Notowania

podatki
15.04.2019 14:18

Zmiany w PIT Teresy Czerwińskiej. Eksperci: marginalne znaczenie dla gospodarki

Zaproponowane przez minister finansów zmiany podatkowe to krok w dobrym kierunku, ale bez większego znaczenia dla gospodarki i podatników - oceniają eksperci. Wskazują, że problemem jest kolejna komplikacja systemu podatku dochodowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
- To jest walka z umowami śmieciowymi - mówi szefowa MF o warunkowym zwolnieniu młodych z PIT. (Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)

- Pracodawcy RP co do zasady pozytywnie oceniają rozwiązania, które powodują zmniejszenie tzw. klina podatkowego. Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż przedstawione rozwiązania są mniej korzystne od pierwotnie zapowiadanych - mówi money.pl Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP.

W poniedziałek minister finansów przedstawiła założenia do projektu PIT dla młodych, który jest częścią tzw. Piątki Kaczyńskiego. Zerowy podatek zapłacą osoby do 26. roku życia pod warunkiem pracy na etacie.

Kolejna duża nowość to trzeci próg podatkowy. Będzie on dotyczył podatników zarabiających do 42 764 zł. To dla nich podatek spadnie z 18 do 17 proc. Wzrośnie też koszt uzyskania przychodu.

Obejrzyj: Morawiecki: chodzi o to, żeby zerowy PIT oznaczał zerową emigrację

Czucharski wskazuje, że niewielkie praktyczne znaczenie będzie miało zwolnienie z PIT osób do 26 roku życia ze względu na warunek pracy na etacie. - Młode osoby przeważnie pracują jednak na podstawie umów cywilnych. W takim przypadku ze zwolnienia nie skorzystają - wskazuje.

- Także dodanie nowego progu podatkowego, które pozornie może wydawać się korzystnym rozwiązaniem, powoduje dodatkowe komplikowanie systemu podatkowego - mówi ekspert Pracodawców RP.

Łukasz Czucharski zwraca uwagę, że w celu zmniejszenia klina podatkowego "rząd powinien dołożyć starań, aby jak najszybciej wykonać wyrok TK dotyczący kwoty wolnej od podatku". - Należy bowiem zauważyć, że od 2015 r. wyrok ten nie został w sposób prawidłowo wykonany - stwierdza

Ekspert podatkowy pozytywnie ocenia dążenie do zmniejszenia klina podatkowego, ale zaznacza, ze zaproponowane zmiany "należy traktować jako początek tego procesu". - Efektywne wsparcie rozwoju przedsiębiorczości przyniosłoby jednak zdecydowanie lepsze efekty niż tworzenie nowych progów podatkowych i przyczyniłoby się do realnego zwiększenia dochodów obywateli - przekonuje.

- To jest walka z umowami śmieciowymi - mówi szefowa MF o warunkowym zwolnieniu młodych z PIT.
Zmiany w PIT Teresy Czerwińskiej. Ekonomista: kierunek dobry, skutki mizerne

Bardzo podobnie propozycje Teresy Czerwińskiej ocenia Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Federacji Przedsiębiorców Polskich. Ocenia, że ogłoszone pomysły są efektem złożonych propozycji w ramach "Nowej Piątki", ale bez większego znaczenia ekonomicznego.

- Zmiany będą miały marginalne znaczenie - ocenia Korzeb. Wskazuje, że nie można się spodziewać, że młodzi ludzie zostaną zachęceni do przejścia na etat ze względu na wiążące się z tym obciążenie składkami ZUS.

Ekspert podatkowy FPP dodaje, że wprowadzenie 17 proc. stawki PIT przyniesie podatnikom bardzo niewielkie korzyści ze względu na niski próg podatkowy, za to istotnie skomplikuje system podatku dochodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, teresa czerwińska, wiadomosci, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-04-2019

feldmarszałekA co ma TK do kwoty wolnej od podatku? Zabij nie pojmę

15-04-2019

PolkaPrzestańcie zregenerować Polskę i Polaków , to są specjalne DZIAŁANIA aby ludzie sie budziło i zorganizowali!! PYTAM KTO STOI ZA TYMI POMYSŁAMI … Czytaj całość

15-04-2019

Prykw niezły kanał nas wprowadziła, do tego kasa znów dla nierobów

Rozwiń komentarze (4)