Notowania

wiadomości
08.12.2019 10:42

Zmiany klimatyczne duszą oceany. To może być koniec tuńczyków i innych gatunków

Przez 50 lat doszło do drastycznego zmniejszenia się zawartości tlenu w oceanach. Zagrożonych jest wiele gatunków ryb. Naukowcy mówią już o 700 obszarach gdzie można zaobserwować poważny niedobór tlenu. W latach 60. podobnych miejsc było zaledwie 45.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jak tak dalej pójdzie, to tuńczyk będzie pod ochroną. (Fot: Louise Murray)

"Systematyczna redukcja tlenu w oceanach stanowi coraz większe zagrożenie dla rozmaitych gatunków i sprzyja zmianom w ekosystemach. Z tego powodu cierpią m.in. populacje rekinów, tuńczyków oraz marlinów" - przekonywali eksperci na szczycie klimatycznym COP25, cytowani przez PAP.

Ich raport wykazał, że ocieplenie klimatyczne wprost skutkuje nagrzewaniem górnej warstwy oceanów. Przez to zaczyna ubywać z nich tlenu. Życie w tych największych na globie wodach zaczyna się po prostu dusić.

Firmy budowalne dyktują warunki. "Niektóre mają tyle zamówień, że mają w nosie"

Wzrost temperatury nie jest jedynym problemem. Zjawisko przybiera na sile za sprawą nawozów sztucznych, które przenikają do oceanów. Pestycydy znakomicie podkarmiają wzrost populacji alg, które pozbawiają wodę tlenu.

Raport IUCN, Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody - najstarszej na świecie międzynarodowej organizacji ochrony przyrody - robi olbrzymie wrażenie. Jak się okazuje w oceanach jest obecnie aż 700 obszarów, gdzie można już zaobserwować poważny niedobór tlenu.

CO2 w atmosferze przybywa. Roślinom w to graj
Rekord emisji gazów cieplarnianych na świecie. Ale jest i dobra wiadomość

W latach 60. podobnych miejsc było zaledwie 45. Grethel Aguilar, dyrektor generalna tej organizacji prezentując raport zapowiedziała jasno, że to ostatni dzwonek, by podjąć konkretne działania.

Prognozy nie pozostawiają złudzeń. Tlenu w oceanach nadal będzie ubywać, chyba że podejście do zmian klimatycznych zmieni się na całym świecie. - Liczę na konkretne postanowienia w tej sprawie podczas konferencji w Madrycie - powiedziała Grethel Aguilar.

Samorządy dofinansują instalację do odzyskiwania deszczówki.
Zatrzymać wodę. Coraz więcej gmin oferuje pieniądze za łapanie deszczówki

COP25 towarzyszą liczne demonstracje. W piątkowej udział wzięło ponad 800 organizacji ekologicznych i społecznych z całego świata. Na miejscu była też Greta Thunberg, nieformalna liderka szkolnych strajków na rzecz klimatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, COP25, ocieplenie klimatu
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2019

szokmanBachor Greta do szkoły !!!! Gdzie są rodzice? Co z wychowawcą? To dziecko ma ewidentnie problemy natury emocjonalnej jak i psychicznej dlatego … Czytaj całość

08-12-2019

lew1310Algi tez sa jadalne i sympatycy tunczyka moga sie na nie przerzucic. Po pewnym czasie gdy zjemy wiekszosc alg populacja tunczyka sie odrodzi bo tak … Czytaj całość

08-12-2019

?!Gdzie jest Greta?

Rozwiń komentarze (16)