Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawiamy zegarki?

71
Podziel się:

W Polsce zmiana czasu następuje dwa razy w roku. Zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni. Podpowiadamy, kiedy dokładnie trzeba przestawić zegarki.

Zmiana czasu zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki? (East News)

Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawiamy zegarki?

Czas zimowy obowiązuje w Polsce przez 5 miesięcy, natomiast czas letni 7 miesięcy. Tym samym w ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni i wówczas przestawiamy wskazówki zegarów z 2:00 na 3:00. W tym roku będzie to w nocy z 28 na 29 marca.

Zmiana czasu brana jest pod lupę na stronie Głównego Urzędu Miar. Znajduje się tam podsumowanie jej wad i zalet. Wśród głównych argumentów za porzuceniem zmiany czasu wymienia się rozwój społeczeństwa oraz postępującą elektryfikację, które sprawiają, że przepisy o przestawianiu zegarków uznawane stały się zbędne, wręcz archaiczne.

Przypomnijmy przy okazji, że w marcu zeszłego roku Parlament Europejski zagłosował "za" za zniesieniem zmiany czasu. Europosłowie chcieli, by zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni. Te, które wolą zachować czas zimowy, mogłyby zmienić wskazówki zegara po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Zobacz także: Obejrzyj: Zmiana czasu. Kiedy po raz ostatni przestawimy zegarki?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(71)
Jestem w drod...
4 lata temu
Najpierw z górki potem...
Tak
4 lata temu
Teraz jest fajnie,o 6.00już widno,ptaki śpiemają,mam więcej energii.Za miesiąc o tej porze będzie już 7.00,fatalnie.Niech zośtawią cz.zimowy!
roy
4 lata temu
po kiego grzyba ta zmiana
Dzieci będą p...
4 lata temu
Przed wojną w Polsce cały czas był czas tzw zimowy i to było dobre. Rano wcześniej jasno, żeby iść do pracy. Po południu szybciej ciemno, aby zakończyć pracę, wrócić do domu i zająć się życiem rodzinnym. Wcale nie jest dobrze zostać przy czasie letnim na okrągło, bo przez wiele tygodni w krótkie dni zimowe tysiące dzieci będą szły do szkoły całkowicie po ciemku. Gdyż wtedy dopiero po 7 czasu zimowego robi się jasno. Gdy wejdzie czas letni na okrągło, to będzie to się działo dopiero po godz 8! Tego chcecie? O 8 zaczynają się lekcje w szkołach i to podstawowych! W okresie zimowym najmlodsze będą szły do szkoły w zupełnej ciemności.
kjh8
4 lata temu
Zostańmy przy srodkowo europejskim a nie moskiewskim. Precz z moskiewskim letnim
...
Następna strona