Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maja Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Zmiana czasu 2019. W marcu zmieniamy czas z zimowego na letni. Sprawdź, kiedy to nastąpi

1
Podziel się:

Zmiana czasu 2019. W marcu zmieniamy czas z zimowego na letni. Sprawdź, kiedy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni i czy według ustaleń Komisji Europejskiej ostatni raz przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu 2019. W marcu zmieniamy czas z zimowego na letni. Sprawdź, kiedy to nastąpi
Zmiana czasu 2019. W marcu zmieniamy czas z zimowego na letni. Sprawdź, kiedy to nastąpi (iStock.com)

Zmiana czasu 2019 – w marcu cofamy zegarki

Zmiana czasu obowiązuje w niemalże wszystkich krajach europejskich, wyjątek stanowią jedynie Białoruś i Islandia. W Polsce zegarki przestawiamy od 1977 roku, a następuje to dwa razy w roku. Pojawiły się jednak spekulacje, że zmiana czasu z zimowego na letni w 2019 roku może być ostatnią. Chociaż zmiany czasu jeszcze nie zniesiono, na początku lutego 2018 Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której przedstawia wsparcie dla likwidacji czasu zimowego. Wiadomo, iż w głosowaniu aż 384 europarlamentarzystów poparło tę ideę, przeciwnych było 153, a jedynie 13 wstrzymało się od głosu.

Zmiana czasu 2019 – kiedy zmieniamy czas na letni?

Przypominamy, że w przypadku zmiany czasu z zimowego na letni, wskazówki zegara przestawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. W tym roku zmiana czasu nastąpi w nocy z 30 na 31 marca 2019 i o godzinie 2:00 musimy przestawić nasze zegarki na godzinę 3:00. Ta wiadomość jest szczególnie ważna dla ludzi, którzy zamierzają korzystać tej nocy z transportu publicznego, pociągów i komunikacji miejskiej.

Zmiana czasu pozwala nam lepiej wykorzystywać światło słoneczne. Słońce święcące popołudniami potęguje chęci do działania, sprzyjając bardziej produktywnej pracy i skłaniając do aktywności na świeżym powietrzu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że na początku nasz organizm potrzebuje czasu, żeby dostosować się do innego trybu życia. Wielu boleśnie odczuwa również fakt, iż po zmianie czasu na letni, odbieramy sobie godzinę snu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
lll
5 lata temu
"Zmiana czasu 2019 – w marcu cofamy zegarki" (...) "w nocy z 30 na 31 marca 2019 i o godzinie 2:00 musimy przestawić nasze zegarki na godzinę 3:00" Przestawienie z 2 na 3 to cofanie?