Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Zmiany w systemie szczepień. Oni będą mogli szczepić

227
Podziel się:

Rząd poszerza katalog specjalistów, którzy będą mogli szczepić i kierować pacjentów na szczepienia - zapowiada szef KPRM Michał Dworczyk. Wśród nich są m.in. farmaceuci, fizjoterapeuci i położne.

Zmiany w systemie szczepień. Oni będą mogli szczepić
(KPRM)

W piątek ma zostać opublikowane rozporządzenie poszerzające katalog osób, które będą mogły szczepić oraz kwalifikować pacjentów na szczepienia.

Wcześniej na szczepienia mógł kwalifikować wyłącznie lekarz. Teraz dodatkowe uprawnienia dostaną pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, farmaceuci, diagności laboratoryjni i stomatolodzy.

- 10 razy więcej teraz osób będzie dopuszczonych do kwalifikacji - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. - Dołączymy w ten sposób do bardzo wielu krajów europejskich, które w taki sposób prowadzą szczepienia.

Zobacz także: Co z lockdownem po 18 kwietnia? Lekarz wskazał pierwszy sektor do odmrożenia

Zawody podzielono na trzy grupy. Pielęgniarki, felczerzy, stomatolodzy i ratownicy medyczni będą mogli kwalifikować bez żadnych dodatkowych szkoleń.

Diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci i farmaceuci będą musieli przejść specjalne szkolenia, zanim będą dopuszczeni do kwalifikacji.

Dodatkowo kwalifikować będą mogli studenci 5 roku wydziałów lekarskich i 3 roku studiów pielęgniarskich. Ta grupa będzie działać wyłącznie pod opieką lekarza.

Zmieni się też sam system kwalifikacji. Będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza i wstępnego wywiadu, który pacjent sam wypełni i podpisze.

- To jest prosty kwestionariusz. Jeśli wszystkie odpowiedzi będą pozytywne, z automatu zostanie zakwalifikowany do szczepienia. W razie jakiejkolwiek wątpliwości pacjent będzie kierowany do lekarza - powiedział Michał Dworczyk.

Pod koniec marca rząd zapowiedział zmiany w systemie szczepień, które miały poprawić jego wydajność. Wśród zmian znalazło się m.in., utworzenie nowych punktów szczepień, np. w placówkach opieki zdrowotnej.

Jak mówi minister Dworczyk, do NFZ wpłynęło już kilkaset deklaracji ze strony placówek, które chcą zorganizować punkty szczepień.

Według rządowych zapowiedzi, w drugim kwartale mają zostać uruchomione punkty szczepień w zakładach pracy.

Warunkiem, który firma będzie musiała spełnić, aby zorganizować punkt szczepień, będzie minimum 500 chętnych pracowników.

Jak zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, do końca II Kwartału rząd zamierza zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia wszystkich chętnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(227)
zosia
2 lata temu
kwestionariusz zmienia osoby, które mogą się zaszczepić po pozytywnym wyniku na koronawirusa, poprzednio były 4 tygodnie teraz są 3 miesiące, co zrobić gdy się ma termin szczepienia a pierwsze pytanie w tej chwili eliminuje?
ssssss
2 lata temu
moze pani w kiosku tez bedzie mogła albo restauratorzy w lokdownie. rece opadają
To tylko ja
2 lata temu
Wczoraj zaszczepione się Astra,które wzięłam z powodu braku alternatywy,A wieczorem dowiedziałem się że koleżanka bez problemu zapisała się na Moderna,więc do cholery jak to jest jedni mają wybór inni NIE?
POLAK
2 lata temu
Panie ministrze Dworczyk czy padliście panowie na mózg. A co z RODO gdzie są dane pacjentów jak PESEL, adres zamieszkania? W tych placówkach to pracują ludzie z działalnością gospodarczą o szemranym podłożu finansowym a delikatnie mówiąc nieokreślonej orientacji seksualnej i oni mają mieć dostęp do danych osobowych ludzi chcących się zaszczepić. Banki nie potrafią chronić danych osobowych nawet Facebook a tu taki gniot?! Jeszcze chwila a "babcie klozetowe będą szczepić na COVID? Jest w Polsce wystarczająca ilość szpitali, przychodni rejonowych, tak w dużych jak i małych miejscowościach (gminy) opamiętajcie się . W Innych krajach nie robią tego jak tylko placówki medyczne i to pod kontrolą państwa a tu proponujecie "wolny rynek" wg. PO? To juz jest b. chore.
Rynce opadajo...
2 lata temu
I jeszcze woźny w szkole.
...
Następna strona