Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy nasze zegarki z czasu zimowego na letni?

1
Podziel się:

Pierwsza zmiana czasu w tym roku zbliża się wielkimi krokami. Kiedy przestawimy nasze zegarki z czasu zimowego na letni? Podpowiadamy co to oznacza dla pracowników na nocnej zmianie.

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy nasze zegarki z czasu zimowego na letni?
Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy nasze zegarki z czasu zimowego na letni? (East News)
bEEFrAut

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy nasze zegarki z czasu zimowego na letni?

Pierwsza zmiana czasu w tym roku nastąpi w nocy z soboty 30 na niedzielę 31 marca. W tę jedną noc będziemy spali o godzinę krócej, ponieważ, wskazówki naszych zegarków przesuniemy o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00 w nocy.

Tradycyjna zmiana czasu z zimowego (astronomicznego) na letni ma nam umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego. Przesunięcie wskazówek zegara o godzinę "do przodu" sprawia również, że zachód Słońca następuje godzinę później.

bEEFrAuv

Powrót do czasu zimowego nastąpi w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października br., czyli w ostatni weekend tego miesiąca.

Zmiana czasu - co ona oznacza dla pracowników na nocnej zmianie?

Nadchodząca zmiana czasu sprawi, że w tę jedną noc będziemy spali krócej, a niektórzy z nas - pracowali. Zatrudnionym w tym czasie, czas pracy zostanie skrócony o godzinę, chyba że pracodawca zdecyduje się wydłużyć tę zmianę - informuje "Rzeczpospolita". Co najważniejsze skrócenie czasu pracy nie może skutkować zmniejszeniem stałego miesięcznego wynagrodzenia za marzec.

- Przyczyna niedopracowania nie leży bowiem po stronie pracownika, lecz wynika z obowiązującego prawa. Konsekwencje tego stanu rzeczy obciążają pracodawcę, a nie zatrudnionych - czytamy w Rzeczpospolitej. Pracodawca może zdecydować jednak wydłużyć nocną zmianę, wówczas "nie będzie musiał płacić za niedopracowaną godzinę".

bEEFrAuW
KOMENTARZE
(1)
Nicknick
3 lata temu
Na razie czasy są dwa: prawidłowy i zimowy. I chyba tak zostanie co najmniej dwa lata...