Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Zmiany w zakazie handlu. Projekt PiS upadł

628
Podziel się:

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju posłowie odrzucili rządowy projekt ustawy o zakazie handlu w Wigilię. Komisja przyjęła natomiast inny projekt w tej sprawie, autorstwa Trzeciej Drogi.

Zmiany w zakazie handlu. Projekt PiS upadł
Ryszard Petru, szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, która zajęła się w poniedziałek zmianami w handlu w Wigilię (East News, Filip Naumienko/REPORTER)

20 listopada do Sejmu wpłynął rządowy projekt (autorstwa PiS) noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, który został przyjęty przez rząd.

Projektem zajęli się w poniedziałek posłowie z sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Propozycja PiS nie uzyskała poparcia. "Pierwsza gorzka piguła dla posłów PIS i odchodzącego rządu. Na Komisji Gospodarki i Rozwoju pada i dopuszczeniu go w niedzielę 10 grudnia. 19 głosów za odrzuceniem. Siedem przeciw. Dla PiS czas zacząć się do tego przyzwyczajać" - napisał w mediach społecznościowych dziennikarz Gazety Wyborczej Piotr Miączyński.

W projekcie, przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zaproponowano, aby Wigilia, która w tym roku przypada w niedzielę, była dniem objętym zakazem handlu. Wskazano, że rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków. Jednocześnie zaproponowano, aby tzw. niedziela handlowa wypadała 10 grudnia. Zgodnie z projektem handel tego dnia miałby się odbywać do godz. 14.

Swój własny projekt przygotowali również posłowie Polski 2050 - Trzeciej Drogi. Zaproponowano, że jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia, to zakaz handlu nie będzie obowiązywał "w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia". W przypadku wejścia w życie rozwiązania w Wigilię obowiązywałby zakaz handlu, a sklepy mogłyby być otwarte 10 i 17 grudnia.

I ten projekt został przyjęty, o czym poinformował Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zakaz handlu w niedzielę

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Zgodnie z przepisami niedziela handlowa przypada 17 grudnia br.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(628)
Iwona
3 miesiące temu
Petru od stycznia siada w niedzielę w Lidlu na kasie .Przyda się trochę pracy.
Tridyb
3 miesiące temu
O to posłowie nowego rządu myślą chodzić na tzw fuchy w niedzielę za kasy w marketach? Wreszcie pracowitością się okażą w końcu tam weekendy sobie wolne zapewnili w sejmie oczywiście,a inni to co???
Danke
3 miesiące temu
Gdzie jest moja opinia sprzed paru minut,czyzby byla centuriwana?
Danke
3 miesiące temu
W Niemczech tylko piersza niedziela kazdego miesiaca sa otwarte ci co pisza ze wszyskie sa wolne to sa zle poimformwani,najlepiej jak holownia Petru oraz inni z tuskiem oraz jego modelki ktore nawet nie umja porzadnie mowic w sejmie niech robia w niedziele dobrowolnie a swuj zarobek niech przekaza kobieta ktore musza cieszko pracowac caly tydzien 😡
Kokos
3 miesiące temu
Ja nie rozumiem czemu sejm ,senat i urzędy nie pracują nawet w soboty a co to nie łaska sobie pyskówki i posiaduwki zrobić ??! Co to w ogóle za przywileje ?! Za tyle kasy co biorą ? By się wstydzili .Pchają się za wszelką cenę dla kasy I żeby nie było ja pracuję 365 dni
...
Następna strona