Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Państwowy bank wydał komunikat. Nagła reakcja złotego

223
Podziel się:

W czwartek po godz. 8 złoty umocnił się o około 0,40 proc. względem dolara i w nieco mniejszym stopniu względem euro. Wcześniej Bank Gospodarstwa Krajowego zadeklarował współpracę z Ministerstwem Finansów w celu ograniczenia potrzeb pożyczkowych Polski w nadchodzących latach.

Państwowy bank wydał komunikat. Nagła reakcja złotego
Premier Donald Tusk (PAP, PAP/Marcin Obara)

W czwartek po godz. 8:00 złoty umocnił się o około 0,40 proc. względem dolara i ok. 0,20 proc. względem euro. Amerykańska waluta była wyceniana na 4,06 zł nad ranem, po czym jej wartość spadła do 4,04 zł. Podobnie unijna waluta - kurs euro spadł z porannego poziomu 4,34 zł do 4,32 zł. W ostatnich dniach polska waluta mocno traciła na wartości w związku z obawami o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Saint-Gobain: Czy zielony ład może być szansą na rozwój gospodarki w Polsce?

Bank Gospodarstwa Krajowego "pomoże" rządowi

Bank Gospodarstwa Krajowego zadeklarował współpracę z Ministerstwem Finansów w celu ograniczenia potrzeb pożyczkowych Polski w nadchodzących latach. W sprawozdaniu finansowym za 2023 rok BGK wskazał, że istotnym elementem działań banku będzie "dalsze współdziałanie z resortem finansów w zakresie zmniejszania zapotrzebowania budżetu państwa na pożyczki oraz redukcji kosztów obsługi długu publicznego poprzez poszerzanie zakresu konsolidacji finansów publicznych".

BGK zaznaczył również, że jako agent finansowy rządu będzie brał udział w procesie reformowania systemu budżetowego. Jak czytamy w sprawozdaniu, bank zamierza poszukiwać źródeł finansowania funduszy przepływowych, które są mu powierzane do obsługi.

Finansowanie aktywów związanych z paliwami kopalnymi nie wykluczone

W sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok Bank Gospodarstwa Krajowego nie wykluczył dalszego finansowania aktywów powiązanych z paliwami kopalnymi. Jak wskazano, takie finansowanie będzie udzielane "wyłącznie w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego" i tylko jeśli okaże się niezbędne dla stabilizacji sektora energetycznego.

BGK podkreślił, że ewentualne wsparcie finansowe dla aktywów związanych z paliwami kopalnymi będzie miało na celu reorganizację sektora elektroenergetycznego. Zastrzeżono jednocześnie, że "podmioty uwolnione od aktywów wytwórczych opartych na paliwach kopalnych będą realizować już tylko zrównoważone inwestycje w aktywa nisko-/zeroemisyjne lub wspierające rozwój aktywów zeroemisyjnych". Jako przykłady takich inwestycji wskazano m.in. rozbudowę, modernizację i automatyzację sieci dystrybucyjnych i przesyłowych oraz rozwój magazynowania energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(223)
Tak
4 tyg. temu
Kto porzyrował Duda kto odda Polacy
Pilak
miesiąc temu
Fajnych masz znajomych. Całe szczęście że nie rządzą krajem.
Tfs
miesiąc temu
Kiedy ta Wrona się nie obudzi
Mary
miesiąc temu
Mógłby grać w horrorach bez charakteryzacji.
Cyrk
miesiąc temu
!!!!Nigdy nie zagłosuje na tego oszusta Tuska. Obiecał 100konkretow na 100 dni. Nie spełnił obietnic wyborczych. Teraz znowu coś obiecuje coś koloruje kombinuje tuż przed wyborami do parlamentu europejskiego. Nie ma głupich nie zagłosuje na Tuska jest niewiarygodny jego słowo jest gówno warte. Wszyscy znajomi głosują na konfederację . Precz z euro kołchozem. Wprowadzamy naszym poparciem ludzj konfederacji by godnie reprezentowali nas i walczyli o interes Polski Tusk dba o interes Niemiec!!!
...
Następna strona