Zmiana czasu 2019 już w październiku. Sprawdź, kiedy należy przestawić zegarki
Przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00, dzięki czemu będziemy mogli spać godzinę dłużej. Jednak dla pracujących ta wiadomość wcale nie jest dobra - zapowiada się wydłużony dyżur. Jednocześnie zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca za tę godzinę będzie musiał zapłacić lub umożliwić jej wybranie w inny dzień.
Chociaż już nieprzerwanie od 1983 roku dwa razy do roku - w weekendy - w nocy z soboty na niedzielę, zmuszeni jesteśmy przestawiać zegarki i dostosować się do nieco innego trybu życia, wciąż są tacy, którzy budzą się w niedzielę nieświadomi zmiany czasu.
Najprostszą formą "rozgraniczenia czasu" jest podział na czas zimowy i letni":
- Czas zimowy - środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca
- Czas letni - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października
Oglądaj: Zmiana czasu 2019. Pogoda na jesień. Czeka nas pogodowy armagedon
Zmiana czasu 2019 już w październiku. Sprawdź, kiedy należy przestawić zegarki. Kontekst historyczny i decyzja UE
W Polsce czas zmieniamy stale od 1983 roku i tylko w 1982 roku, w związku ze stanem wojennym, zrezygnowano ze zmiany czasu na letni. Wcześniej parokrotnie wprowadzano obowiązek zmiany czasu - w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).
Przypominamy, że kraje członkowskie UE zadecydowały o ostatecznym zniesieniu zmian czasu na terenie Wspólnoty. Ostatnia zmiana ma mieć miejsce w 2021 roku. Kraje, które preferują czas letni, po raz ostatni przestawią zegarki w marcu 2021, a państwa, które opowiedziały się za czasem zimowym, uczynią to w październiku 2021.
Obecnie nie wiemy jeszcze, przy jakim czasie zostanie Polska, chociaż badanie przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii badania CBOS przedstawiło, że wolimy pozostać przy czasie letnim. Jednocześnie zdecydowana większość ankietowanych Polaków uznała zmianę czasu za bezsensowną. Zniesienia chciało aż 78,7 proc. badanych.