Notowania

wiadomości
13.08.2018 14:47

Mały ZUS podpisany. Możliwa ulga dla armii drobnych przedsiębiorców

Blisko 175 tys. drobnych firm będzie się rozliczać z ZUS-em według nowych zasad. Wysokość składki będzie powiązana z ich dochodami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/REPORTER)
Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r.

Nowe przepisy będą obowiązywać dla firm, których miesięczne przychody nie przekraczają 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia. Jest to efekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenie społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarcza na mniejszą skalę.

Celem zmian jest dostosowanie wysokości obciążeń wynikających z konieczności płacenia składek do możliwości finansowych przedsiębiorców. Obecnie niezależnie od dochodów płacą oni taką samą składkę.

Mały ZUS dla najmniejszych firm w 2019 roku. Pomysł nie trafił do kosza

Mały ZUS w założeniu ma być systemem komplementarnym do obecnie obowiązujących rozwiązań, jak ulga na start czy działalność nierejestrowana. Zdaniem ustawodawców, przyjęte rozwiązania mogą wpłynąć na rozwój przedsiębiorczości, pobudzić aktywność zawodową, ograniczyć tzw. szarą strefę oraz poprawić "przeżywalność" przedsiębiorstw, a przede wszystkim ich rentowność.

"Ustawa uzależnia najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych od uzyskiwanego przez nich rocznego przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, który w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (w razie rozpoczęcia lub zawieszenia działalności gospodarczej w ciągu roku kalendarzowego limit przychodów ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu)" - czytamy.

Tak wyznaczona najniższa podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy i nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.

Przedstawiona propozycja "ma charakter fakultatywny" . Osoby, do których jest skierowana, mogą zadeklarować, jako miesięczną podstawę wymiaru składek, kwotę wyższą od najniższej podstawy wymiaru.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał także kilka innych ustaw. M.in. o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, powołującą Polski Instytut Ekonomiczny, ws. nowych zasad lokowania środków FRD, o rozwoju lokalnym, dot. rejestracji zwierząt, a także nowelę Prawa wodnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Tagi: wiadomości, gospodarka, porady, podatki, najważniejsze, gospodarka polska, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2018

lechProwadze firmę 21 lat bez przerwy,nigdy nie miałem żadnej zniżki .Zus przysłał mi prognoze na emeryturę 1100zl-dziekuję kupię sobie za to jacht.

13-08-2018

ABCZ racji tego, że liczą się przychody, a nie dochody, praktycznie nikt z tego nie skorzysta. Brawo! Ciekawe ile wydali pieniędzy na przygotowanie tego … Czytaj całość

13-08-2018

olo9999Kto z tego skorzysta ja się pytam, próg tak ustawiony, że aby z tego skorzystać to na rękę we własnej jednoosobowej firmy nie można chyba zarobić … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (41)