Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Zmiana czasu 2019. Już wkrótce przestawimy nasze zegarki. Sprawdź, kiedy to nastąpi

0
Podziel się:

Zmiana czasu z zimowego na letni już wkrótce. Podpowiadamy, kiedy przestawimy nasze zegarki. Za sprawą decyzji Unii Europejskiej zmiana czasu niedługo przejdzie do historii.

Zmiana czasu 2019. Już wkrótce przestawimy nasze zegarki. Sprawdź, kiedy to nastąpi
Zmiana czasu 2019. Już wkrótce przestawimy nasze zegarki. Sprawdź, kiedy to nastąpi (iStock.com)
bEDaTmMR

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy nasze zegarki na czas letni?

Coroczna zmiana czasu już niedługo. Najbliższa z zimowego na letni już w nocy z soboty 30 na niedzielę 31 marca br. Wskazówki naszych zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy. Zmiana ta sprawi, że zachód Słońca nastąpi godzinę później.

Do czasu zimowego wrócimy w październiku - w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października 2019 r. Za sprawą wtorkowej decyzji Parlamentu Europejskiego będzie to jednak jedna z ostatnich zmian w historii.

bEDaTmMT

Zmiana czasu przejdzie wkrótce do historii. Kiedy to nastąpi i przy jakim czasie zostanie Polska?

Parlamentarzyści unijni zadecydowali, że ostatnia zmiana czasu w Europie odbędzie się najpóźniej w październiku 2021 r. Jak zaznacza w rozmowie z money.pl Ryszard Czarnecki, europarlamentarzysta PiS, o zniesieniu zmiany czasu mówiło się już od 3 kadencji, a teraz wreszcie podjęto w tej sprawie decyzję. - Jest problem natury technicznej, bo kraje europejskie leżą obecnie w 3 strefach czasowych. Dlatego potrzeba trochę czasu, żeby zdążyły się dostosować - mówi nam Czarnecki.

Parlament Europejski decyzje podjął, teraz czas na kraje członkowskie, które do końca 2020 r. będą musiały się w tej kwestii opowiedzieć. Jak zaznaczył w rozmowie z money.pl europoseł PSL Andrzej Grzyb, zmiany w dyrektywie oznaczają, że kraje członkowskie są praktycznie zobowiązane do przyjęcia nowych przepisów i nie należy spodziewać się, by którykolwiek z nich odmówił implementacji.

- Kraje będą mogły dowolnie wybrać, przy którym czasie zostają. Jeśli wybiorą letni, to zegarki ostatni raz przestawią 28 marca 2021 roku. Jeśli natomiast zdecydują się na zimowy, to tę procedurę będą musiały jeszcze powtórzyć 26 października - dodaje europarlamentarzysta.

bEDaTmMZ

Większość krajów Wspólnoty najprawdopodobniej zdecyduje się pozostać przy czasie letnim. Jak potwierdza w rozmowie z naszą redakcją Ryszard Czarnecki, wśród tych krajów znajduje się także Polska.

bEDaTmNu
KOMENTARZE
(0)