Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Żółta strefa. Wyjaśniamy krok po kroku. Zmiany w całej Polsce od soboty

56
Podziel się:

Od soboty w całej Polsce będą obowiązywały obostrzenia takie, jak w strefie żółtej - ogłosił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak tłumaczył, epidemia koronawirusa przyspiesza i trzeba stawić jej czoła. Co to oznacza? Między innymi obowiązek noszenia maseczek na ulicy.

Żółta strefa. Wyjaśniamy krok po kroku. Zmiany w całej Polsce od soboty
Zasady ze strefy żółtej obejmą cały kraj - zapowiedział Mateusz Morawiecki PAP/Piotr Nowak (PAP, PAP/Piotr Nowak, Piotr Nowak)

- Od kilku dni, tygodni uderza w nas druga fala koronawirusa. Musimy postępować w sposób odpowiedzialny - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Morawiecki. I zapowiedział objęcie całej Polski żółtą strefą. Zmiany wejdą w życie już 10 października, czyli w sobotę.

Żółta strefa. Obowiązkowe maski na ulicach to nie wszystko

Jakie nowe restrykcje będą obowiązywały na terenie całego kraju? Obowiązek noszenia masek na ulicy jest najbardziej dotkliwy. Dotychczas na świeżym powietrzu trzeba było zasłaniać usta i nos tylko wtedy, gdy nie mogliśmy zachować między innymi osobami 1,5 metra dystansu. W praktyce przepis był martwy i maseczek nie nosił prawie nikt.

Teraz to się zmieni. Maska będzie obowiązkowa również w przestrzeni otwartej, niezależnie od tego, czy możemy zachować dystans społeczny, czy nie.

Zobacz także: Brakuje szczepionek na grypę. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej komentuje

Jakie inne obostrzenia obowiązują w strefie żółtej? W targach, wystawach, konferencjach może brać udział tylko tyle osób, by dla każdej były 4 metry kwadratowej powierzchni.

Takie same zasady dotyczą obiektów gastronomicznych. Natomiast jeśli chodzi o wesołe miasteczka, na jedną osobę odwiedzającą musi przypadać 10 metrów kwadratowych. W przypadku siłowni jest to 7 metrów kwadratowych.

W strefie żółtej na wydarzenia sportowe i kulturalne, a także do kin wpuszczane jest tylko 25 proc. widowni. W zgromadzeniach może brać udział maksymalnie 150 osób, a poszczególne zgromadzenia muszą być od siebie oddalone co najmniej o 100 metrów.

Duża zmiana dotyczy też wesel i innych uroczystości rodzinnych. Limit gości na takich imprezach to 75 osób. Ta zmiana wejdzie jednak w życie nie 10 października, jak wszystkie pozostałe, a tydzień później.

W mocy pozostają też oczywiście wszystkie już dziś obowiązujące obostrzenia, jak noszenie maseczek w sklepach, centrach handlowych, czy kościołach. W całym kraju już dziś nie mogą oficjalnie działać kluby nocne i dyskoteki.

Jakie restrykcje w czerwonych strefach

W czwartek rząd ogłosił też listę powiatów, które trafią do czerwonych stref. Takich obszarów będzie od soboty w całym kraju 38. To m.in. powiaty tatrzański, otwocki i kartuski, a także miasta Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

W czerwonych strefach restrykcje są jeszcze większe. Panuje w nich zakaz organizowania kongresów, targów i wydarzeń kulturalnych, a wydarzenia sportowe muszą się odbywać bez publiczności.

Lokale gastronomiczne mogą być otwarte tylko w godzinach 6.00-22.00, chyba że serwują jedzenie na wynos.

Jest zakaz działalności wesołych miasteczek, a w kościoły mogą być wypełnione maksymalnie w połowie.

W weselach i uroczystościach rodzinnych może brać udział maksymalnie 50 gości (ta zmiana wejdzie w życie 17 października). Dotyczy to także innych spotkań, niezależnie od ich rodzaju.

Z kolei w pojazdach komunikacji zbiorowej może być zajęte tylko 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej.

Pozostałe kwestie, jak obowiązek noszenia maseczki także w przestrzeni otwartej i zakaz działalności klubów i dyskotek, są takie same, jak w strefie żółtej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
XYZ
4 lata temu
Mnie kurna nie interesują kongresy i targi ?! Ja chcę wiedzieć na bieżąco, szczegółowo czego mam przestrzegać bo nie mam zamiaru dochodzenia racji z byle napotkanym "funkcjonariuszem" ! Jaki jest poziom intelektualny ludzi ODPOWIEDZIALNYCH za informowanie społeczeństwa ? - zerowy ! Informacje są zagmatwane, pomieszane, szczątkowe, niejasne !!! Aby przestrzegać prawa, musi być ono jednoznaczne oraz BEZPROBLEMOWO dostępne dla obywatela ! W przeciwnym razie - GOŃCIE SIĘ !
radioaktywne ...
4 lata temu
Maska będzie obowiązkowa również w przestrzeni otwartej, niezależnie od tego, czy możemy zachować dystans społeczny, czy nie.....Sens taki: zakładanie szmaty nawet jak nikogo innego obok nie ma....
Antydebil
4 lata temu
W sumie szkoda, wolałbym aby foliarstwo umarło przez swoją głupotę i brak edukacji. A tak podtrzymuje się ich przy życiu
Res
4 lata temu
Ten znowu gada coś innego, zdecyduj się w końcu...
Kamil
4 lata temu
A kiedy rozliczcie złodziejstwo w rządzie. I kiedy nimi się zajmiecie.
...
Następna strona