Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRWL
|

Zmiany w liście leków refundowanych. Znikają preparaty stosowane przez chorych na raka

3
Podziel się

Od lipca na liście refundowanych leków pojawią się nowe preparaty wykorzystywane w terapiach onkologicznych. Niestety znikną z niej także leki, które stosowane są przez chorych na czerniaka czy gzy kości. Na listę wraca także lek stosowany przez kobiety chore na raka piersi. Zniknął on z listy w maju, ale po krytyce, ministerstwo postanowiło przywrócić jego refundację.

Zmiany w liście leków refundowanych. Znikają preparaty stosowane przez chorych na raka
Jest projekt nowej listy leków refundowanych (Adobe Stock)
bEqpKzrF

Od lipca będzie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Na liście pojawią się nowe leki dla chorych na raka płuc czy cierpiących na plamkę oczną cukrzycową. Niestety z listy zniknęło też kilka istotnych dla chorych terapii. Lista jest jeszcze niekompletna i mogą one nadal refundowane, informuje se.pl.

W projekcie nowej listy, znalazły się dwie nowe terapie dla chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca. Od lipca na liście leków refundowanych znajdą się Dacomitinibum i Lorlatinibum. Od 1 lipca refundowany będzie także lek Dexamethasonum. Lek wykorzystywany przez okulistów w leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki ocznej.

Na listę wróci także usunięty w maju lek dla kobiet z rakiem piersi. Ministerstwo zdrowia było mocno krytykowane za usunięcie tego preparatu z listy leków refundowanych.

bEqpKzrH
Zobacz także: Rozmowa z Katarzyną Warchał Dyrektor Zarządzającą IKEA Purchasing Services Polska

Z listy zniknęły leki stosowane w terapii opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego (preparat Daratumumabum). Od lipca nie będzie też refundowany Denosumabum, który stosowany jest przy leczeniu guza kości, oraz Ipilimumabum, który przepisywany jest chorym na czerniaka skóry i błon śluzowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqpKzsi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Roman
miesiąc temu
Jak to ???,,, A jak wytrzymamy finansowo ? Chorzy w rodzinie dostać muszaleki....my kosztem jedzenia...
Polak
miesiąc temu
PiS co dał to teraz powoli wszystko wycofa. Za mało jeszcze ludzi wykonczyli na cowida teraz wezna się za ONKOLOGIE.
Wdowa
miesiąc temu
Lek na rozrzedzenie krwi Pradaxa 150mg kosztuje 130zł miesięcznie i nie jest refundowany.Ciekawe,czy będzie refundacja dla 75 plus?
bEqpKzsj