Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Zmiany w programie 500 plus. Senackie komisje są na "nie"

10
Podziel się:

Obsługa wniosków o 500 plus wyłącznie w sposób elektroniczny i wypłata świadczenia tylko na konto - te zmiany w programie "Rodzina 500 plus" nie spodobały się senackim komisjom. Rekomendują one odrzucenie nowelizacji w sprawie 500 plus.

Zmiany w programie 500 plus. Senackie komisje są na "nie"
500 zł już nie do ręki, a wyłącznie na konto - to jedna ze zmian zawartych w nowelizacji ustawy dotyczącej programu "Rodzina 500 plus" (Adobe Stock)

Nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zajęły się na wspólnym posiedzeniu komisje rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej.

Urzędnik wypełni wniosek, ale kto odczyta odpowiedź?

Wniosek o odrzucenie noweli w całości złożyła senator KO Magdalena Kochan. Uzasadniała, że zmiany zaproponowane przez rząd budzą bardzo wiele kontrowersji. Kochan zwracała uwagę, że wiele osób nadal jest wykluczonych cyfrowo i może mieć trudności w obsłudze programu.

- Przy pomocy urzędnika z ZUS-u można wypełnić wniosek, ale jak można odebrać decyzję, jeśli się nie dysponuje swoim komputerem? Jak dana osoba ma odebrać zawiadomienie o przyznaniu (świadczenia) lub też powiadomienie, że nie przyznano mu tego świadczenia i zastosować drogę odwoławczą? - pytała senator KO.

Zobacz także: Gowin mówi: dość rozdawnictwa. "Trzeba postawić na ludzi ciężko pracujących"

Dodała, że proponowane rozwiązania są nierozsądne i szkodzące. Podkreśliła, że osobną kwestią jest koordynacja obsługi świadczeń przez ZUS.

Udało się z 300+. Dlaczego więc nie z 500+?

W odpowiedzi wiceminister rodziny Barbara Socha zwróciła uwagę, że na takiej samej zasadzie ZUS realizuje program "Dobry start". - Specjalnie sprawdzamy, w których gminach było dużo wniosków składanych papierowo i w tych gminach są szczególnie organizowane wizyty pracowników ZUS-u i akcje informacyjne - podkreśliła.

Wskazała, że na 4,4 mln uprawnionych do "Dobrego startu" wnioski złożyło 4,36 mln osób. Przypomniała, że wnioski można składać do końca listopada. - A więc to się dzieje szybciej niż w poprzednich latach - zaznaczyła Socha.

- ZUS przy okazji tej zmiany ma podpisaną umowę z Pocztą Polską i z innymi jednostkami, żeby osobom, które mają problemy ze składaniem wniosków, pomagać - dodała wiceminister.

Za wnioskiem o odrzucenie noweli głosowało 9 senatorów, pięciu było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Oszczędności dzięki obsłudze online: ponad 3 mld zł w okresie 10 lat

W świetle nowych przepisów obsługą programu "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie - jak obecnie - samorządy. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać tylko przez internet, a pieniądze będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Nowela zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 plus. Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń - maj 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejne okresy, począwszy od 1 czerwca 2022 r.

Koszty obsługi świadczenia "500 plus" w latach 2016–2020, czyli od początku funkcjonowania programu, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Resort rodziny szacuje, że dzięki projektowanym zmianom koszty te spadną i dadzą oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
ksiądz
3 lata temu
Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+    !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie zapiepszali dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość a teraz PIS rozdaje dzieciorobom 12tys zł my was niedługo rozliczymy !  To koniec PISowców .A emerytów którzy pracowali ciężko to się ich dyskryminuje tylko daje się tym nierobom ! W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki miljonowe a ludzom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!!
Nepotyzm wład...
3 lata temu
Dobre, to ile będzie oszczędności licząc przez 100 lat a później przez 1000 lat ?
Ania
3 lata temu
Ostatnio był przeprowadzany Spis Powszechny można było spisać się elektronicznie indywidualnie jednak urzędy i Rachm. Spisowi byli oblegani przez osoby, którzy nie spisali się elektronicznie z różnych powodów często właśnie z braku komputerów, internetu itp. Są osoby które mają problem z przesyłanie wniosków w systemie elektronicznym to też należy brać pod uwagę.
Moje zdanie
3 lata temu
Zabrac 500 + i to juz ! Do pracy rodacy
logiczny
3 lata temu
Gdyby ta komisja uznała 500 + za świadczenie socjalne należne rodzicom posiadającym dzieci z dochodem średnim i rekomendowala odebranie tego świadczenia socjalnego milionerom to uznalbym,że opozycja jest potrzebna ale tam już są same Szczerby itp. !