Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawiamy zegarki?

141
Podziel się:

Kiedy zmiana czasu? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Odpowiadamy. Już za nieco ponad miesiąc przestawimy zegarki na czas letni.

Zegarki przestawimy 31 marca
Zegarki przestawimy 31 marca (East News, Adam Wysocki/East News)
bFdFvAtN

W nocy 31 marca przestawimy zegarki z godziny drugiej na trzecią. Tego dnia pośpimy krócej, ale za to więczorem dłużej będzie widno.

Po co jest zmiana czasu? Wymyślono ją dla oszczędności i wydajności. Przez przesunięcie czasu oszczędzano cenny prąd w zakładach pracy. Jeśli fabryki zaczynają pracę po świcie, to nie trzeba ich aż tak bardzo doświetlać. Z kolei latem zmiana czasu pozwala lepiej wykorzystać cały dzień - a przy okazji również oszczędzić.

Zobacz także: Zobacz też: "Money. To się liczy". Rozmowa z Bartłomiejem Krupą
bFdFvAtP

Niemcy były pierwszym krajem, który wprowadził to rozwiązanie. Po raz pierwszy zrobili to w 1916 roku. Uchwalili wtedy, że 1 maja rozpoczyna się 30 kwietnia o godzinie 23:00, a 30 września kończy się o 1:00 w nocy, ale już w październiku. W ich ślady poszli inni - w tym kraje, które i tak borykają się z problemem różnych stref czasowych, jak choćby USA.

W Polsce zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie jest ustalona w ustawie o czasie obowiązującym w Rzeczpospolitej Polskiej. Same zmiany są zaś domeną szefa lub szefowej rządu - premier reguluje czas odpowiednim dekretem.

Zmianę czasu mamy w naszym kraju na stałe od 1977 roku. I wiąże się to z pewnymi niedogodnościami. Jesienią pociągi stają na najbliższej stacji i czekają godzinę, wiosną zaś planowo spóźniają się o godzinę. Zamieszanie mamy też w transporcie lotniczym i w bankowości, gdzie czas przeliczania walut i kursów to kwestia milisekund.

bFdFvAtV

Ciemne poranki to teoretycznie większe ryzyko kolizji i wypadków na drogach, gdy zaspani ludzie udają się do pracy. Ale powroty po ciemku to również ryzyko, więc trudno ocenić, czy to się opłaca. W każdym razie z policyjnych statystyk trudno wywieść jednoznaczne wnioski. Ale na pewno łatwiej jedzie się do pracy, gdy słońce już świeci. Rodzice również wolą wypuszczać dzieci do szkoły, kiedy jest jasno.

Łatwiej się też pracuje – i to nie tylko w biurach, ale i transporcie, na budowach, w handlu. Szczególnie w tej ostatniej branży „wydłużenie” dnia latem jest opłacalne dla kieszeni sprzedawców. Główny Urząd Miar przywołuje także argument, iż zmiana czasu na letni powoduje spadek liczby kradzieży i włamań, bo ludzie wracają do domów przed zmrokiem. Nie wiadomo jednak, czy zimą nie działa to w drugą stronę.

bFdFvAtW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFdFvAuq
KOMENTARZE
(141)
Janusz
3 lata temu
"Już za nieco ponad miesiąc przestawimy zegarki " oraz "W nocy 31 marca przestawimy zegarki" . Panie Sąsiada zanim pan przestawi zegarki już cosik innego się panu poprzestawiało. Jakie krótkie ma pan te miesiące!
Asasello
3 lata temu
Czas właściwy to zimowy= Słońce jest najwyżej o godzinie 12-tej w południe.
bd
3 lata temu
bzdura z tymi oszczednosciami, co za glupota z ta zmiana czasu
bFdFvAur
Pit
3 lata temu
Tylko ze 31. 03 to niedziela. To raczej nie przedstawiamy w tym dniu zegarków.
reksio
3 lata temu
to sie Henio popisal czytaniem ze zrozumieniem :))))
...
Następna strona