Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

ZUS rezygnuje z miliardów. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazuje powód

30
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) szykuje decyzję o rezygnacji z dużej części dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Według ustaleń gazety kwota dofinansowania ma być o 19,5 mld zł niższa niż zakładano, a nieoficjalnie mówi się, że może być jeszcze skromniejsza.

ZUS rezygnuje z miliardów. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazuje powód
Prof. Gertruda Uścińska potwierdza, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Dopłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) miała pochłonąć 59,5 mld zł. "Wyniki finansowe funduszu są jednak tak dobre, że zarząd ZUS szykuje właśnie decyzję o rezygnacji z niemal jednej trzeciej dotacji" - pisze "DGP".

Jak czytamy, przyczyn dobrej sytuacji funduszu Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma upatrywać w skuteczności tarczy antykryzysowej. "W efekcie działań pomocowych liczba ubezpieczonych nie tylko nie zmalała, ale jest nawet większa niż przed epidemią".

ZUS nie potrzebuje części dotacji m.in. dlatego, że wydolność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli zdolność pokrycia bieżących wydatków bieżącymi wpływami, wynosi obecnie 81 proc. To bardzo pozytywne dane - komentuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, w rozmowie z dziennikiem.
Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

ZUS rezygnuje z części dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Eksperci przypominają, że to nie pierwszy raz, kiedy ZUS rezygnuje z części dotacji budżetowej do FUS. Grzegorz Kulić, ekspert ds. rynku pracy i prezes Weegree, mówi, że tak było choćby w 2018 r. Również on, podobnie jak szefowa ZUS, uważa, że dobrej sytuacji FUS w tym roku pomogła tarcza antykryzysowa, która wpłynęła na poprawę koniunktury w gospodarce krajowej i wprost przełożyła się na zwiększenie zatrudnienia. - Pokazują to zarówno dane GUS, jak i ZUS - mówi ekspert "DGP".

Katarzyna Lorenc, ekspertka BCC ds. rynku pracy, zwraca uwagę, że sytuacja jest daleka od idealnej. - W firmach cały czas jest bardzo dużo wakatów. Mamy co prawda niskie bezrobocie, ale jednocześnie 44 proc. ludzi w ogóle nie pracuje - stwierdza.

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych w ZUS. Co to jest FUS?

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych to państwowy fundusz celowy, którego środki są w dyspozycji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Stanowi on także pierwszy filar ubezpieczeń społecznych. To do FUS trafiają składki na ubezpieczenia społeczne oraz dotacje z budżetu państwa. Ze zgromadzonych w FUS pieniędzy wypłacane są emerytury, renty, świadczenia chorobowe czy wypadkowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Tygrys
3 lata temu
Od stycznia 2022 r 13 emerytura 1205 zł dla kwoty brutto od 800 zł do 2300 zł- dla kwoty brutto 2400zł do 5000 zł 13 emerytura 979,80zł.Takie będą 13 emerytury na rok .Nie odliczając 7,75% składki zdrowotnej miesięcznie od kwoty brutto 2500zł to 193,75zł rocznie strata 2325 zł ,od kwoty brutto miesięcznie 5000 zł to 387,5 zł rocznie strata 4650 zł. Dostaniemy 13 emeryturę rocznie w ciągu roku odbiorą dużo więcej.Taki dobrobyt "Nowego Polskiego Ładu".
Tick
3 lata temu
Jest inflacja, która jest jednocześnie formą ukrytego podatku więc wpływy do budżetu, w tym do ZUS, rosną. A płatność składek poprawia dodatkowo milion pracujących Ukraińców. Zapytajcie kogoś, kto pracuje np. w wydziale komunikacji ile samochodów kupują i rejestrują na siebie Ukraińcy, podając polski adres zamieszkania i ilu z nich ma już nadany polski numer PESEL.
emerytka
3 lata temu
Najwięcej emerytów wytłukł Covid.
Braun
3 lata temu
Tyle ludzi zmarło w wieku 30-50 to sa kolosalne oszczednosci dla zusu. Kazali jej nie brac to co miała zrobic. Odszkodowań za popandemiszcze fikołki tez nie wyplacaja
Mmm
3 lata temu
Oczywiście że są dobre ich konta. Ludzi masa starszych korzystających poumierała, a medykom z dodatków covidowych ucinano pełne składki zusowskie. A teraz jak człowiek musi przebywać na L4 to nie zostają wliczone do zasiłku. Ot cała tajemnica.
...
Następna strona