyska paszport państwa członkowskiego automatycznie staje się obywatelem UE i korzysta ze wszystkich praw, jak np. prawo do swobodnego przemieszczania się między krajami.

Cypr i Malta mają odpowiedzieć na zarzuty Komisji Europejskiej w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli nie zaprzestaną przyznawania paszportów inwestorom, sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, żeby dostać "złoty paszport" Cypru, trzeba zainwestować w kraju 2 mln euro i spełnić szereg wymogów formalnych, co w praktyce rzadko było przestrzegane.

Podobne prawo obowiązuje na Malcie i w Bułgarii, która też znalazła się na celowniku KE, ale procedury wobec tego kraju na razie nie wszczęto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Praworzadnosc
3 lata temu
UE wzięła się, bo afera wyszła po za Europę.
w Portugalii ...
3 lata temu
już nie ma tam obywatelstwa za inwestycje ponad 1 mln USD?
franek
3 lata temu
Nasi geniusze mówią nam że UE uwzięła się tylko na najbardziej praworządny kraj Polskę co jak zwykle w ich wykonaniu mija się delikatnie mówiąc z prawdą.
drobny
3 lata temu
Już wkrótce Polskę postawią do pionu i pokażą biednemu krajowi, gdzie jego miejsce w szeregu! Rachunki opłacicie wartościami a raty tradycją narodową! Czółko!
Buba1955
3 lata temu
... a OCHRONA " PANA " PRZED POLAKAMI TO : w 2019 roku Prawo i Sprawiedliwość wydało ponad 1,8 mln zł z subwencji partyjnych na ochronę Jarosława Kaczyńskiego - wynika z ustaleń Interii. I KWOTA TA Z ROKU NA ROK WZRASTA O 200 000 ZŁ. Według wyliczeń, jeden ochroniarz Kaczyńskiego zarabia ok. 3300 zł dziennie. Za ochronę tego " PANA " odpowiada firma Grom Group ... CO NA TO CIEMNY LUD ? NIC ...