Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Zmiany w pożyczkach. UOKiK chce zwiększyć wymagania dla firm

6
Podziel się

Urząd rozważa podniesie wymogu minimalnego kapitału dla pożyczkodawców. Dziś wystarczy 200 tys. zł kapitału i wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Zmiany w pożyczkach. UOKiK chce zwiększyć wymagania dla firm
- Branża powinna wykonać pewną pracę, by trzon dochodów nie pochodził z wszelkiej maści opłat i prowizji - przekonuje w DGP prezes UOKiK. (Adobe Stock)
bEqfgRJx

Koszty pozaodsetkowe są na bardzo wysokim poziomie. Wydaje się, że ich wysokość zmniejsza skłonność do lepszego zarządzania ryzykiem w firmach pożyczkowych - mówi we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Chróstny w "DGP" był pytany, czy uważa, że wprowadzone po wybuchu pandemii obniżenie maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu, które kończy się z końcem czerwca, było potrzebne.

Prezes UOKiK podkreślił, że była to duża ulga dla konsumentów w bardzo trudnym czasie pandemii.

bEqfgRJz

- Zwłaszcza na początku panowała niebywała niepewność na rynku. Pozaodsetkowe koszty kredytów konsumenckich są bardzo poważnym obciążeniem dla korzystających z pożyczek i kredytów. Ich obniżenie było więc bardzo pozytywne z punktu widzenia budżetów gospodarstw domowych - ocenił prezes UOKiK.

Zobacz także: Badania potwierdzają. Szczepionka Novawax skuteczna przeciwko SARS-CoV-2

Jak dodał, dużą ulgą dla spłacających kredyty i pożyczki okazało się trzykrotne obniżenie stóp procentowych. Chróstny zaznaczył, że dziś mamy duże wzrosty, jeśli chodzi o wartości nowo udzielanych kredytów.

bEqfgRJF

- Ale pamiętajmy, że w pierwszym lockdownie, przy panującej wówczas niepewności na rynku pracy i w całej gospodarce, Polacy ograniczali decyzje związane z konsumpcją, co przełożyło się też na znaczący spadek popytu na pożyczki - zauważył Chróstny w DGP.

Zwrócił uwagę, że na podstawie postępowań UOKiK widać pewne mechanizmy, które wymagają dalszego zabezpieczenia praw konsumentów, zadbania o jakość obsługi i bezpieczeństwo finansowe Polaków.

- Branża powinna wykonać pewną pracę, by trzon dochodów nie pochodził z wszelkiej maści opłat i prowizji. To dotyczy analizy ryzyka, zarządzania portfelem kredytowym czy relacjami z klientem. Wciąż obserwujemy np. napływ skarg dotyczących mechanizmów windykacyjnych - wskazał Chróstny.

bEqfgRJG

Pytany, czy właściwym rozwiązaniem byłoby podniesie wymogu minimalnego kapitału w związku z tym, że dziś do tego, by uzyskać status firmy pożyczkowej, wystarczy 200 tys. zł kapitału i wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, odparł że widzi przestrzeń do tego typu rozwiązań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqfgRKa
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
janina
miesiąc temu
Czy jesli stopy beda wyzsze to banki przestana naliczac dodatkowe oplaty, ktore wprowadzily zaraz gdy stopy poszly w dol??????
Uli
miesiąc temu
A może zajęli by się firmami co dają kredyty przez telefon?
Wprost
miesiąc temu
Wydaje mi sie ze w dzisiejszych czasach nie ma nic za darmo i nawet jeśli banki obniżyły stopy procentowe kredytobiorcom to i tak kasa w banku musi sie zgadzać wiec straty zapłacimy wszyscy pod inną postacią. Mój bank już podniósł opłate za karte z 7 do 10 zł a to jest jeden z przykładów. Jak ide do sklepu to zaden sklep nie dokłada ze swoich bo jest pandemia
bEqfgRKb
rząd pisu mus...
miesiąc temu
Trwa rabunkowa gospodarka w lasach państwowych ,wycina się je na potęgę aby drukować masowo banknoty bez pokrycia
zdrada
miesiąc temu
w tym państwie chroni się tylko duże obce koncerny .