Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
15.04.2019 13:15

Zmiany w PIT Teresy Czerwińskiej. Ekonomista: kierunek dobry, skutki mizerne

"Wprowadzenie trzeciego progu podatkowego dalej komplikuje system podatkowy, ale zmiana jest naprawdę symboliczna" - tak reformę Teresy Czerwińskiej komentuje dla money.pl Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafał Oleksiewicz/REPORTER)
- To jest walka z umowami śmieciowymi - mówi szefowa MF o warunkowym zwolnieniu młodych z PIT.

W poniedziałek minister finansów przedstawiła założenia do projektu PIT dla młodych, który jest częścią tzw. Piątki Kaczyńskiego. Zerowy podatek zapłacą osoby do 26. roku życia pod warunkiem pracy na etacie.

Kolejna duża nowość to trzeci próg podatkowy. Będzie on dotyczył podatników zarabiających do 42 764 zł. To dla nich podatek spadnie z 18 do 17 proc. Wzrośnie też koszt uzyskania przychodu.

- Wprowadzenie trzeciego progu podatkowego dalej komplikuje system podatkowy, ale zmiana jest naprawdę symboliczna - mówi money.pl Aleksander Łaszek.

Obejrzyj: Morawiecki: chodzi o to, żeby zerowy PIT oznaczał zerową emigrację

Ekonomista wyjaśnia, że 1 proc. w PIT to maksymalnie 35 zł miesięcznie. - Wzrost kosztów uzyskania przychodu też w przeliczeniu na miesięczną pensję jest bardzo ograniczony - dodaje.

- Sam pomysł obniżenia opodatkowania osób o niższych dochodach jest dobry, ale przyjęte rozwiązania dużo nie zmieniają, a dalej komplikują system podatkowy - wskazuje Łaszek.

- Jeśli już wprowadzamy zmiany, to warto od razu rozwiązywać więcej problemów, na przykład bezsensowne różnice w podstawie obliczania PIT i NFZ nie potrzebnie komplikujących system - zwraca uwagę.

Według Aleksandra Łaszka w Polsce brakuje gruntownej reformy podatków: uproszczenia przepisów, zmniejszenia różnic między poszczególnymi umowami, obniżenia opodatkowania osób o niskich dochodach.

- Ogłoszone zmiany tylko symbolicznie obniżają opodatkowanie pracy osób o niskich dochodach, nie rozwiązując pozostałych problemów - podsumowuje ekonomista.

- Podejmujemy wysiłki by podwyższać te pensje - mówi Teresa Czerwińska.
Strajk nauczycieli. Minister finansów: rozumiem oczekiwania nauczycieli

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, podatek pit, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-04-2019

adamW kampanii parlamentarnej 2015 padła obietnica kwoty dochodu wolnego od podatku DLA WSZYSTKICH 8.000 PLN. Minęły prawie 4 lata z obietnicy wyszła … Czytaj całość

15-04-2019

meganZamiast zwiekszyc kwote wolna od podtku i uproscic to latwiej komplikowac bo przeciez kolejni urzednicy i biurokracja ma co robic, jest pic a podatnik … Czytaj całość

17-04-2019

ShadowCo to za ekonomista istniejący tylko po to żeby dowalić PiS-owi.

Rozwiń komentarze (3)