Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

ZUS blokuje 3 mld zł dotacji. Jest za dobrze

68
Podziel się:

Z informacji ZUS wynika, że od początku roku do FUS wpłynęło 168,6 mld zł. To o ponad 11 mld zł większa kwota niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Gertruda Uścińska jest prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Gertruda Uścińska jest prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Bartosz Krupa/East News)

Władze ZUS drugi raz w tym roku rezygnują z pieniędzy państwowych. W sumie zablokowały już ponad 5 mld zł. To sytuacja bez precedensu - mówi profesor Gertruda Uścińska.

"Zarząd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o zablokowaniu kolejnych 3 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" - informuje Polskie Radio, powołując się na informacje z ZUS.

To kolejna blokada dotacji budżetowej. Pierwsza miała miejsce w marcu. Wtedy do dyspozycji było 2,2 mld zł z państwowej kasy.

"Nigdy w dotychczasowej, najnowszej historii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie zdecydowano się na tak wczesne zablokowanie tak dużej sumy dotacji do FUS" - przyznaje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zobacz także: ZUS - mniejszy dla biednych ale nie większy dla bogatych?

Decyzję tłumaczy dobrą sytuacją finansową FUS, na którą wpływ ma mocna gospodarka, a przede wszystkim silny rynek pracy. Kluczowe jest rosnące zatrudnienie i zarobki oraz reforma w postaci e-Składki.

Z informacji ZUS wynika, że od początku roku do FUS wpłynęło 168,6 mld zł. To o ponad 11 mld zł większa kwota niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Stąd mniejsze potrzeby dotowania funduszu.

W planach budżetowych na ten rok zapisana była dotacja w wysokości 46,6 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(68)
Brawo
6 lat temu
Sądząc po sytuacji materialnej pracujących polaków to mamy Koreę Pólnocną. Tu nigdy nie było dobrze i nigdy nie będzie. Taka prawda. Co można powiedzieć o rządzących jeśli wypowiadają się np. o swoim narodzie że "ciemny lud wszystko kupi" albo, że" polska to H.D. i kamieni kupa". To nie wymaga żadnego komentarza. Całkowity brak szacunku dla drugiej osoby. Moralne dno.
OKI
6 lat temu
Jeśli ZUS ma tak dużo pieniędzy to niech może zacznie płacić normalne pieniądze pracującym - swoim pracownikom oraz emerytom, którzy całe życie przepracowali, a także rencistom, którzy też przepracowali całe lata, a potem się rozchorowali. Niech instytucje państwowe zaczną płacić ludziom prawdziwe pieniądze, bo 30 lat po transformacji to wstyd, żebyśmy zarabiali 1/4 pensji niemieckich. Gdy Polacy zaczną zarabiać w swoim kraju (a przedsiębiorcy zaczną otrzymywać kredyty na preferencyjnych warunkach), to przestaną wyjeżdżać i wycierać cudze kąty jako czarnoroboczy. Wtedy będzie można zacząć myśleć o systemie zasiłków dla niektórych niepracujących.
ig
6 lat temu
Dlatego pisanie o bankructwie ZUS to chore wypociny. Składki są ogromne ! Renty i emerytury bezndziejne z wyjatkiem rządowych nierobów 35 lat i już na emryturze wypasionej to jak te nieroby co w zyciu nie pracowały albo bardzo krótko i sie im wypłaca socjale . Reszta ludzi naprwde pracujących jest okradana . A prywtni zawsze wybierają najniższa stawkę ZUS i płaczą też że emeryturynza niskie dla nich. To nić nie odłożyli nić nie mają na stare lata ? Zupełnie jak śp. Kora - nie miała na drogie leki i zostawiła 6 milionów PLN spadku .
Krystyna
6 lat temu
Przyznam się że głosowałam na PO ale to była wielka POmyłka. Tak niekompetentnego rządu jak PO i PSL to nigdy nie było- na nic nie było pieniędzy ale na GW i Lisa to było bardzo dużo. Nie POtrafili rządzić a wszystko krytykują . PiS dał 500+, 300+, podnusł stawkę godzinowa, dał darmowe leki dla emerytów, obniżył wiek emerytalny(przywrócił), 6 latki nie muszą iść do pierwszej klasy. A ci tylko krytykują, co za dranie. Nigdy więcek PO i PSL
wewe
6 lat temu
Gdzie są ci, co wieszczyli bankructwo ?
...
Następna strona