Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

Uwaga przedsiębiorco! Koniec z "czynnym żalem" przy korekcie VAT

68
Podziel się:

Przedsiębiorca, który złoży korektę VAT-owskiej ewidencji, nie dostanie grzywny z Kodeksu karnego skarbowego - pisze "Rzeczpospolita". Firmy nie będą musiały przesyłać czynnego żalu przy poprawianiu błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym.

Uwaga przedsiębiorco! Koniec z "czynnym żalem" przy korekcie VAT
Wygląda jednak na to, że przy korekcie Jednolitego Pliku Kontrolnego nie trzeba już będzie składać czynnego żalu (Flickr, KPRM)

Ministerstwo Finansów poinformowało gazetę, iż do uniknięcia kary wystarczy złożenie jego korekty (i zapłata ewentualnego podatku). Ma to zapewnić nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego.

Od 1 października 2020 r. w Jednolitym Pliku Kontrolnym należy oznaczać kodami GTU sprzedaż niektórych towarów i usług.

Dodatkowo trzeba też opisywać niektóre transakcje, np. z podmiotami powiązanymi, czy specjalne procedury, chociażby mechanizm podzielonej płatności. Te obowiązki od początku sprawiały olbrzymie problemy. Przedsiębiorcy nie wiedzieli, jakie nadawać kody, księgowi skarżyli się, że dostają od nich gołe zestawienia faktur i sami muszą rozszyfrować, jakie transakcje powinny być oznaczone i w jaki sposób - pisze"Rzeczpospolita".

Zobacz także: Cyfrowe ewolucje: odcinek 4

Wygląda jednak na to, że przy korekcie Jednolitego Pliku Kontrolnego nie trzeba już będzie składać czynnego żalu. Ministerstwo Finansów chce, aby w tej sytuacji zastosowanie miał art. 16a kodeksu karnego skarbowego. Przepis ten stanowi, że nie podlega karze ten, kto złożył skuteczną korektę i uiścił podatek. Projekt nowelizacji jest uzgadniany z Ministerstwem Sprawiedliwości - informuje resort finansów - czytamy w "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(68)
Tragedia
rok temu
Stopien skomplikowania prawa i przrpisow w Polsce jest taki, ze nalezaloby zresetowac wszystko i napisac na nowo. Nawet prawnicy załamuja rece! Urzednicy nic nie chca potwierdzac, tylko RESET moze to wszystko zmienic
Mrówczak
rok temu
Podaje wzór jakby co: O Istoto Najdoskonalsza! Ja, padalec ohydny co z najpodlejszej dziury kloacznej wypełzł, niegodzien Twych przeczystych śladów ciałem mym haniebnym brukać, ni wzroku kaprawego na Twój cień potężny wznosić, ani moim tchem cuchnącym krystalicznej woni oddechu Twego kalać, ja, najnędzniejszy z nędznych wiję się u Twych stóp, które po płatkach róży jeno stąpać winny, nikczemną twarzą w proch padając, błagam najpokorniej Cię, o Dostojny, byś raczył skłonić swe boskie oblicze i by Twe niezmącone oko spoczęło na tym lichym wniosku. I ze swej jamy nieczystej, ja, pies plugawy, skamlę do Ciebie,o Najmądrzejszy z Mądrych, byś krynico mądrości w łaskawości Swej nieskończonej wniosek ów o niekaranie raczył przyjąć i pozytywnie zaopiniował.
Tomek
rok temu
Najgorsze jest to że jak idę do skarbówki to spotykam milenialsów. często zblazowanych i zaspanych. Chęć pomocy raczej słaba. Jest przepis to musi być kara. Po co nam rozum gdy mamy przepisy. Niestety jakość pracowników pogarsza się z każdym rokiem. Może to kwestia pieniędzy że młodzi dzisiaj są leniwi i mieszkają z rodzicami. Ale co może wiedzieć o życiu i biznesie ktoś dla którego najtrudniejszą decyzją było czy wybrać w necie czerwone czy zielone. Bez kredytów, leasingów, pracowników, nawet minimalnego doświadczenia w biznesie. To tak jakby kaczafi mówił jak wychowywać dziecko.
xxx
rok temu
w urzędach i min fin powinni być zatrudniani ludzie, którzy przepracowali co najmniej 10 lat w firmach. Wtedy byłaby szansa, żeby przepisy nie odstawały od życia. A pracują tam ludzie, dla których jest to pierwsza praca, poza kontrolami nie widzieli firmy i ne wiedzą jak kretyńskie przepisy wymyślają
ech
rok temu
Nie da się normalnie żyć w Polsce. A przecież to moja ojczyzna. Jakiej nacji zależy abyśmy cierpieli we własnym kraju? Kiedy pogonimy tych ....
...
Następna strona