Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Zarobki w Polsce. W tej branży biorą średnio 9 tys. zł na rękę miesięcznie

11
Podziel się:

W zeszłym roku najwyższe płace były w branży teleinformatycznej. Dobrze płacono też w branży finansowej, ubezpieczeniowej, górnictwie i wydobyciu.

Zarobki w Polsce. W tej branży biorą średnio 9 tys. zł na rękę miesięcznie
Pandemia koronawirusa uwypukliła dodatkowe zalety branży IT, jak choćby możliwość pracy zdalnej (Pexels, Vlada Karpovich)

Jak wynika z najnowszego raportu Personnel Service, w ubiegłym roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w Polsce wzrosło o 5 proc. do poziomu ponad 5,1 tys. zł brutto.

Najwyższe płace w 2020 r. były w branży teleinformatycznej, gdzie zarobki przekraczały 9,2 tys. zł brutto. Wśród branż z najwyższymi płacami znalazły się też działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz górnictwo i wydobywanie. Pensje tam plasowały się na poziomie powyżej 8,6 tys. zł.

Zobacz także: Praca za granicą? Już nie tak łatwo. Ukraińcy wypchnęli Polaków

Wypłatę na poziomie 8,2 tys. zł z kolei można było w 2020 r. otrzymać w sektorze obejmującym wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.

Na ostatnim miejscu wśród pięciu branż z najwyższymi płacami w ub. roku uplasowała się działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosiło 7,6 tys. zł.

Prezes zarządu Personnel Service Krzysztof Inglot cytowany w raporcie ocenił, że "wzrost popularności pracy w zawodach związanych z IT nie jest zaskoczeniem". Jego zdaniem fakt, że zarobki w tej branży są najwyższe w Polsce przyciąga nowych kandydatów, a "podczas pandemii koronawirusa uwypukliły się dodatkowe zalety branży IT, jak choćby możliwość pracy zdalnej".

W opinii Inglota najwyższy notowany wzrost zatrudnienia w skali roku napędził też ułatwiony proces rekrutacji, którą można przeprowadzić całkowicie online.

"Oprócz tego sektora, poszukujących pracy przyciąga również działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz transport i gospodarka magazynowa, które zanotowały 2 proc. wzrost pracowników w ciągu roku" - skomentował Inglot.

Z danych GUS, które posłużyły firmie Personnel Service jako podstawa do badania, wynika iż najwięcej osób w ub. roku pracowało w sekcji "przetwórstwo przemysłowe". W 2020 r. branża ta zatrudniała ponad 2,42 mln osób, z czego prawie 98 proc. w sektorze prywatnym.

W branży handlu i sektorze naprawy pojazdów samochodowych zanotowano w 2020 r. 1,38 mln etatów. Na trzecim miejscu wśród branż zatrudniających najwięcej znalazła się edukacja, z wynikiem 1,1 mln pracowników w ubiegłym roku.

W sektorze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej pracowało 687,7 tys. osób, a w transporcie i gospodarce magazynowej - 661,4 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
tak
rok temu
Za PO i ZSLu płacili po 4 zł. za godzinę.
sufit widzę
rok temu
Dane z Warszawy. Gdzie indziej obowiązuje najniższa na wstępie, albo na twoje miejsce jest 10-ciu chętnych
Rodzinka na s...
rok temu
Mnie to obojętne.Zapisałem się do jedynej słusznej i prawej partii będąc szatniowym ,po latach znajomości,imprezek ,usługiwania coraz to wyższym działaczom ,donoszenia na innych ,udzielania się na protestach i strajkach podczas ostatnich rządów mam trzy fuchy w strukturach partii i państwa.Wyciągam 178 tys na rękę miesięcznie a nie mogę powiedzieć ile na lewo .Tu dostanę za grosze mieszkanie,tam grunty ,zabytki i nie muszę wiele kombinować aby wszystko zakamuflować bo mnie prawo chroni. I możecie mi wszyscy naskakać bo po prostu nam się należy.
podatnik
rok temu
O tym PAP zapomniał poinformować, że PRL bis jest bankrutem od poczęcia za wiedzą sprawczą tow. Balcerowicza i do tego jest zadłużony na 7 bilionów(naszych) PLN. Czy red. nie widzi, że otacza go fikcja przeplatana propagandą sukcesu nic nie mająca wspólnego z regułami EU. I uwaga ostatnia Unia przyjęła PRL bis tylko dlatego, że potrzebowali wykształconych niewolników?
Alex
rok temu
Elektryk z 25 letnim doświadczeniem 3300 € netto w Niemczech przy 40h tygodniowo. W Polsce ciężko tyle w PLN było wyciągnąć. Ludzie co mają fach w ręku kiedyś wrócą do Polski, po resztę rzeczy.