Notowania

Żołnierze na każde żądanie rządu. May bierze już pod uwagę każdy możliwy scenariusz

3,5 tys. żołnierzy ma liczyć "batalion brexitu". O jego utworzeniu zdecydował brytyjski rząd. Wszystko na wypadek opuszczenia Unii bez porozumienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Media na Wyspach ukuły już hasło na żołnierzy, których ma mieć do dyspozycji rząd. To "batalion brexitu". (Fot: PAP/EPA/WILL OLIVER)

Decyzję podjęto po trzygodzinnym posiedzeniu rządu premier Theresy May - informuje PAP. Jak tłumaczył rzecznik brytyjskiego rządu, "osiągnięto taki moment, w którym trzeba podnieść poziom przygotowań".

- Rząd zgodził się także na przekazanie firmom rekomendacji, aby zadbały o to, że są odpowiednio przygotowane (na taki scenariusz - PAP), i wdrożyły - wedle własnej oceny - swoje plany na wypadek bezumownego wyjścia (z UE) - powiedział.

Zobacz także: Co dalej z Brexitem? "Konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy są niewyobrażalne"

Ministrowie zdecydowali również o zwiększeniu alokacji budżetowej, z której finansowane są przygotowania na wypadek załamania się negocjacji z UE, do rekordowego poziomu 4 miliardów funtów - informuje PAP. Jak dodaje agencja, ujawniono, że przygotowania do takiego scenariusza prowadzone są w ramach 320 różnych projektów, które mają zapewnić, iż Wielka Brytania będzie w stanie sprostać każdej sytuacji.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE planowane jest na 29 marca 2019 r. Tymczasem premier Theresa May zamierza ponownie rozpocząć debatę nad projektem umowy brexitowej - w styczniu.
Z kolei w tygodniu rozpoczynającym się 14 stycznia ma się odbyć w brytyjskim parlamencie głosowanie w sprawie warunków brexitu - poinformowała wcześniej Theresa May.

Ponieważ przyspieszone wybory żadnej partii rządzącej nie są na rękę, widmo drugiego referendum jest bardziej realne. Sikorski przyznawał jednak, że na Wyspach jest nadal duża część społeczeństwa, która twardo optuje za brexitem. - To efekt 30 lat szczucia na Unię Europejską - tłumaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2018

q11Sikorski expert się znalazł.

18-12-2018

SlawcioCzy ktoś widział w Polsce brytyjskie produkty w sklepach?

18-12-2018

bambusSikorski na budowę autostrady jako pomocnik bo na noc więcej nie nadaje się a byłby może pożyteczny .

Rozwiń komentarze (7)