Notowania

kalendarz
25.03.2019 13:40

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni?

Zbliża się pierwsza zmiana czasu w nowym roku. Sprawdź, kiedy przestawimy zegarki z czasu zimowego na letni i czy w tym roku po raz ostatni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki na czas letni?

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawimy zegarki na czas letni?

Tradycyjna zmiana czasu z zimowego na letni zbliża się wielkimi krokami. Nastąpi ona w nocy z soboty 30 na niedzielę 31 marca. W tę jedną noc będziemy spali o godzinę krócej, ponieważ wskazówki zegarków przesuniemy o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00 w nocy.

Zmiana czasu ma nam umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie światła słonecznego. Przesunięcie wskazówek o godzinę "do przodu" sprawia także, że zachód Słońca następuje godzinę później.

Do czasu zimowego wrócimy natomiast w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października br., czyli w ostatni weekend tego miesiąca. Jednak za sprawą Unii Europejskiej możemy wkrótce odejść od tej tradycji.

Zmiana czasu w 2019 r. ostatnią w historii?

Eksperci Unii Europejskiej przeprowadzili badania, z których wynika, że zdecydowana większość mieszańców Europy - 84%, jest za zniesieniem zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Zaproponowano wiec, by ostatnia obowiązkowa zmiana czasu nastąpiła właśnie 31 marca 2019 r. Każdy z krajów członkowskich zdecydowałby, w którym z czasów pozostanie — letnim, czy zimowym.

Większość państw Wspólnoty decyzji jednak nie podjęła, co przesunie te zmiany w czasie. - Te decyzje są akceptowalne społecznie, mamy tego świadomość. Wydaje się, że to, co zaproponowała pierwotnie prezydencja austriacka, żeby do zmiany czasu doszło już w przyszłym roku na wiosnę, nie uzyskało akceptacji praktycznie większości państw Unii Europejskiej - wyjaśniał w grudniu 2018 r. szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nie wiadomo więc kiedy i czy w ogóle takie rozwiązanie zostanie wprowadzone. Kolejnym terminem, w którym proponowane zmiany mogłyby wejść w życie jest 1 kwietnia 2021 roku.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2019

PJNGardłować to politycy potrafią, pleść bzdury i wypowiadać się na każdy temat, głównie wtedy, gdy nie mają zielonego pojęcia, mamiąc przy tym, że są … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)