Notowania

Zmiana czasu 2019 już w październiku. Sprawdź, kiedy należy przestawić zegarki

Już za kilka dni nadejdzie zmiana czasu na "zimowy". Nastąpi ona już 27 października - wtedy należy przestawić godziny z 3 na 2. Dzięki temu zyskamy godzinę więcej na sen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Zmiana czasu 2019 już w październiku. Sprawdź, kiedy należy przestawić zegarki

Zmiana czasu 2019 już w październiku. Sprawdź, kiedy należy przestawić zegarki

Przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00, dzięki czemu będziemy mogli spać godzinę dłużej. Jednak dla pracujących ta wiadomość wcale nie jest dobra - zapowiada się wydłużony dyżur. Jednocześnie zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca za tę godzinę będzie musiał zapłacić lub umożliwić jej wybranie w inny dzień.

Chociaż już nieprzerwanie od 1983 roku dwa razy do roku - w weekendy - w nocy z soboty na niedzielę, zmuszeni jesteśmy przestawiać zegarki i dostosować się do nieco innego trybu życia, wciąż są tacy, którzy budzą się w niedzielę nieświadomi zmiany czasu.

Najprostszą formą "rozgraniczenia czasu" jest podział na czas zimowy i letni":

  • Czas zimowy - środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca
  • Czas letni - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października

Oglądaj: Zmiana czasu 2019. Pogoda na jesień. Czeka nas pogodowy armagedon

Zmiana czasu 2019 już w październiku. Sprawdź, kiedy należy przestawić zegarki. Kontekst historyczny i decyzja UE

W Polsce czas zmieniamy stale od 1983 roku i tylko w 1982 roku, w związku ze stanem wojennym, zrezygnowano ze zmiany czasu na letni. Wcześniej parokrotnie wprowadzano obowiązek zmiany czasu - w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

Przypominamy, że kraje członkowskie UE zadecydowały o ostatecznym zniesieniu zmian czasu na terenie Wspólnoty. Ostatnia zmiana ma mieć miejsce w 2021 roku. Kraje, które preferują czas letni, po raz ostatni przestawią zegarki w marcu 2021, a państwa, które opowiedziały się za czasem zimowym, uczynią to w październiku 2021.

Obecnie nie wiemy jeszcze, przy jakim czasie zostanie Polska, chociaż badanie przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii badania CBOS przedstawiło, że wolimy pozostać przy czasie letnim. Jednocześnie zdecydowana większość ankietowanych Polaków uznała zmianę czasu za bezsensowną. Zniesienia chciało aż 78,7 proc. badanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz