Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Miotła ruszyła. Przyjaciółka Kaczyńskiego odwołana z Orlenu

674
Podziel się:

Orlen poinformowała w komunikacie, że w środę (13 grudnia) 2023 roku minister aktywów państwowych odwołał z rady nadzorczej Orlenu Janinę Goss. Tajemnicą poliszynela jest, że to zaufana przyjaciółka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Powołano ją w styczniu.

Miotła ruszyła. Przyjaciółka Kaczyńskiego odwołana z Orlenu
Janina Goss została odwołana ze składu Rady Nadzorczej ORLEN S.A. (EAST_NEWS, Piotr Molecki)

Janina Goss to radca prawny, zielarka z zamiłowania, a także wieloletnia przyjaciółka rodziny Kaczyńskich. Ponadto uważana jest nieoficjalnie za szarą eminencję Prawa i Sprawiedliwości. Choć niewidoczna w polityce partii, jest z nią związana od czasów Porozumienia Centrum.

Od stycznia 2023 roku Janina Goss była również członkiem rady nadzorczej Orlenu. Na to stanowisko powołał ją ówczesny minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nowy szef resortu - Borys Budka - odwołał ją 13 grudnia, czyli w dniu zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.

Kadencja wieloletniej przyjaciółki Kaczyńskiego w Orlenie trwać miała do 2025 roku. Od dawna tzw. opozycja demokratyczna - która po wyborach 15 października została nową większością w Sejmie - zapowiadała czyszczenie spółek Skarbu Państwa z nominatów PiS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wyjść z kryzysu? Co dalej z rynkiem fotowoltaiki w Polsce? - Dawid Zieliński - Biznes Klasa #8

Szybka zmiana w radzie Orlenu. Rząd Tuska już działa

We wtorek money.pl informował, że pożegnanie niektórych nominatów PiS będzie dość szybkie. Ze względu na narzędzia prawne, które do dyspozycji ma szef resortu, którym przed wyborami kierował Jacek Sasin, w niektórych przypadkach wręcz błyskawiczne.

- Zwolnienie Janiny Goss to kwestia wysłania przez nowego ministra aktywów państwowych jednego maila do Orlenu - mówił w rozmowie z money.pl dr Dariusz Wieczorek, ekonomista i ekspert ds. Orlenu z Uniwersytetu Gdańskiego.

Ekspert dodał, że nowy minister mógłby uruchomić procedurę zwolnienia Janiny Goss tuż po zaprzysiężeniu nowego rządu Donalda Tuska. Tak też się stało.

Zmian w Orlenie można się spodziewać dużo więcej. Borys Budka zapowiedział, że oczekuje szybkiej rezygnacji Daniela Obajtka z funkcji prezesa koncernu. - Taka zapowiedź (gotowości złożenia dymisji z funkcji prezesa Orlenu) padła publicznie, więc mam nadzieję, że to się szybko stanie - mówił minister podczas środowego briefingu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(674)
Granatnik na...
5 miesięcy temu
Na biegun północny z nimi. Donald my z Tobą
xDD
7 miesięcy temu
Specjalista z układu Kaczyński-Duda xD
panie glapo
7 miesięcy temu
a może by tak babcie do ny by py przygarnąć?
Sceptyk
7 miesięcy temu
Smutne jest to jak ludzie klaszczą zadowoleni, jak to ruszyła miotła wyrzucająca "nominatów PiS". A że jedyne co się zmieni to pojawią się osoby tak samo upartyjnione tylko z inną przynależnością jakoś umyka a nie jest to w takim razie w niczym lepsze.
Vox
7 miesięcy temu
80- letnia babcia a taka pazerna . Do trumny pieniądze ze sobą zabierze???
...
Następna strona