Notowania

kalendarz
26.03.2019 12:34

Zmiana czasu na letni. Kiedy przestawimy zegarki? Parlament Europejski zniesie zmiany czasu?

Zmiana czasu na letni w 2019 r. może być jedną z ostatnich. Unijna komisja transportu zdecydowała, że powinna być ona zniesiona za dwa lata. We wtorek projektem zmian zajmie się Parlament Europejski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zmiana czasu na letni

Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawimy zegarki?

Tradycyjna zmiana czasu na letni zbliża się wielkimi krokami. Nastąpi ona już w najbliższą niedzielę, a dokładnie w nocy z soboty 30 na niedzielę 31 marca. Wskazówki zegarków przesuniemy o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00 w nocy. W tę jedną noc będziemy spali o godzinę krócej.

Do czasu zimowego wrócimy natomiast w nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października br. Jednak za sprawą Unii Europejskiej mogą w tej kwestii nastąpić znaczące zmiany.

Zmiana czasu zostanie zniesiona? Głosowanie w Parlamencie Europejskim

We wtorek Parlament Europejski zdecyduje co dalej w kwestii zmian czasu z zimowego na letni i odwrotnie. 4 marca unijna komisja transportu zdecydowała w głosowaniu, że tradycja ta powinna zostać zniesiona w 2021 r. Projekt zmian zostanie poddany pod głosowanie na sesji plenarnej.

Eksperci Unii Europejskiej przeprowadzili badania, z których wynika, że zdecydowana większość mieszkańców Europy - 84%, jest za zniesieniem zmiany czasu. Nowy projekt zakłada, że każdy z krajów członkowskich zdecydowałby we własnym zakresie, przy którym z czasów pozostanie.

Ostatnia niedziela marca 2021 r. miałaby być datą końca zmiany czasu w Unii Europejskiej, dla krajów, które zdecydują się na pozostanie przy czasie letnim. Ostatnia niedziela października zaś byłaby ostatnią zmianą czasu dla obywateli krajów, które za obowiązujący wybiorą czas zimowy.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz