Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Zmiany w podatkach. Nowe zasady wypełniania JPK_VAT

13
Podziel się:

Okres od lipca do grudnia pozostanie jeszcze po staremu. Wdrożenie nowego wzoru dokumentu JPK_VAT z deklaracją planowane jest od rozliczenia za styczeń 2022 r. i będzie poprzedzone konsultacjami podatkowymi - zapowiada resort finansów.

Zmiany w podatkach. Nowe zasady wypełniania JPK_VAT
Minister finansów Tadeusz Kościński (Krajowa Administracja Skarbowa, KAS)

Jeszcze do końca roku obowiązują aktualne struktury JPK_VAT z deklaracją, zaznacza Ministerstwo Finansów. Ale idą zmiany.

Te zaczną się jednak od stycznia przyszłego roku. "W ten sposób ograniczymy wielokrotne modyfikacje istniejących rozwiązań informatycznych" - wyjaśnia resort.

Zobacz także: Kiedy obniżka VAT? Wiceminister nie ma dobrych wieści

Aktualizacja ma być więc jedna. Potwierdziło to ministerstwo w ostatnim komunikacie: "Planujemy jednorazową aktualizację struktury JPK_VAT z deklaracją, która będzie uwzględniała wszystkie zmiany, które wchodzą w życie od 1 lipca 2021 r. do 1 stycznia 2022 r."

Jak wypełniać JPK?

Do grudnia należy stosować obecną strukturę JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M i JPK_V7K).

Jak przypomina resort finansów, wypełniając ją nie należy stosować oznaczenia MPP zarówno w części sprzedażowej, jak i zakupowej ewidencji. W ogóle nie należy wypełniać tego pola.

Podobnie też nie stosujemy oznaczenia transakcji SW, a pole pozostawiamy puste.

Stosujemy natomiast oznaczenie EE dla wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość towarów, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju.

EE będzie też wykorzystywane przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (o których mowa w art. 28k ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju - wyjaśnia ministerstwo.

Resort przypomina też, że zostały wprowadzone zmiany definicji dla wybranych grup towarów i usług (GTU) oraz wybranych procedur, które należy stosować już od 1 lipca 2021 r., pomimo braku zmiany struktury JPK_VAT z deklaracją.

"Przypominamy, że do czasu zmiany struktury JPK_VAT z deklaracją dalej obowiązuje zalecenie przejściowego sposobu oznaczania kodem "GB" transakcji towarowych z kontrahentami z Irlandii Północnej" - informuje ministerstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
fred
2 lata temu
Czy tym z ministerstwa wydaje się, że ktoś siedzi i palcem wypełnia jakieś pliki JPK? Jeśli zmienią cokolwiek, to trzeba zmienić program, który ten JPK przygotowuje. Po co więc wprowadzają zmiany? Przecież mogą w swoich analizach nie uwzględniać MPP czy będzie podana czy też nie.
księgowy
2 lata temu
Z rozpaczy wyrwałem sobie włosy z nosa bo na głowie już nie mam.
psychiatra
2 lata temu
Postuluhe utworzebie domu wariatow dla urzedasow ministerstwa i tam ich zagonienia by jyz nie szkodzili Polscec
psychiatra
2 lata temu
Wariaci piwinni siefxiec w TWIRKACH I KOBIERZYNIE a nie w ministetstwach.
Ja już
2 lata temu
wyszedłem przed szereg postulatom Ministra Fajansów. Wspomogłem szajkę kłusującą w tym Ministerstwie Fajansów rozkradającą to szkodliwe Ministerstwo Fajansów. Niepotrzebnie utajnili pożyteczną działalność tej szajki.