Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

ZPP: wysokie ceny energii zagrożą konkurencyjności polskiej gospodarki

19
Podziel się:

Wysokie ceny energii elektrycznej są zagrożeniem dla naszej gospodarki, a żeby uniknąć podwyżek w przyszłości, Polska potrzebuje systemowego planu transformacji energetyczne - wynika z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

Zamieszanie wokół cen prądu, które wywołał rząd, budzi coraz większe zaniepokojenie.
Zamieszanie wokół cen prądu, które wywołał rząd, budzi coraz większe zaniepokojenie. (Forum, Adam Chełstowski)

"Problem z polską energetyką jest dwupłaszczyznowy. Po pierwsze, nasz miks energetyczny jest niedopasowany do polityki klimatycznej, której, cokolwiek byśmy nie robili, samodzielnie się nie przeciwstawimy. System sprzedaży uprawnień do emisji jest narzędziem służącym ograniczaniu roli węgla, tymczasem ok. 80 proc. wyprodukowanej przez nas energii elektrycznej wciąż pochodzi z tego surowca. Po drugie zaś, nasze węglowe jednostki wytwórcze są przestarzałe, co również przekłada się na wysoką emisyjność polskiej energetyki" - powiedział prezes ZPP Cezary Kaźmierczak, cytowany w komunikacie.

Eksperci ZPP podkreślili, że wzrost cen prądu to bezpośrednia konsekwencja silnego oparcia polskiej gospodarki na energii elektrycznej z węgla, w sytuacji, w której unijny system handlu uprawnieniami do emisji pogarsza opłacalność tego typu elektrowni. W związku z tym w perspektywie strategicznej potrzebny jest systemowy plan transformacji energetycznej, uwzględniający zastępowanie wysokoemisyjnych jednostek węglowych elektrowniami gazowymi, farmami wiatrowymi, jednostkami na biomasę i biogaz, czy fotowoltaiką.

Zdaniem organizacji, kluczowe jest długofalowe planowanie przekształcania polskiej energetyki z modelu opartego niemal całkowicie na energii pochodzącej z węgla, w kierunku miksu uwzględniającego w dużo większym stopniu odnawialne źródła energii i niskoemisyjne jednostki wytwórcze.

Zobacz także: Zobacz także: Czy płacimy za dużo za prąd?

"System rekompensat to rozwiązanie chwilowe, w dłuższej perspektywie pozbawione sensu, bo bez gruntownych zmian w strukturze polskiej energetyki, podwyżki cen i tak nas dosięgną. W związku z powyższym, naszą rekomendacją krótkoterminową, 'na teraz', byłoby zredukowanie obciążeń warunkujących cenę energii elektrycznej, czyli np. obniżka akcyzy" - powiedział prezes.

Autorzy raportu zaznaczyli, że podwyżki cen energii mogą doprowadzić do wzrostu cen towarów i usług, a zatem i inflacji, w związku z czym przeciętny obywatel najdotkliwiej odczuje wzrost cen nie tylko regulując rachunek za prąd, ale także robiąc zakupy w sklepie. Mając na uwadze również fakt, że ceny prądu warunkują koszty funkcjonowania firm, a także stanowią istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji o ulokowaniu w danym państwie inwestycji, poprawa stanu polskiej energetyki staje się jednym z kluczowych strategicznych wyzwań na najbliższe lata.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(19)
Realista
5 lata temu
Dobrze ,ze nie zarzadza pan tusk bo ceny dopiero by wzrosły a i nie tylko ceny ale iwiek emerytalny pewnie teraz to do 100lat
On
5 lata temu
Spisek nie spisek ale napewno mizerna i żałosna polityka ka PO wcow za ich kadencji
On
5 lata temu
Spisek nie spisek ale napewno mizerna i żałosna polityka ka PO wcow za ich kadencji
antyp
5 lata temu
Mateuszek kłamczuszek kolejny raz będzie się dziwił że ludzie wierzą w jego androny które ubiera w ładne słówka. Jakiś mix energetyczny czyli węgiel z Rosji obok polskiego zamiast OZE i wiatraków, opowiada bajki o elektrycznych autach tylko zapomina że są ładowane prądem z elektrowni węglowych,. Cena prądu z elektrowni wiatrowych jest o 1/3 lub więcej niższa niż z węgla więc trzeba je zniszczyć bo tam do obsługi potrzeba tylko kilka osób i opowiadają jakieś bzdury że trzeba je obsługiwać jak by te węglowe nie potrzebowały obsługi. Kiedy nasz "ciemny lud" się obudzi może być za późno.
xx
5 lata temu
Bylejakość dojnej zmiany to jej cecha. Doraźne rozwiązania tu i teraz. A w międzyczasie tylko kraść, kraśc, kraść, kraść jak w planie zdzisława.